Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Współczesny rynek płytek ceramicznych oczekuje kolekcji oferowanych w coraz większych formatach i coraz liczniejszych dostępnych wersjach wykończenia. Parametry te są jednak istotnie ograniczone przez możliwości linii technologicznych. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, ich producenci wprowadzają nowe rozwiązania, których przykładem jest technologia „Continua” opracowana przez Grupę Sacmi.

ABY produkcja płytek ceramicznych była opłacalna, sam proces powinien zużywać możliwie najmniej energii, oraz, co ważniejsze, liczba płytek nie spełniających założonych norm jakości powinna być możliwie najniższa. Równie ważna jest elastyczność linii produkcyjnych, pozwalająca na możliwie szybkie i niekłopotliwe zmiany typów i formatów produkowanych płytek ceramicznych.
Rynek wyspecjalizowanych dostawców dla przemysłu ceramicznego jest dosyć wąski. Dominuje na nim kilka silnych firm z Półwyspu Apenińskiego takich jak Sacmi, Cimes czy Barbieri & Tarozzi. Niemal całkowicie zdominowały one rynek specjalistycznych ciągów technologicznych do produkcji płytek ceramicznych nie tylko w Europie, ale także np. w Chinach, które od lat dzierżą pozycję niekwestionowanego lidera w dziedzinie ich produkcji. Dlatego też nowe, autorskie rozwiązania poszczególnych firm w dziedzinie produkcji płytek ceramicznych przekładają się w prosty sposób na możliwości produkcyjne praktycznie całej branży oraz na jej potencjał produktowy.
Wśród nowych rozwiązań w zakresie produkcji płytek ceramicznych zaprezentowanych w ostatnim czasie na szczególne odnotowanie zasługuje technologia „Continua” opracowana przez Grupę Sacmi. Pozwala ona na stworzenie produktu wyglądem przypominającego marmur o skali twardości przewyższającej twardość granitu. Nazwa nowej technologii – „Continua” – wzięła się stąd, że linia produkcyjna jest zasypywana surowcem w sposób ciągły. Przy tej metodzie nie ma praktycznie przestoju całej linii; przy zmianie formatu produkowanej płytki linia przestawiana jest automatycznie przy pomocy komputera. Informatyczne sterowanie procesem produkcji oraz sposób wstępnego prasowania materiału pozwalają na bieżące dopasowanie produkowanego asortymentu do chwilo- wego zapotrzebowania sygnalizowanego przez rynek.

CIĄGŁE PRASOWANIE. System zasypu APC, będący pierwszym ogniwem linii „Continua” sprawia, że wizualny efekt materiału widoczny jest tak na zewnątrz, jak i wewnątrz materiału płytek. Linia technologiczna przesuwa wstępnie przygotowany materiał ceramiczny do tzw. kompaktora PCR, w którym dwa poruszające się w przeciwnych kierunkach pasy formują ciągły, jednolity „pas” przygotowanego półproduktu o odpowiednio założonej gęstości (umożliwiającej dalszy transport) i wytrzymałości mechanicznej. Wstępnie zagęszczony i uformowany materiał jest następnie w sposób ciągły cięty zgodnie z wymaganiami przewidzianymi dla konkretnej kolekcji płytek. W tym samym czasie przygotowanie materiału ceramicznego nie jest przerywane. Jednocześnie krawędzie wstępnie przygotowanych „płytek” są precyzyjnie rekty- fikowane, w celu uzyskania jak najdokładniejszego ich wymiaru oraz powtarzalności kształtu. Po tej operacji płytki za pomocą rolkowego przenośnika są w sposób ciągły przenoszone do miejsca, w którym ich powierzchnie są dekorowane przy użyciu kombinacji wszystkich technik dekoracyjnych dostępnych obecnie na rynku. Udekorowane płytki są w końcu umiesz- czane w ostatecznych matrycach tłocznych, gdzie dokonuje się finalnego tłoczenia. Dzięki niemu produkty uzyskują parametry w zakresie gęstości i wytrzymałości na łamanie bardzo zbliżone do płytek porcelanowych. Ostatnią operacją jest powtórne docięcie krawędzi płytek w celu ostatecznego nadania im pożądanych rozmiarów.
Jedną z najważniejszych cech technologii „Continua” jest możliwość produkowania płytek w praktycznie każdym rozmiarze i grubości; szczególnie pożądana z punktu widzenia producentów jest możność wytwarzania płytek o bardzo dużych rozmiarach. Stało się to możliwe dzięki dużej szerokości „slabu” powstałego w procesie PCR – wynosi ona w tym przypadku aż 160 cm. Z tak szerokiej wstęgi można formować płytki o maksymalnych rozmiarach nawet 120 na 120 cm. Zakres grubości płytek, które można wytwarzać przy wykorzystaniu technologii „Continua” to 5-35 mm. Opisywana linia może również służyć produkcji „marmuropodobnych” płyt o dużej grubości – ich wymiary mogą osiągać maksymalnie aż 140 na 300 cm.
Wydajność całej linii „Continua” jest limitowana przepustowością kompaktora PCR, która wynosi 6 metrów materiału minutę. Przy założeniu, że linia wytwarza płytki o rozmiarze 120 na 60 cm, jej dobowa wydajność wynosi 7000 m2 płytek.
W technologii „Continua” szczególnie rozbudowany jest kompleks urządzeń służących dekorowaniu płytek, zarówno na mokro, jak i na sucho. Płytki są dekorowane w dwóch zasadniczych fazach produkcji. Pierwszy etap jest wykonywany przed zagęszczaniem w kompaktorze PCR m.in. poprzez precyzyjne sterowanie zasypem proszków, płatków dekoracyjnych oraz dzięki plotterom „rysującym” wzory żył upodabniających ostateczny produkt do naturalnego marmuru. Sproszkowane materiały mineralne o różnej naturze i kolorach mogą być wzajemnie mieszane w bardzo wielu kombinacjach. Za pomocą komputerowo sterowanego procesu zasypu poszczególnych składników masy ceramicznej można bezpośrednio wpływać na estetykę płytek, tak jej powierzchni, jak i wnętrza. Drugi, ostateczny etap dekorowania dokonywany jest przed ostatecznym tłoczeniem płytek. W jego trakcie mogą być wykorzystywane praktycznie wszystkie dostępne w dzisiejszych czasach metody wzornicze.
Kolejną szczególną cechą technologii „Continua” jest zautomatyzowany system kontrolujący powstawanie odpadów technologicznych, kierujący je do reutylizacji, co zdecydowanie przyczynia się do obniżenia kosztów produkcji.
Technologia „Continua” umożliwia produkcję szeregu nowych typów płytek, w tym w szczególności szkliwionych i nieszkliwionych gresów porcellanato. Pierwsza grupa obejmuje m.in. gresy typu błyszczącego, rustykalnego, strukturalnego, cieniowanego i metalizowanego. Jeśli zaś chodzi o gresy nieszkliwione, dzięki technologii „Continua” można wytwarzać kolekcje barwione w masie i dwu- bądź wielowarstwowe. Z założenia opisywany ciąg technologiczny zaprojektowany jest do produkcji właśnie gresu porcellanato – wszystkie aplikacje i wzory tworzy się przed ostatnim prasowaniem. Dzięki temu można było praktycznie wyeliminować linię szkliwierską, sitodruki, bębny nakładające szkliwo i wszelki rodzaj szkliwienia po prasowaniu i wysuszeniu płytki. Technologia „Continua” nie wyklucza oczywiście możliwości produkcji płytek innych rodzajów, ale mija się to z celem, gdyż urządzenia przed prasą nie będąc w pełni wykorzystanymi stają się zbędne. W związku z tym do produkcji innego asortymentu używa się nadal tradycyjnych linii technologicznych.

PIERWSI w POLSCE. Wśród europejskich potentatów w dziedzinie produkcji płytek ceramicznych, którzy w najbliższym czasie wykorzystają technologię „Contitnua” jest m.in. Grupa Panaria. W swej fabryce w Toano zamontuje ona linie produkcyjną „Contitnua”, która po raz pierwszy na Świecie będzie współpracować z inną nową propozycją firmy Sacmi, mającą swą premierę podczas ostatnich targów Tecnargilla. Mowa tu o „DDD 160”, ciągu technologicznym służącym do tzw. cyfrowego dekorowania na sucho. Pierwsza w Polsce linia technologiczna „Continua” według planu ma zostać uruchomiona z początkiem przyszłego roku przez firmę Valdi Ceramika w jej nowej fabryce płytek w Stąporkowie. Zgodnie z planami firmy, surowce do produkcji płytek będą w dużej części sprowadzane z zagranicy np. skaleń z Turcji i Norwegii oraz z Czech. Glinki biało wypalające sprowadzane będą z Ukrainy, Bolesławca, z okolic Żarnowa; do produkcji będą też wykorzystane iło-łupki występujące i składowane na hałdach w pobliżu Stąporkowa. Tym samym firma Valdi Ceramika dołączy do ekskluzywnego grona firm już obecnie użytkujących opisywaną technologię, do których należą Impronta Italgraniti, Mirage, Gigacer oraz Grupa Marazzi.
ANDRZEJ TOPCZEWSKi
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA