Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Rozwijająca się wśród konsumentów potrzeba indywidualizacji - także przestrzeni mieszkalnej, w tym łazienkowej - stawia firmy produkcyjne przed nowymi wyzwaniami. Klienci bowiem coraz częściej poszukują rozwiązań unikalnych, wyjątkowych, bądź precyzyjnie dopasowanych do ich potrzeb i wymagań. Świadczy o tym chociażby rozwijająca się specjalna, \"poza katalogowa\" oferta producentów.

Szczególnie elastyczna pod względem możliwości dopasowania się do potrzeb indywidualnego klienta jest oferta firm zajmujących się produkcją kabin prysznicowych lub systemów hydromasażu. Można nawet zaryzykować pozornie paradoksalne stwierdzenie, iż w ich przypadku podejmowanie się realizacji niestandardowych zamówień jest niejako standardem. W przypadku wanien z hydromasażem klientowi nierzadko oferowana jest możliwość zaprojektowania własnej wanny niejako od podstaw - wybranie jej kształtu, koloru, obudowy, wyposażenia, rozmieszczenia dysz. Podobnie elastyczna jest oferta firm wytwarzających kabiny prysznicowe - Drepo, Kermi, Riho, Koło, Sanplast czy Huppe są w stanie dopasować rozmiar kabiny do wymiarów konkretnej wnęki przeznaczonej na kabinę prysznicową - możliwa jest zmiana długości, szerokości, wysokości kabiny oraz wykonanie dodatkowych wycięć, ścianek lub skosów. 
MNIEJSZA ELASTYCZNOŚĆ. Dostosowanie kabin prysznicowych lub systemów hydromasażu do potrzeb i wymagań jednostkowego klienta to procedura znacznie mniej skomplikowana w realizacji, niż wytworzenie produktu - np. umywalki, wanny, czy armatury - według całkowicie indywidualnego projektu. Konsumenci poszukujący firm, które mogłyby wykonać np. ceramikę według indywidualnego projektu, zleceniobiorców powinni szukać raczej wśród mniejszych przedsiębiorstw współpracujących bezpośrednio z projektantami, takich jak np. firma 11 Fox - dostawca umywalek produkowanych w Polsce według polskich wzorów. Koszt wykonania przez koncern produktu według projektu indywidualnego klienta może bowiem okazać się olbrzymi, nie zawsze też realizacja zamówienia jest możliwa ze względu na ograniczenia techniczne. Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku zleceń pochodzących od większych inwestorów. Na potrzeby klientów zamawiających dużą ilość nietypowych produktów firmy są w stanie przystosować swoje linie produkcyjne do nietypowych wymagań (np. Poolspa, Aquaform).
REALIZACJA ZAMÓWIENIA. Projekty, według których powstają niestandardowe produkty składane są zazwyczaj w punktach dystrybucyjnych poszczególnych firm. Potencjalny nabywca przygotowuje je we własnym zakresie lub też z pomocą architekta. Również producenci nierzadko proponują  klientom swoją \"pomocną dłoń\" - np. firma Riho na stronach swego katalogu umieszcza praktyczne wskazówki ułatwiające wykonanie projektu, a Drepo czy Kermi może przysyłać własną ekipę, która dokona pomiaru wnęki przeznaczonej na kabinę prysznicową. Rysunki grzejników wykonane przez klientów dopracowuje Instal-Projekt. Czas realizacji niestandardowych zamówień waha się, w zależności od stopnia nietypowości indywidualnego projektu, od kilku dni do kilku miesięcy - w przypadku zleceń trudniejszych. Również poziom cen produktów oraz usług pozakatalogowych bywa rozmaity. W każdym przypadku kwota, jaką trzeba uiścić za wykonanie specjalnego zamówienia naliczana jest indywidualnie, na podstawie wyceny przeprowadzonej przez producenta. Za realizację nietypowego zamówienia firmy mogą doliczać od 5% do 30% marży, ale w niektórych przypadkach kwota ta jest w stanie przekroczyć o ponad 100% cenę odpowiednich produktów katalogowych. 
- Dopłata jaką ponosi klient zależy od tego, czy projekt różni się zasadniczo od oferowanych przez nas produktów katalogowych. Gdy modyfikacje są nieznaczne - dotyczą np. jedynie zmiany wymiarów grzejnika - wtedy nieznaczna jest również opłata za wykonanie ekstra zamówienia - mówi Agnieszka Gołębiewska, kierownik działu marketingu w firmie Instal-Projekt.
Realizacja zamówień nietypowych może przynosić firmie produkcyjnej wymierne korzyści. Wprawdzie zlecenia tego rodzaju nie napływają do producentów masowo, ale kwoty, które wpływają na konta firm jako opłaty za nietypowe realizacje mogą być relewantne w budżetach przedsiębiorstw.
- Gdy weźmie się pod uwagę statystyki nie jest to główny element naszej działalności, ale przynosi on znaczące korzyści finansowe - mówi Olgierd Szymańczyk, dyrektor handlowy firmy Kermi.
Podejmując się realizacji indywidualnych projektów firmy mogą również w ten sposób zbudować swój prestiż oraz przewagę nad konkurencją. 
- Cena produktu wykonanego na zamówienie jest bardzo wysoka, więc niewielu klientów decyduje się na złożenie zamówienia. Jednak w naszej opinii bardzo istotne jest by klient zdawał sobie sprawę, że dajemy mu możliwość realizacji indywidualnego projektu - mówi Barbara Pol z firmy Hansgrohe.
Biorąc pod uwagę rosnące wymagania coraz zasobniejszych klientów, potrzebę indywidualizacji, chęć wyróżnienia się, można oczekiwać, iż ilość niestandardowych zamówień składanych u producentów artykułów łazienkowych będzie stopniowo wzrastać. 
- Liczba nietypowych zamówień w naszym holenderskim oddziale to 50-60% wszystkich zleceń na kabiny prysznicowe. Można się więc spodziewać, że segment zamówień specjalnych będzie rósł również w naszym kraju - mówi Wojciech Siejek, dyrektor handlowy Riho.
ANNA RADUCHA-ROMANOWICZ
ZDJĘCIE: HUPPE

ZDECYDOWANIE OPŁACALNE
Milena Kozłowska, manager produktu w firmie Sanplast

Sanplast od wielu lat realizuje zamówienia niestandardowe w zakresie kabin natryskowych. Każda z serii produkowanych kabin jest analizowana pod kątem możliwości zmiany wymiarów, wykonania dodatkowych wycięć czy skosów. Szczegółowe informacje na temat możliwości wykonania kabin na indywidualne zamówienie zamieszczane są w aktualnym cenniku produktów. W przypadkach bardziej skomplikowanych, zalecana jest konsultacja techniczna z przedstawicielem firmy Sanplast. Jest ona niezbędna szczególnie w przypadku skosów, podcięć i wycięć, ze względu na różnorodność możliwości wykonania.
Zamówienia niestandardowe stanowią nieodłączny element oferty Sanplast. Firma jest znana od wielu lat z tego, iż stara się dopasować swoje produkty do indywidualnych potrzeb klientów. Do każdej kabiny nietypowej trzeba podejść indywidualnie i poświęcić jej więcej czasu niż produktowi typowemu. Bardziej skomplikowane przypadki wymagają konsultacji z działem technicznym. 

NIE ZAWSZE OPŁACALNE
Joanna Tobiszowska, marketing manager w firmie Aquaform
Wytwarzanie produktów pod konkretne zamówienie jest w sensie teoretycznym możliwe w każdej branży. Decyzja o wytworzeniu pojedynczego produktu jest jednak wypadkową kosztów wytworzenia, strategii  naszej obecności na rynku, w tym zakresu usług jaki świadczymy oraz jakie potencjalnie możemy i chcemy świadczyć. W większości przypadków większe firmy produkcyjne wytwarzają produkty na indywidualne pojedyncze zamówienia tylko w ograniczonym zakresie ze względu na to, iż ich realizacja jest wysoce kosztowna. W dużych firmach produkcyjnych najczęściej wolumen sprzedaży, możliwość dotarcia do wielu kanałów dystrybucji  oraz szerokość i dostępność produktów decyduje o powodzeniu firmy. Wytwarzanie pojedynczych egzemplarzy produktów zaprzecza tej idei.
Z punktu widzenia marki i jej wartości jest niezwykle istotne, aby elastycznie kreować swój portfel produktowy i być otwartym na sugestie klienta. Zawsze jednak należy brać pod uwagę ogólny rachunek ekonomiczny. Warsztat rzemieślniczy czy ekskluzywna manufaktura, które z założenia produkują pojedyncze zamówienia nie będą miały problemu z kreacją zupełnie nowego modelu. Jest to jedynie kwestia ceny.


Niestandardowe zamówienia na serię Huppe Studio Manufaktura obejmują szeroki asortyment: od 1-taflowych drzwi po konstrukcje złożone z kilku elementów. Klient może wybrać kolor zawiasów i mocowań z kilkunastu propozycji lub podać kolor z palety RAL. Możliwe jest wybranie koloru szkła i wypiaskowanie na nim dowolnego wzoru (w negatywie lub pozytywie), np. herbu lub godła. Projekt dekoru klient może przesłać elektronicznie.

 


Firma Krzemień - producent m.in. umywalek oraz mozaiki ze szkła, oprócz szerokiej gamy kolorystycznej produktów, oferuje nabywcom m.in. możliwość wyklejenia mozaiką  dowolnego wzoru według indywidualnego projektu lub wykonanie określonego procentowo melanżu mozaikowego.

 Wewnętrzną powierzchnię wanien z serii \"Funny Baths\" firmy Riho, z którą użytkownik ma kontakt podczas kąpieli, tworzy warstwa przezroczystego akrylu. Malunek wykonywany jest na odwrotnej stronie płyty akrylowej, co wyklucza możliwość ścierania się lub blaknięcia dekoracji.

 

Ekskluzywną, kosztowną usługę dla swoich najbardziej wymagających klientów oferuje Hansgrohe. Specjalne zamówienia obejmujące modyfikację wymiarów baterii (ich wydłużenia lub skrócenia), lub też dotyczące naniesienia inicjałów na armaturę - trafiają z polskiego oddziału firmy do niemieckiej Axor Manufaktur, gdzie są wyceniane, a po akceptacji ceny przez klienta - realizowane.


Nowa Gala przyjmuje kilkaset zleceń rocznie na wykonanie różnorakich dekoracji, np. dowolnej wielkości rozet lub logotypów według indywidualnego projektu.

Wybrane firmy realizujące niestandardowe zamówienia

Kermi - kabiny prysznicowe na wymiar
Drepo - kabiny, zabudowy prysznicowe i nawannowe na wymiar
Sanplast - kabiny prysznicowe na wymiar, zmiany wzoru szyby, wybór wzorów szkła
Huppe - kabiny prysznicowe na wymiar, możliwość wyboru koloru szkła oraz wypiaskowania dowolnego wzoru
Riho - kabiny prysznicowe na wymiar, ręcznie malowane wanny
Polcolorit - płytki ręcznie malowane
Cerrol - płytki ręcznie malowane
Krzemień - wyklejenie wzoru mozaiką wg indywidualnego projektu, wykonywanie określonego procentowo melanżu mozaikowego, mozaiki szklanej dowolnego kształtu i wzoru, umywalek szklanych o wybranym wymiarze i kształcie (w obrębie wykroju szkła)
Nowa Gala - rozety, logotypy z płytek ceramicznych wg indywidualnych projektów, wycinanie dowolnych wzorów
Instal-Projekt - modyfikacje wymiarów grzejników, wykonywanie produktu według projektu klienta
Hansgrohe
 - skracanie, wydłużanie armatury, nanoszenie inskrypcji np. inicjałów
Armatura Kraków - różnego rodzaju usługi, np. pokrywanie detali chromem

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA