Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Klasyczna drabinka, na której tak świetnie suszy się ręczniki i odzież stała się synonimem grzejnika łazienkowego. Z racji swych wysokich własności użytkowych i atrakcyjnych cen jest to najbardziej rozpowszechniony typ grzejników wykorzystywanych w polskich łazienkach. Jednak od pewnego czasu takie grzejniki napotykają coraz silniejszą konkurencję w postaci modeli, które pozornie wydają się mieć niewiele wspólnego z łazienkami. 

JAK DEKLARUJĄ przedstawiciele firm handlowych zajmujących się dystrybucją ekskluzywnych grzejników dekoracyjnych, właściciele łazienek oraz projektanci wnętrz coraz częściej przy aranżowaniu tych pomieszczeń sięgają właśnie po grzejniki dekoracyjne wyposażone w duże, czołowe powierzchnie radiacyjne, które skutecznie skrywają cały hydrauliczny (bądź elektryczny) system \"transportujący\" ciepło. 
- Grzejniki z dużą czołową powierzchnią radiacyjną, takie jak nasz najnowszy produkt \"IP+\" sprawiają, iż ciepło staje się neutralną częścią przestrzeni, odpowiadając na potrzeby minimalistycznych form w minimalistycznych wnętrzach. Doskonale sprawdzają się praktycznie w każdym typie pomieszczeń, także w łazienkach. Ich bryła to prawdziwe pole do popisu dla projektantów. Duża estetyka zjednuje tym modelom zwolenników w gronie projektantów wnętrz - mówi Agnieszka Gołębiewska, kierownik działu marketingu w firmie Instal-Projekt.
Co prawda udział opisywanych grzejników wśród modeli sprzedawanych na polskim rynku z myślą o zastosowaniu ich w łazienkach jest wciąż niewielki, jednak coraz powszechniej znajdują one zastosowanie w dużych łazienkach i salonach kąpielowych, które to pomieszczenia powalają w pełni wykorzystać całokształt estetycznych i użytkowych walorów takich modeli.
Dziś już nie obowiązuje podział na grzejniki łazienkowe i pokojowe. Ich uniwersalizm wynika z jednej strony z ewolucji jaką przechodzą łazienki pretendujące często do rangi salonów kąpielowych, a z drugiej strony do ciągle rosnących wymagań względem stylistyki i funkcjonalności grzejników - twierdzi Jolanta Kreczmańska, właściciel firmy Kalmar. - Coraz częściej używa się wyłącznie pojęcia grzejniki dekoracyjne. Dekoracyjne, czyli podkreślające charakter wnętrza. Stare, zwykłe drabinki są zastępowane drabinkami o wysmakowanym detalu, perfekcyjnym wykończeniu. Coraz częściej ich miejsce zajmują grzejniki niegdyś uznawane za pokojowe, a dziś wyposażone w elegancki wieszak, półkę lub samą formą zapewniające możliwość suszenia ręczników. Pionowe, wysmukłe grzejniki dają wrażenie przestrzeni nawet w niezbyt dużych wnętrzach, wydają się przy tym bardziej intrygujące niż ich tradycyjni poprzednicy. Zwracają uwagę ciekawe formy i niestandardowe wykończenia. Wielu zwolenników mają grzejniki ze stali kwasoodpornej, doskonale wkomponowujące się w proste, modernistyczne wnętrza.

WYSTARCZY DODAĆ RELING. Charakterystyczna forma opisywanych modeli dekoracyjnych wydaje się być barierą ograniczającą ich zastosowanie właśnie w łazienkach, gdzie od grzejnika oczekuje się także możliwości suszenia ręczników i bielizny. Rozwiązaniem problemu jest zaopatrzenie takich grzejników w co najmniej jeden reling, co czyni zdecydowana większość producentów, tym bardziej, że sam reling, o ile dobrze zaprojektowany i dobrany, może stać się prawdziwą ozdobą grzejnika, skutecznie \"łamiąc\" jego wertykalną formę.
Nie bez znaczenia, z punktu widzenia docelowego zastosowania tych grzejników, jest również sposób oddawania ciepła. Ma on duże znaczenie w łazienkach, gdzie obliczeniowa temperatura komfortu jest z reguły o kilka stopni wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach mieszkania. Zastosowanie opisywanych grzejników w łazienkach pozwala na zapewnienie optymalnego, subiektywnego komfortu termicznego przy niższych temperaturach powietrza w łazience, co nie pozostaje bez wpływu na oszczędność coraz droższej energii.
Wiele z opisywanych modeli dostępnych jest równolegle w wersjach zasilanych wyłącznie energią elektryczną. Dzięki takiej konfiguracji grzejniki te znacząco zyskały na popularności, ponieważ ich użytkownicy uniezależnili się w ten sposób od wodnych instalacji c.o., które nie wszędzie występują i nie zawsze odznaczają się wymaganymi parametrami technicznymi.

WIELOŚĆ MATERIAŁÓW. Ponadczasowa forma takich grzejników sprawia, że długo pozostają one w ofercie poszczególnych producentów, zaś nowości w tej grupie ukazują się zwykle rzadziej niż w segmencie dekoracyjnych \"drabinek\".
Najbardziej charakterystyczne elementy w przypadku opisywanych grzejników, tzn. ich czołowe ekrany mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów: metali, kamienia (tak naturalnego, jak i sztucznego), ceramiki, szkła, oraz materiałów solid surface. Daje to ich projektantom praktycznie nieograniczone możliwości w kształtowaniu i nadawaniu tym grzejnikom niepowtarzalnych form, czego wyznacznikiem są zaprezentowane obok modele dostępne na polskim rynku.
W kilku dostępnych na rynku modelach grzejników z opisywanej grupy jako element czołowy wykorzystano duże lustra, co zdecydowanie podniosło ich funkcjonalność z punktu widzenia zastosowania ich w łazienkach. Co warte szczególnego odnotowania, wysoka temperatura powierzchni tych grzejników zapobiega kondensowaniu pary wodnej na powierzchni luster, co docenią wszyscy użytkownicy łazienek.
Prawdziwym hitem tego roku okazały się grzejniki ceramiczne o powierzchniach imitujących np. skórę strusia czy węża. Projektanci wnętrz z zadowoleniem przyjęli również możliwość samodzielnego komponowania frontu grzejników płytowych opartych na aluminiowych płytkach dobieranych rozmiarowo i kolorystycznie \"na miarę\", dostosowanych kompozycyjnie do wnętrza - dodaje Jolanta Kreczmańska. - Bogactwo rozwiązań jest niemalże nieograniczone. Liczy się wzór, jakość wykonania, moc grzewcza i cena. Możliwości mocowe poszczególnych modeli można zwiększyć stosując inny rozmiar - wysokość, szerokość lub głębokość. Przy modelach bardziej popularnych, w zależności od budżetu, można często znaleźć tańszy bądź lepiej wykonany odpowiednik. Duża część wzorów ma jednak bardziej wyjątkowy i niepowtarzalny charakter.
ANDRZEJ TOPCZEWSKI
ZDJĘCIA: ARCHIWUM FIRM


DOBROCZYNNA RADIACJA
Jerzy Stosiek, dyrektor handlowy firmy Zehnder Polska Sp. z o.o.
Grzejniki w formie drabinki ze względu na swą konstrukcję rzeczywiście lepiej nadają się do tego, by suszyć na nich ręczniki. Jednak grzejniki dekoracyjne do łazienki także mają swoje zalety. Modele z płaskim frontem mają tę właściwość, że oddają więcej energii przez łagodne promieniowanie - w wyniku radiacji powierzchni czołowej grzejnika. Zjawisko to jest bardzo korzystne, wiadomo bowiem, że promieniowanie oddziałuje na większą odległość niż konwekcja, czyli dmuchanie ciepłym powietrzem, omywającym powierzchnie grzejnika. Niezaprzeczalnym argumentem przemawiającym za zastosowaniem grzejników tego typu jest także jakość odczuwanego ciepła - ludzkie ciało szybciej i mocniej reaguje na ciepło przekazane przez promieniowanie. Drugi aspekt jest taki, że większość instalacji ma obecnie niższe parametry niż niegdyś, a im mniejsza temperatura zasilania, tym bardziej istotna jest wielkość powierzchni promieniującej.

Pierwszy na rynku rodzimy grzejnik o dużej, jednolitej czołowej powierzchni radiacyjnej - model \"IP +\" marki Elegante stworzony przez firmę Instal-Projekt. Jego duży ekran jest opcjonalnie oferowany w wersji ze stali nierdzewnej bądź stali lakierowanej (połysk, struktura i mat - paleta RAL). Jedynym elementem naruszającym idealną ciągłość czołowego ekranu jest gustownie wkomponowane pokrętło termostatu.

Dobry znajomy w nowej odsłonie - grzejnik \"Nexus\" firmy Vogue. Ustawiony pionowo klasyczny grzejnik panelowy połączono ze \"szczątkowym\" grzejnikiem drabinkowym. Oryginalność tego modelu dorównuje jego dużej funkcjonalności, choć nie trafia on w gusta wielu osób. Usatysfakcjonowani będą z pewnością wielbiciele stylu klasycznych
angielskich łazienek.

Prościej się już nie da - nazwa grzejników \"Ice\" firmy Caleido dobrze oddaje ich surowy charakter. Model z lustrzanym wykończeniem wyposażony w dwa relingi to esencja funkcjonalności w łazience. Ponadczasowa forma tego grzejnika oraz wiele opcji wykończenia czołowej powierzchni sprawiają, że może być on cennym uzupełnieniem praktycznie każdej łazienki.

Kolejny klasyk europejskiego rynku - dostępny w ośmiu wariantach kolorystycznych, wykonany z mineralnego granulatu naturalnego kamienia grzejnik \"Geo\" firmy Jaga. Nazwa tego modelu oznaczająca Ziemię doskonale oddaje jego niepowtarzalny charakter, wyrażający się w szlachetnej masywności. Ciężka czołowa płyta to doskonały akumulator ciepła. 

Wśród materiałów, z których wykonywane są ekrany radiacyjne grzejników dekoracyjnych można odnaleźć również szkło. Siłą rzeczy nie stosuje się go w grzejnikach zasilanych wodą - przewodzące ją rury zepsułyby po prostu cały efekt. Inaczej jest z zasilaniem elektrycznym; dyskretne elementy elektrooporowe praktycznie nie rzucają się w oczy - na zdjęciu grzejnik \"Diamant\" firmy Kinon.

Choć na rynku obecny tylko od kilku lat, już dorobił się miana klasyka - \"Dualis Plus\" firmy Zehnder. Charakterystyczne rowkowanie frontu i jego pofalowanie dają szczególnie dużą powierzchnię radiacyjną - w rzeczywistości wynosi ona aż 170% powierzchni czołowego obrysu grzejnika. Model ten dostępny jest w niemal 700 kolorach i wariantach wykończenia powierzchni; klienci najczęściej wybierają wersje w odcieniach metalizowanych, choć ostatnio dużą popularnością cieszą się także wersje piaskowane, tzw. Quarz.


Specjalnością firmy Projectclima stały się grzejniki systemowe o konstrukcji modułowej, które można komponować zgodnie z wytycznymi klienta bądź projektanta wnętrz. Pozwala to optymalnie dopasować konkretny model grzejnika praktycznie do każdej łazienki utrzymanej w nowoczesnym stylu - na zdjęciu model \"Orta\".


Jeden ze znaków rozpoznawczych firmy Ad Hoc, a jednocześnie przykład wymyślnego zastosowania pozornie banalnej technologii, znanej ze zwykłych grzejników modułowych. Wykonany jako jednolity aluminiowy odlew grzejnik \"Wing\" swą formą nawiązuje do kształtu skrzydła samolotu. Reling wykonany z mlecznego tworzywa sztucznego stanowi gustowne, a jednocześnie praktyczne uzupełnienie całości.

Jedna z ciekawszych propozycji europejskiego rynku - model \"Saturn\" firmy Antrax zaprojektowany przez Petera Ranquin. Metalowy reling otacza okrągły korpus grzejnika - całość przywodzi na myśl kształt najbardziej charakterystycznej planetu Układu Słonecznego.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA