Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Panele masażowo-prysznicowe to element wyposażenia łazienki obecny na rynku w wyjątkowo szerokiej gamie marek i modeli. Przegląd obejmuje jedynie ułamek oferty, jednak znalazły się w nim jedne z najciekawszych propozycji, charakterystyczne pod względem wzornictwa, konstrukcji oraz wyposażenia technicznego.

Panele prysznicowo-masażowe to element wyposażenia wciąż nieczęsto spotykany w polskich łazienkach. Są one propozycją, która spotyka się głównie z zainteresowaniem odbiorców o jasno sprecyzowanych potrzebach. Potwierdzają to opinie przedstawicieli firm handlowych na co dzień zajmujących się sprzedażą tych urządzeń. Według nich, klienci kierują się w pierwszym rzędzie wzornictwem panela i jego wyposażeniem w zakresie elementów systemu masażu. Cena wciąż pozostaje w takim przypadku czynnikiem mniej ważnym, choć oczywiście również branym pod uwagę.

Błędem byłoby sprowadzanie paneli masażowo-prysznicowych tylko do roli substytutów wanien z hydromasażem, z zasady przeznaczonych do małych łazienek. Z drugiej strony należy jednak stwierdzić, że właśnie w małych łazienkach panele prezentują się szczególnie atrakcyjnie.

AKRYL, ALUMINIUM I SZKŁO. Zdecydowana większość zaprezentowanych w przeglądzie paneli to modele wykonane z aluminium, co potwierdza zarysowaną już wcześniej tendencję w zakresie konstruowania tego typu urządzeń. Nie oznacza to jednak, że modele wykonane z akrylu zniknęły z rynku. W dalszym ciągu potencjalnych klientów przyciągają bezsprzeczne zalety akrylu sanitarnego, które zadecydowały o rynkowym sukcesie wanien, brodzików i innych przyborów akrylowych. Chodzi tu szczególnie o ciekawą, często nieosiągalną dla paneli wykonanych z innych materiałów formę oraz dużą łatwość utrzymania ich w czystości.

Aluminium i akryl sanitarny nie są jedynymi materiałami, po które sięgają producenci przy wytwarzaniu korpusów paneli masażowo-prysznicowych. Dotyczy to zwłaszcza firm oferujących panele wyższej klasy, pragnących nadać swym produktom niepowtarzalny wygląd i styl. Panel firmy Kludi został wykonany z lazurowego szkła; podobne rozwiązania można spotkać m.in. u firm Grohe, Hansgrohe lub Cisal. Z kolei firma Artweger, znana m.in. z modeli wykonanych z drewna cedrowego, zaprezentowała model Artpanel Active, którego korpus wyprodukowano z konglomeratu uzupełnionego o stalowe listwy.

TWÓRCZA KONSEKWENCJA. W odróżnieniu od zindywidualizowanego wzornictwa, pod względem funkcjonalno-konstrukcyjnym panele są dosyć zbliżone do siebie. Współczesny panel prysznicowy, nawet w swej najprostszej formie nie może obyć się bez dwóch zasadniczych elementów: głowicy górnej oraz wielofunkcyjnej rączki prysznicowej, dającej możliwość precyzyjnego kierowania strumieni wody na ściśle określone miejsca ciała. Większe różnice występują w liczbie, typie i konfiguracji dysz masażowych, co w największym stopniu (poza wyglądem zewnętrznym) różnicuje ofertę rynkową paneli.

Biorąc pod uwagę konstrukcję prezentowanych paneli, na szczególną uwagę zasługuje model BodySpa firmy Kohler. Wzornictwo i budowa zdecydowanie odróżniają go od innych paneli, nie tylko prezentowanych w tym przeglądzie, ale również od pozostałej oferty dostępnej na polskim rynku. Jego cechy techniczno-użytkowe (a także cena) skłaniałyby raczej do rozpatrywania panela BodySpa w oddzielnej kategorii produktowej - jako elementu oferty kosztownych urządzeń do hydromasażu. Jest to urządzenie pracujące w zamkniętym obiegu wody - posiada ono pompę bardzo podobną do stosowanych w wannach z hydromasażem. Całości dopełniają: oryginalna konstrukcja dysz, kształt głównej wylewki, której nadano formę kaskady oraz oszczędny w formie aluminiowy korpus dostępny w kilku kolorach.

Analiza rozwoju konstrukcji i wyposażenia paneli masażowo-prysznicowych, jaki dokonał się w ciągu ostatnich lat wskazuje, że możliwości innowacyjne w tym zakresie powoli się wyczerpują. Z drugiej jednak strony fakt ten świadczy o tym, że konstrukcja współczesnych paneli jest dopracowana pod względem jakości, funkcjonalności i łatwości obsługi.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA