Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Przeniesienie orientalnych akcentów na grunt łazienkowej stylizacji, z zachowaniem odpowiedniej równowagi nie jest prostą kwestią. Jednak w poniższym projekcie udało się to idealnie, bo architekt nie czerpał w pełni z bogatej estetyki Bliskiego Wschodu, a jedynie wybrał te detale, które można przenieść na grunt europejski bez zbędnego epatowania przepychem.

Mozaikowa wnęka z wykuszem okalającym umywalkę, niczym sklepienie w arabskim pałacu przywodzi na myśl baśnie Szeherezady z \"Księgi tysiąca i jednej nocy\". Czy ten zabieg miał na celu przeniesienie wnętrza w estetykę bajkowego, orientalnego przepychu?
arch. wnętrz Joanna Liss: Ta łazienka miała zaskoczyć i urzec swoją wyjątkowością. Przepych nie był tu moim celem, chociaż świadomie użyty może dawać znakomite efekty. Jest tylko jedno ale - przepych, kicz, czy ironia w projektowaniu, wymagają dużego wyczucia, aby nie posunąć się o jeden kroczek za daleko. Przepych w naszej kulturze ma taką swoją magiczną granicę. Nie ma na niego miejsca w tej toalecie, więc póki co, zostawmy go tam, gdzie jego naturalne miejsce - w kulturach Wschodu - i nie twórzmy w domach teatralnych dekoracji, nawet do pięknych bajek.
- Kolor ewidentnie zdominowała stylizację łazienki - zestawiła Pani stosunkowo ciemną mozaikę z czarną ceramiką sanitarną, której ponadto towarzyszy brązowe tło łazienkowych ścian. Czy nie obawiała się Pani, że taka przewaga ciemnych barw może skutecznie zaciemnić toaletowe wnętrze, zwłaszcza że mieści się ono częściowo pod obniżonym stropem?
Wszystkie wady, które Pani wymieniła, były moim celem. Czy naprawdę byłoby lepiej, gdybym małą toaletę zaprojektowała \"jak Pan Bóg przykazał\" - na biało?
Nie ma jednej słusznej drogi w architekturze, jednego słusznego rozwiązania, piękna absolutnego. Twórca, jeżeli zaczyna iść zbyt wygodną i utartą drogą, nie nęci go skręcenie trochę w bok, poszukiwanie nie odkrytego, jako człowiek sztuki umarł. Więc muszę się pilnować tych moich nieuczęszczanych ścieżek. 
- Lustro i oświetlenie pojawia się bardzo dyskretnie. Czy nie myślała Pani o radykalnym wprowadzeniu bogatego zdobniczego klosza i dużego lustra w adekwatnym klimacie, co dodatkowo podkreśliłoby monochromatyzm mozaikowego wnętrza, a zarazem powiększyłoby je, zważywszy że to tylko 1,8 m2 powierzchni?
Wielkie lustro w złotej ramie i żyrandol z kryształkami. Oczywiście, można. Jeżeli ktoś ma takie marzenie, powinien je zrealizować. Radość i satysfakcja ze spełniających się marzeń jest cenniejsza, niż oryginalność jakiegokolwiek wnętrza. Pytanie tylko, czy zatrudniając architekta, oczekujemy pomysłów, które można zobaczyć w każdym czasopiśmie? Pojawia się jeszcze jedna wątpliwość. Ile spektakularnych pomysłów można wtłoczyć w 1,8 m2 powierzchni?
Kiedy studiowałam na Akademii Sztuk Pięknych, jeden z profesorów powiedział zdanie, które zapadło mi głęboko w pamięć: \"Na wnętrze trzeba mieć jeden dobry pomysł. Jeden.\"
W łazience Pani projektu również nie zabrakło drewna, które pojawia się na podłodze w postaci desek, a przenika z holu i salonu - jest to element, który w pierwszej chwili może wydawać się niespójny ze stylistyką całej łazienki. W związku z tym, czy nie rozpatrywała Pani możliwości ułożenia mozaiki na całej podłodze (co z pewnością dałoby efekt totalny), biorąc pod uwagę, że mozaika i tak zdominowała całą toaletę?
Stracilibyśmy kilka rzeczy - eliptyczną granicę między podłogami, drewno, które łączy toaletę z resztą domu i pewną elitarność mozaiki. Ponieważ jest jej niewiele i traktowana jest z honorami, jak szczególny klejnot, staje się jeszcze cenniejsza. Może nie jest to widoczne na zdjęciach, ale łączenie ściany z podłogą za toaletą jest eliptyczne i w naturalny sposób ma swoją kontynuację w granicy drewna i mozaiki. Celowo zbudowałam tak tylną ścianę, aby zamknąć całą mozaikę w dwóch przejrzystych formach - niszy umywalki i elipsy podłogi.

Rozmawiała: Ewa Szyłko
Projekt: arch. wnętrz Joanna Liss
www.liss.pl
Zdjęcia: Bartosz Jarosz

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA