Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Prezentacja firmy Robert Bosch

REKLAMA

Łazienka to pomieszczenie, które bardzo szybko ulega zabrudzeniom i zniszczeniom. Dzieje się tak na skutek wysokiej wilgotności, częstych zmian temperatury i kontaktu wyposażenia z różnymi środkami chemicznymi. Odnowienie łazienki nie jest skomplikowane, ale wymaga precyzji i dokładności. Może to zagwarantować takie urządzanie jak Dremel. 

Materiałami najczęściej spotykanymi w łazience są ceramika, szkło i metal – najtrudniejsze do odnowienia domowymi sposobami. Prosty w obsłudze i wyjątkowo lekki „Dremel MultiPro 395PR” radzi sobie z pracą w tych surowcach równie dobrze, jak z łatwiejszymi do obróbki: drewnem, gipsem czy plastikiem. Już nie trzeba biec do szklarza z obtłuczoną krawędzią lustra czy wycięciem w płytce ceramicznej otworu na kontakt. Dzięki lekkiej konstrukcji (ok. 0,5 kg), odpowiednio zaprojektowanym końcówkom i zmiennej prędkości obrotów, urządzeniem może bezpiecznie posługiwać się każdy, nawet początkujący użytkownik.
Wielofunkcyjny Dremel doskonale poradzi sobie ze wszystkimi specyficznymi pracami czyszczącymi, renowacyjnymi i zdobniczymi. Różnorodne końcówki robocze pozwalają na zastąpienie Dremelem wielu narzędzi, przez co zajmuje on mało miejsca – urządzenie możemy przechowywać nawet w kuchennej szafce. Wymiennymi końcówkami możemy szlifować, ostrzyć, czyścić, polerować, ciąć, wygładzać, rzeźbić, grawerować, wycinać, frezować itd. Wszystkie prace przebiegają szybko i bez większego wysiłku.

PRZYCINANIE PŁYTEK. Ceramika jest materiałem trudnym do wykończenia w warunkach domowych. Dlatego nawet do wymiany jednej, pękniętej płytki najczęściej wzywamy specjalistę. Nie jest to konieczne, jeżeli dysponuje się Dremelem. Dzięki niemu możemy wymienić każdą płytkę. Na powierzchni rysujemy kreskę, a potem tniemy prowadząc po niej frez nr 562. Wykonanie tego zadania ułatwi nam prowadnica nr 566 będąca gwarancją równej linii cięcia. Przydatna w tym wypadku może być również tarczka diamentowa nr 545.
Jeżeli któraś z krawędzi będzie widoczna, konieczne jest jej wygładzenie. Służy temu kilkanaście równych końcówek, w tym frezy z węglika (nr 83142, 83322, 83702, 84922, 85422, 85602) lub końcówki z papierem ściernym (nr 407, 408, 430, 431, 432, 438, 439, 440, 444). Bardzo dobrze spisują się również frezy diamentowe (nr 7103, 7105, 7120, 7122, 7123, 7134, 7144), których użycie jest możliwe pod warunkiem zamocowania tulejki nr 481. Po zakończonym wygładzaniu, miejsce cięcia płytki będzie wyglądało jak wykończone fabrycznie.

CZYSZCZENIE I USUWANIE FUG. Zniszczone i zagrzybione fugi to najczęstszy z problemów spotykanych w łazience. Jednocześnie czyszczenie fug czy całkowita ich wymiana to zajęcia wyjątkowo uciążliwe i rzadko przynoszą oczekiwane rezultaty. Usuwanie fug jest pracochłonne, męczące i może prowadzić do uszkodzenia lub obluzowania płytki. Możemy tego uniknąć, jeżeli do tego zadania użyjemy poręcznego i lekkiego Dremela. Pracując jedną ręką możemy – przy pomocy frezu nr 569 lub 570 – usunąć zabrudzone fugi na podłodze. Aby precyzyjnie i bezbłędnie wykonać to zadanie warto zastosować prowadnicę nr 568. Po pozbyciu się wszystkich fug, szczeliny trzeba bardzo dobrze odkurzyć, podłogę oczyścić i można przystępować do układania nowego wypełnienia. W przypadku, kiedy jedna z płytek w łazience jest uszkodzona i należy ją usunąć, aby wstawić nową, pomocna będzie tarczka diamentowa nr 545, którą przetniemy fugi dookoła elementu umożliwiając jego wyjęcie.
Równie dobrym sposobem na odświeżenie całej łazienki jest wyczyszczenie fug na ścianach. Najlepszy efekt daje delikatne zeszlifowanie wierzchniej warstwy. Pozbędziemy się wówczas brudu i innych zanieczyszczeń, takich jak choćby pleśń. Można wybrać do tego frez z węglika nr 83142 czy 83322, frezy diamentowe np. nr 7103, 7105 lub szczotki ze stali nierdzewnej nr 530, 531, 532. Jeżeli mamy obawy, iż zeszlifujemy fugi zbyt głęboko, wystarczy ustawić Dremela na wolniejsze obroty.

ZDOBIENIE LUSTRA. Ładniejszy wygląd łazienki uzyskać można nie tylko czyszcząc i odnawiając jej elementy, ale również dodając dekoracje. Działanie to wcale nie musi oznaczać wysokich kosztów. Możemy na przykład poprawić wygląd starego, uszkodzonego lustra. Na początku warto zająć się odpryśniętymi krawędziami, które nie tylko szpecą taflę, ale mogą również pokaleczyć dłonie podczas mycia lustra. Miejsce odprysku wygładzamy używając frezu z węglika, np. nr 84922 lub 85422. Całość polerujemy końcówką nr 414 i pastą polerską nr 421. Taflę lustra możemy ozdobić grawerując na jego powierzchni wzorki. Wykonamy je przy pomocy frezów diamentowych (nr 7103, 7105, 7120, 7122, 7123, 7134, 7144) – pamiętając o konieczności zmiany tulejki na nr 481. Przed tym zadaniem warto poćwiczyć sprawność dłoni na innym kawałku szkła. Wzór lub napis, jaki chcemy wykonać, należy najpierw delikatnie narysować na lustrze, a potem poprowadzić po jego linii frez diamentowy. W ten sposób uzyskamy niepowtarzalne, zgodne z naszym gustem zdobienia boków tafli.

CZYSZCZENIE METALOWEGO WYPOSAŻENIA. Drobne elementy wyposażenia łazienki jak mydelniczki, uchwyty, koszyki na kosmetyki, przeważnie wykonane są z metalu. Ze względu na wysoką wilgotność pomieszczenia oraz częsty kontakt z wodą czy z kosmetykami elementy te z czasem zachodzą różnymi osadami, zabrudzeniami i rdzą. W miarę jak elementy wystroju matowieją, łazienka traci blask i nawet dokładnie wysprzątana nie wygląda świeżo i elegancko. Dlatego co jakiś czas warto zaplanować jej gruntowne czyszczenie przy użyciu Dremela. Aby bez zarysowań odnowić wyposażenie, do usuwania rdzy i osadu należy użyć końcówki nr 414, 422 lub 429 oraz zastosować pastę polerską. Dzięki takim gruntownym, a jednocześnie niekłopotliwym porządkom każda łazienka będzie wyglądała jak nowa. <


Robert Bosch Sp. z o.o. Dział Elektronarzędzi < ul. Poleczki 3 < 02-822 Warszawa < infolinia: 0 800 100 900 < www.bosch.pl

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA