Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Drewno w łazience to rozwiązanie wciąż jeszcze postrzegane nieufnie. A szkoda. Użyte w przemyślany sposób jest wytrzymałe i odporne na wilgoć. Ponadto nadaje wnętrzu ciepła, lekkości i przestrzenności.

Duża powierzchnia prezentowanej łazienki pozwoliła na stworzenie prawdziwego pokoju kąpielowego, w którym znalazło się miejsce i na wolno stojącą wannę, i na kabinę prysznicową.

Łazienka podzielona jest na dwie strefy. Ułożenie w części wejściowej podłogi z drewnianych klepek okazało się znakomitym rozwiązaniem. Wchodząc do łazienki użytkownik stąpa po ciepłym i przyjemnym w dotyku drewnie, a nie po zimnych płytkach. Co więcej, czekoladowy odcień merbau wprowadza nastrój przytulności i kameralności wnętrza. Zastosowanie drewna egzotycznego nie było przypadkowe - odznacza się ono dużą twardością, odpornością na wilgoć i większą zawartością substancji konserwujących, takich jak związki żywiczne czy olejki eteryczne.

Druga, bardziej intymna część łazienki, mieszcząca szklaną kabinę prysznicową, sedes oraz bidet, oddzielona została pomysłową półścianką. Odrębność tej sfery podkreśla też zmiana okładziny podłogowej. Zastosowana półścianka z jednej strony pełni funkcję obramowanego drewnem lustra, z drugiej - tworzy estetyczne drewniane szafki z frontami z mlecznego szkła. Utworzenie dwóch przestrzeni funkcjonalnych okazało się świetnym sposobem na zagospodarowanie dużego i przestronnego wnętrza tak, aby nie sprawiało wrażenia pustego, a jednocześnie pozwoliło ukryć tę część łazienki, która służy higienie osobistej.

Duża wolno stojąca wanna to z pewnością najważniejszy element całego pomieszczenia, tym bardziej, że wyeksponowana została na styku dwóch funkcjonalnych stref. Atrakcyjnie oświetlona dziennym światłem, fornirowana egzotycznym drewnem, przyciąga uwagę klasyczną elegancją. Ciepło drewna przełamało chłód charakterystyczny dla ceramiki i nadało bieli bardziej naturalnego i przyjemnego charakteru. Zastosowane kontrastowe barwy - ciemny brąz forniru i jasna kolorystyka płytek sprawiły, że łazienka zyskała bardziej wyrazisty, a jednocześnie nowoczesny design. Może zatem nie należy obawiać się zastosowania w łazience drewna? Tym bardziej, że jest to materiał plastyczny, ciepły, odporny na czynniki zewnętrzne, a przede wszystkim obdarzony tym, co można określić jako duszę

(JG)

PROJEKT: ARCH. JACEK TRYC, ARCH. IWO KĘSY

 

O ZASTOSOWANIU DREWNA W ŁAZIENCE

arch. Jacek Tryc, arch. Iwo Kęsy

Rozwiązania z zastosowaniem drewna w łazience zwykle dziwią, ponieważ jest to materiał stosowany raczej w salonie czy kuchni. Użycie go w pokoju kąpielowym powoduje, że łazienka w większym stopniu staje się częścią mieszkania. Co więcej, zastosowane przez nas drewno merbau doskonale spełnia wszystkie cechy materiału, który można wykorzystywać w łazience: jest wodoodporne, twarde, a jednocześnie pozwala się kształtować. Trzeba mieć oczywiście na uwadze, że drewno, jak każdy materiał naturalny podlega działaniu czasu. W łazience tej zwraca uwagę przede wszystkim obudowana drewnem merbau wanna. W tym przypadku zastosowaliśmy szkielet z wodoodpornej płyty MDF wzmacniany żebrami, który następnie został fornirowany i lakierowany. Drewno na posadzce, również z gatunku merbau, jest z kolei olejowane, ponieważ lakier nie zapewnia szczelności. W przypadku powierzchni poziomej, na której może gromadzić się woda, ma to duże znaczenie.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA