Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Podobno nie jest dobrze znana w swojej rodzinnej Hiszpanii. Za to rozchwytywana w innych częściach Europy, szczególnie w zakochanych w designie Włoszech. Jej styl trudno zdefiniować  jednym słowem – dużo w nim kobiecości, dużo poezji, natury i wspomnień. I w dużej mierze właśnie to stanowi o wyjątkowości designu Patrici Urquioli.

Patricia Urquiola znana jest już od lat przede wszystkim jako projektantka mebli – by wspomnieć współpracę z B&B Italia, Moroso, czy De Padova. Sławę przyniosły jej m.in. fotel „Flower” zaprojektowany razem z Vico Magistretti dla De Padova, czy leżanka „Antibodi” dla Moroso. Co charakterystyczne, oba projekty nawiązują do motywu kwiatów. Bo i natura wydaje się być szczególnie bliska stylowi Patrici Urquioli. Sama projektantka określa siebie jako osobę wszechstronną i multiwymiarową, myślącą równocześnie na różnych poziomach.
Patricia Urquiola nie ma na swoim koncie zbyt wielu projektów typowo łazienkowych. Współpracowała w zasadzie jedynie z Agape oraz marką Axor. Zrealizowała również projekty dla Bisazzy oraz włoskiego producenta płytek – firmy Mutina. Lecz nawet na tych kilku przykładach wyraźnie można zobaczyć to co dla stylu Patrici Urquioli ważne i charakterystyczne: kobiecą delikatność, eklektyzm, kontrast, ale i „gorący” temperament.
Jej ostatnie dzieło z dziedziny łazienki to kolekcja „Axor Urquiola” zaprojektowana dla marki Axor Hansgrohe. To całościowa koncepcja łazienkowa, której tematem przewodnim jest intymność i bezpieczeństwo. Ale oczywiście „przepuszczone” przez twórczy i pełen życia „filtr” osobowości i talentu swojej projektantki. Pewnie dlatego, patrząc na kolekcję „Axor Urquiola”, nie sposób nie przypomnieć sobie łazienki „AQ Hayon Collection” pomysłu Jaime Hayona. Oba projekty łączy zasadnicza nieszablonowość w pojmowaniu tak przestrzeni łazienkowej, jak i nadawaniu kształtów konkretnym przedmiotom. Z przymrużeniem oka powiedzieć można, że przyczyną tego „podobieństwa” może być hiszpańska kultura, z jakiej wyrastają Urquiola i Hayon, a także właściwy pochodzącym z niej osobom żywiołowy temperament. Wprawdzie w „AQ Hayon Collection” w dominacji pozostają żart i barkowe inspiracje, zaś w przypadku „Axor Urquiola” natura, wspomnienia z przeszłości, kobieca delikatność, ale próżno szukać innych, podobnie odważnych i odmiennych od standardowo pomyślanych łazienkowych kolekcji. W przypadku „Axor Urquiola” nawet pojęciu intymności i odrębności korzystających z niej osób, nadano trochę inny wymiar. Ustawiono w niej bowiem obok siebie dwie wanny – trochę jakby na przekór trendowi kąpieli we dwoje w jednej, dużej wannie, a umywalki zajęły przeciwległe stanowiska zgodnie z teorią projektantki, że strefa umywalki jest przestrzenią dbałości przede wszystkim o własne potrzeby. Koncepcja „Axor Urquiola” w pełni realizuje ideę intymności we dwoje, ale postrzeganej z perspektywy „własnego schronienia”, niezbędnej, własnej odrębności.
Także w przypadku innych łazienkowych projektów Patrici Urquioli nie sposób nie zauważyć nawiązań do natury, historii, wspomnień „zatrzymywanych” w konkretnych przedmiotach z pełną wdzięku i delikatności kobiecością. Warto wspomnieć tu chociażby wannę „Vieques” Agape, której forma jest reinterpretacją klasycznej, starej, stalowej wanny.
„Proces twórczy to coś więcej niż praca, to integralna część mojej egzystencji. To coś co noszę ze sobą w sercu razem z innymi najważniejszymi rzeczami w moim życiu: moją rodziną, przyjaciółmi, książkami, sztuką, podróżami. To coś, co jest częścią całości, którą nazwać można mną.” Tak o swojej twórczości mówi Patricia Urquiola. Nie trzeba dodawać nic więcej.
MARTA MATRACKA


PATRICIA URQUIOLA
Urodziła się w 1961 r. w Oviedo w Hiszpanii. Ukończyła studia architektoniczne w Madrycie oraz Mediolanie. Tam też rozpoczęła karierę jako asystentka u Achille Castigilioni i Eugenio Bettinelli. Kierowała departamentem rozwoju produktów w firmie De Padova. Przez wiele lat specjalizowała się w projektach architektonicznych salonów ekspozycyjnych, restauracji, obiektów mieszkalnych i publicznych. W 2001 roku założyła własne studio projektowe. Obecnie mieszka i pracuje w Mediolanie. Jej twórczość wielokrotnie była nagradzana na arenie międzynarodowej, a jej prace oglądać można m.in. w nowojorskim Muzeum Sztuki Współczesnej MoMA.


W koncepcji Patrici Urquioli łazienka przenika się z przestrzenią sypialni – to podkreśla wszechobecną intymność. Archetypem umywalki, jak i wanny w przypadku „Axor Urquiola” są tradycyjne balie, które według projektantki symbolizują beztroskę dzieciństwa i tworzą bezpieczny klimat.


„Axor Urquiola” – nowa kolekcja Axor Hansgrohe stworzona przez Patricię Urquiola. Koncepcja realizuje ideę intymności we dwoje, ale postrzeganej z perspektywy „własnego schronienia”, niezbędnej, własnej odrębności. Stąd ustawione obok siebie dwie wanny oraz rozmieszczone po dwóch stronach umywalki i prysznice.

 

 

 Połączenie formy i funkcji. Parawan z kolekcji „Axor Urquiola” oddziela optycznie przestrzeń sypialni od łazienki, ale zarazem pozostawia wzajemne relacje przestrzenne. Dodatkowo pełni rolę grzejnika.

 
Kolekcja ceramiki sanitarnej „Pear” Agape. Miękkie, „pełne” linie oraz florystyczny, inspirowany naturą dekor to cechy charakterystyczne stylu Patrici Urquioli.

 

Zaprojektowany dla Bisazzy parawan „By Side” – jego wszystkie elementy pozostają ruchome. Atrakcją, oprócz frontowego nostalgicznego, wzoru jest lustrzany tył parawanu.Reinterpretacja formy starej, stalowej wanny. Zachowano charakterystyczny materiał, złagodzono kształty, a kojarzącą się z zimnem stal zestawiono z ciepłem teakowej półki i oparcia. Wanna „Vieques”, producent Agape.

 

Kolekcję ceramiki „Pear” Agape dopełnia wanna w wersji wolnostojącej o tej samej nazwie. Od niedawna dostępna jest także wanna „Pear cut” – także w wersji wolnostojącej, jednak tym razem „wycięta” misa wanny została zawieszona na charakterystycznej, okalającej ją ramie. Obie wanny wykonano z Cristalplantu.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA