Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Czy \"opłaca się\" inwestować w projekt produktu i współpracę z projektantem? Czy przynosi to wymierne efekty w postaci podniesienia sprzedaży lub zmiany postrzegania firmy na rynku?

Ewa Ścierzyńska, z-ca prezesa ds. handlu i marketingu w firmie Instal-Projekt

- Zdecydowanie tak. Silnie konkurencyjny rynek europejski wymusza potrzebę indywidualizacji produktu. Powinien on stać się uczestnikiem kreowanego stylu życia, nadającym przestrzeniom niepowtarzalny nastrój oraz indywidualne brzmienie. Współpraca z projektantami form użytkowych daje unikalną możliwość stworzenia produktów \"szytych na miarę\", dostosowanych do określonego stylu kolekcji, a w szerszej perspektywie do całego charakteru zabudowy przestrzeni. Nowatorskie podejście do zagadnień projektowych, spojrzenie nieograniczone barierami technologicznymi sprawia, iż efekt jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Owocem współpracy naszej firmy z panem Marcinem Jędrzakiem - projektantem form użytkowych - jest kolekcja Elegante \"Nuta Ciepła\". W tym przedsięwzięciu udało nam się połączyć niebanalny design, wyszukany smak detali z równie artystycznym wykonaniem.

Firma osiąga zatem wymierne korzyści z wzajemnej symbiozy. Największy pożytek osiąga jednak wymagający odbiorca, otrzymując produkt będący odzwierciedleniem harmonijnej doskonałości. Niezrozumiałym zatem jest, iż kadra zarządzająca wielu polskich firm ciągle jeszcze nie odczuwa potrzeby współpracy w zakresie kreowania produktu.

 

Jerzy Karwacki, dyrektor firmy Devo

- Decyzję o współpracy z projektantem podjęliśmy dość wcześnie. Było to w momencie, kiedy zauważyliśmy, że na rynku zyskują na znaczeniu firmy, które w skuteczny sposób wyróżniają się. W latach 2001-2003 konkurencja wśród producentów mebli łazienkowych wzrosła dość gwałtownie - pojawił się bodziec do realizacji naszej decyzji. Ze współpracy z projektantem jesteśmy zadowoleni, choć w większym stopniu ma ona wpływ na postrzeganie marki Devo na rynku niż na uzyskanie konkretnych efektów finansowych. Wprowadzenie do oferty produktów opracowanych wspólnie z projektantem, których podstawową cechą jest atrakcyjny wygląd i wysoka jakość powoduje, że przestaje się produkować produkt tani, w przypadku którego seryjność odgrywa zasadniczą rolę. Konsekwencją powyższych decyzji jest to, że nasza oferta nie mieści się w przedziale mebli najtańszych, choć w niektórych seriach ceny naszych mebli nie odbiegają zanadto od konkurencji. Jednocześnie współpraca z projektantem pomogła nam w zbudowaniu marki, a jak wiadomo praca nad jej budowaniem zawsze jest kosztowna. To potwierdza się również w przypadku naszej firmy. Czy ostatecznie się to opłaci? Mamy nadzieję, że tak, choć dziś w czasie dekoniunktury trudno dokonywać podsumowań. Dzisiaj cieszy nas, że dzięki ciekawym wzorniczo meblom pisze się pozytywnie o firmie Devo oraz pokazuje się nasze produkty jako przykłady ciekawego designu.

 

Mirosław Szymczak,

wiceprezes firmy Bisk

- Jeżeli firma chce się rozwijać i odnosić sukcesy, musi inwestować w nowe i dobre wzornictwo. Współpraca z projektantem może wnieść do produktu pomysł i świeże spojrzenie. Czasami wystarczy jeden drobny element, który wyróżni produkt, przyciągnie uwagę kupującego wśród wielu innych na sklepowym regale.

Praca nad projektem jest bardzo złożonym procesem. Przeważnie pod nazwą \"projektant\" kryje się zespół ludzi, którzy opracowują ergonomiczne cechy, łatwość mocowania, technologię wytwarzania oraz te elementy wzornicze, które mogą zadecydować o sukcesie rynkowym. Dobrze przemyślane produkty powinny mieć też korzystną cenę, która powinna być jednym z wyjściowych założeń projektowych.

W firmie Bisk realizujemy zarówno projekty własne, jak i współpracujemy z projektantami zewnętrznymi. W 1995 r. wspólnie z agencją NCArt została zaprojektowana plastikowa kolekcja \"Laguna\". Do dziś jest jedną z najlepiej sprzedawanych kolekcji w Polsce. Dostępna w sieciach supermarketów w kraju i Europie jest najlepszym dowodem na to, że projekt został dobrze przemyślany i trafił w gusta klientów. Po latach, wspólnie z tym samym projektantem powstała najnowsza kolekcja \"Athena\", która mimo swojej krótkiej obecności na rynku zdobyła uznanie i wyróżnienie specjalistów. Mamy nadzieję, że powtórzy sukces \"Laguny\".

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA