Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Odpływy liniowe podświetlane diodami LED, wysadzane kryształkami bądź przypominające drewniane wstawki – producentom nie brakuje pomysłów, by minimalistyczne strefy prysznicowe pozbawione brodzika urozmaicić odrobiną „biżuterii”. Tym bardziej, że ten element wyposażenia łazienkowego w ostatnim czasie zyskuje na popularności: zarówno wśród architektów, jak i klientów ostatecznych.
 
Łazienka, w której rezygnujemy z tradycyjnych brodzików na rzecz stref prysznicowych zlicowanych z podłogą, potrzebuje przede wszystkim dobrego i sprawnie działającego odwodnienia – to ono gwarantuje komfortowe i bezawaryjne korzystanie z prysznica. Specjalne odwodnienia instalowane są na etapie wykańczania posadzki.
- Dzięki płaskim rusztom odpływowym niezależnie od grubości kamiennych płyt odwodnienie tworzy idealnie gładką powierzchnię podłogi. Co istotne: rynna odpływowa sprawia, że woda spływa równomiernie przez wąską szczelinę. W przeciwieństwie do kratki ściekowej umieszczanej centralnie, wymagającej zastosowania kopertowego układu elementów posadzki odwodnienie liniowe może być montowane na obrzeżu stanowiska prysznicowego - zauważa mgr inż. Andrzej Durda, ekspert z firmy TECE.
Widoczny element (zwany rusztem lub pokrywą) po zamontowaniu powinien idealnie licować się z płaszczyzną podłogi – dzięki takim odpływom woda z natrysku jest na bieżąco odprowadzana i pomimo że spływa bezpośrednio na posadzkę, nie grozi zalaniem łazienki (wydajność odpływu trzeba dobrać do armatury – jest to istotne zwłaszcza przy deszczownicach).
Odpływ składa się z korpusu, rynny i rusztu, który może mieć szerokość od 20 mm do 70 mm  – wylicza Łukasz Szyprowski, doradca techniczny firmy Viega. – Jego montaż jest możliwy zarówno przy ścianie, po środku jak i na końcu strefy prysznica, musimy jednak pamiętać, że przy zastosowaniu odwodnień liniowych wymagany spadek powierzchni powinien być nie mniejszy niż 0,5% w kierunku odpływu. Wysokość zabudowy waha się w granicach od 67 mm do 150 mm, w zależności od modelu odpływu, a wydajność wynosi od 0,4 do 1 l/s, co pozwala skutecznie odprowadzić wodę z większości deszczownic oferowanych na rynku. Długość odwodnień jest już zróżnicowana w zależności od firmy – my oferujemy modele o długości 750, 800, 900, 1000 i 1200 mm, ale mamy też rozwiązania z możliwością dopasowania wymiaru do pomieszczenia z regulacją w zakresie od 300-1200 mm – dodaje.

LICZY SIĘ WYGLĄD. Ważnym aspektem jest wygląd zewnętrznej pokrywy odpływu. Możemy oczywiście postawić na zamaskowanie odpływów, tak by strefa prysznica nie wyróżniała się mocno od reszty łazienki. Ale ruszt może też być wizualnym urozmaiceniem, rodzajem biżuterii (zwłaszcza, gdy wybierzemy model zdobiony np. kryształkami Swarovskiego). Najpopularniejsze są rzecz jasna rozwiązania ze stali nierdzewnej oraz przeznaczone do wykończenia płytkami. Ale to podstawy. Bez problemu w ofercie producentów (na polskim rynku jest ich kilkudziesięciu) znajdziemy ruszty z pokryciem szklanym lub mineralnym. Nie brakuje wersji ozdobionych dekorami w kolorze drewna egzotycznego, które może stanowić ciekawe uzupełnienie przestrzeni zwykle wyłożonej ceramiką. Z kolei firma Kessel ma na przykład w swojej ofercie produkty  podświetlane diodami LED – jest to odpływ ze świecącą jednolitym światłem pokrywą wykonaną z wytrzymałego, wiązanego akrylem materiału mineralnego o nazwie Corian.
Odpływy liniowe znajdują szczególne zastosowanie w łazienkach przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych bądź starszych – a więc w domach wielopokoleniowych, budynkach użyteczności publicznej, szpitalach czy domach opieki. Słowem: wszędzie tam, gdzie konieczna jest likwidacja barier architektonicznych.  W takim kontekście promuje swoje produkty firma Viega, która odpływy liniowe czyni jednym z elementów projektu łazienki bez barier (razem z regulowaną wysokością syfonu umywalkowego, poręczami i uchwytami przy misce ustępowej, elektryczną aktywacją procesu spłukiwania, etc.).
ARKADIUSZ KACZANOWSKI
Odpływ liniowy „Premium”, Ced’Or
Odpływy w dwóch wariantach: z ozdobną, stalową maskownicą do wyboru 8 modeli lub z wkładem do zabudowy płytką, kamieniem. Syfon McAlpine, szerokość 80 mm, wysokość montażowa  90 mm. Dostępne długości: 500-1500 mm, szerokość pokrywy: 65 mm, przepustowość: 45 l/min 

 

 

Odpływ ścienny do natrysków z elementem montażowym „Gebert Duofix Uniflex”, Geberit
Obudowy odpływów ściennych dostępne są w 4 dyskretnych wzorach w wykończeniu jasnej, chromowanej stali, szczotkowanej stali nierdzewnej, w kolorze białym oraz mogą być osadzane w wybranej indywidualnie płytce ceramicznej. Przepustowość: 0,85 l/s

 

 

 

 


„TECEdrainline”  do kamienia naturalnego, TECE
Rynna prosta do kamienia naturalnego stworzona z myślą o aranżacjach łazienkowych wykorzystujących naturalny kamień. Dzięki płaskim rusztom odpływowym z wypełnieniem z kamienia naturalnego odwodnienie pozostaje niemal niewidoczne. Dostępne długości: 700-1500 mm, szerokość pokrywy: 73 mm, przepustowość: zależna od zastosowanego kolana odpływowego (0,48-1,3 l/s)

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiper Eye-drain”, Wiper
Wykonany ze stali nierdzewnej. Rynna z kołnierzem, maskownica, syfon z funkcją samoczyszczenia,  dodatkowo mankiety do uszczelnienia, nóżki regulacyjne ułatwiające wypoziomowanie. Dostępne układy ramion A0, A1, A2, A2L, A4. Dostępne długości: 600-1.200 mm , wersje niestandardowe na zapytanie, szerokość pokrywy: 40 mm, przepustowość: 36 l/min

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA