Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

\"Patologie rynku wyrobów budowlanych\" to tytuł konferencji prasowej, która odbyła się 13 maja br. w Warszawie. Konferencja miała na celu ocenę efektów rocznego funkcjonowania \"Ustawy o wyrobach budowlanych\".

W opinii uczestników spotkania 12 miesięcy obowiązywania ustawy to zbyt krótko, by spodziewać się spektakularnych rezultatów. Okres ten daje jednak podstawy do wyciągnięcia pewnych wniosków. Zdaniem przedsiębiorców konieczne jest stałe szkolenie kontrolerów i inspektorów nadzoru budowlanego. Stopień wiedzy producentów i dystrybutorów odnośnie wymogów dotyczących materiałów budowlanych również jest niezadowalający. Uczestnicy konferencji uznali także, iż błędem inspektorów było kontrolowanie głównie producentów, a nie dystrybutorów, dzięki czemu kontrole ominęły importerów. Zbyt rzadko sprawdzano też zgodność wyrobów z dokumentami odniesienia. Ponadto przedsiębiorcy domagali się zwiększenia udziału kontroli doraźnych (natychmiast reagujących na sygnały płynące z rynku) w stosunku do planowych, które stanowiły 96% wszystkich dotychczas przeprowadzonych.

Uczestnicy konferencji wyrazili również chęć czynnego włączenia się w proces podnoszenia efektywności pracy organów kontroli. W związku z tym zamierzają opracować branżowe analizy rynku ze wskazaniem najczęstszych odstępstw i sposobów \"omijania\" przepisów. Chcą także przygotowywać szkolenia dla inspektorów i finansować badania przez uprawnione jednostki zgodności wybranych produktów z dokumentami odniesienia.

W konferencji wzięli udział: Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan, Marek Kukuryka, prezes zarządu Sanitec Koło, Ryszard Kowalski, przewodniczący Rady Wyrobów Budowlanych (organu opiniująco-doradczego przy głównym inspektorze nadzoru budowlanego) oraz Marek Kaproń, zastępca dyrektora Instytutu Technik Budowlanych.

 

 

Marek Kukuryka, prezes zarządu Sanitec Koło Sp. z o.o.

 

Wszystkie liczące się polskie zakłady produkujące ceramikę sanitarną to nowoczesne fabryki. Bez większego trudu spełniają wymagania norm, a wielokrotnie znacznie je przekraczają. Problemem dla rynku są importerzy, którzy świadomie działając wbrew prawu importują wyroby odbiegające od dzisiejszych standardów. Narażają tym swoich klientów na szereg problemów i kosztów. Wyroby te łatwo poznać na rynku po zaniżonej cenie, często nawet o połowę niższej niż \"normalnych\" produktów.

Kluczem kontroli powinno być laboratoryjne badanie wyrobów, a nie tylko ograniczenie się do sprawdzania czy na wyrobie jest przyklejona odpowiednia etykieta. Jeżeli ktoś świadomie łamie prawo sprowadzając do Polski nie spełniające norm wyroby, to nie ma żadnych oporów, aby również nakleić etykietę informującą o zgodności z normami.

Dlatego też wspólnie, jako Związek Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa oraz Stowarzyszenie Łazienka, będziemy stymulowali skuteczną i rygorystyczną kontrolę. Będziemy udostępniali kontrolerom wyniki badań w naszych laboratoriach \"podejrzanych\" wyrobów, będziemy zwracać im uwagę na \"drażliwe\" obszary. Będziemy też przekonywać hurtowników, aby nie dali się wciągnąć w szkodliwą dla wszystkich stron zabawę, stojącą poza granicami prawa.

 

EFEKTY KONTROLI

W ciągu minionego roku GUNB przeprowadził 1054 kontrole, którymi objęto 2158 wyrobów. Nieprawidłowości stwierdzono w przypadku 746 produktów (35% skontrolowanych), z czego 22 wpisano do Krajowego Wykazu Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych (stan z dn. 23 maja br.). Na liście znalazły się m.in.: w.c. kompakt Imperial model \"FLNC-3\", zestaw w.c. \"Constance\" (dystr. Castorama), gres porcellanato smaltato \"Sky Roccia\" (dystr. Castorama), klej do płytek \"Toraed PL 85\"(prod. Toraed Chemical Sp. z o.o.), zaprawa klejąca do płytek \"Cerko MIX\" (prod. Cerko) oraz gotowa zaprawa klejowa do płytek ceramicznych ściennych i podłogowych wysokoelastyczna \"Bmix\" (prod. Dolnośląska Fabryka Zapraw Mix Sp. z o.o.).

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA