Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

4 marca br. Opoczno SA nabyło większościowy pakiet akcji notowanej na giełdzie litewskiej spółki JSC Dhomecioniu Keramika. Opoczno SA nabyło 5 968 317 akcji JSC Dhomecioniu Keramika, co stanowi 60,25% udziału w kapitale akcyjnym spółki i uprawnia do 60,25% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Wartość transakcji wyniosła 11,5 mln litów (3,33 mln euro wg kursu w dniu transakcji), przy cenie za jedną akcję w wysokości 1,93 LTL (0,56 euro).

Formalne przejęcie kontroli nad JSC Dhomecioniu Keramika przez Opoczno SA powinno nastąpić podczas zwołanego na

22 kwietnia br. walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Dhomecioniu Keramika została założona w 1888 roku. Oferuje kompleksową gamę płytek ceramicznych. Obecnie udział w rynku litewskim Dhomecioniu Keramika szacuje się na 26%, ale blisko 43% przychodów firmy pochodzi ze sprzedaży zagranicznej.

8 marca br. zarząd Opoczno SA przedstawił też akcjonariuszom sprawozdanie finansowe za rok 2004. Wynika z niego, że zysk netto spółki w porównaniu z rokiem 2003 (45,9 mln zł) wzrósł o prawie 70%, zaś przychody netto ze sprzedaży wzrosły z 361,2 mln zł w roku 2003 do 425,9 mln zł w 2004 roku. W związku z tym zarząd Opoczno SA wystąpił do walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki o wypłatę dywidendy. Wniosek ten poparła rada nadzorcza. Jeśli zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy zatwierdzi propozycję zarządu, dywidenda będzie wypłacona w spółce po raz pierwszy od roku 1999.

 

Sławomir Frąckowiak,

prezes zarządu Opoczno SA

- Bardzo cieszę się ze sfinalizowania transakcji zakupu akcji Dhomecioniu Keramika. Jest to największy producent płytek ceramicznych w krajach bałtyckich z silnie rozwiniętą siecią sprzedaży i znaczącym doświadczeniem w działalności eksportowej. Wierzę, że jego pozyskanie do naszej grupy kapitałowej pozwoli nam znacząco zwiększyć sprzedaż za granicą, co jest jednym z naszych strategicznych celów.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA