Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zaprojektować łazienkę według własnego znaku zodiaku - takie niezwykłe zadanie czekało projektantów biorących udział w międzynarodowym konkursie Zodiac - The Sign of Bathroom organizowanym przez włoską Gruppo Quid.

REKLAMA

Zaprojektować łazienkę według własnego znaku zodiaku - takie niezwykłe zadanie czekało projektantów biorących udział w międzynarodowym konkursie Zodiac - The Sign of Bathroom organizowanym przez włoską Gruppo Quid.

Jak mówią organizatorzy, idea tego przedsięwzięcia zrodziła się z pewnej przemyślnej analogii między łazienką a horoskopami. Według niej, dzięki horoskopom stajemy się nadzy (sami przed sobą), podobnie jak to zwykle dzieje się w naszych łazienkach. Ta dość śmiała analogia powstała wskutek poszukiwań odpowiedzi na pytanie, dlaczego właściwie tak chętnie sięgamy po horoskopy, niezależnie od tego czy w nie wierzymy lub nie. Doprowadziły one do stwierdzenia, że śledząc nasze losy odczytywane z gwiazd, prowadzimy swoistą analizę pragnień i poziomu satysfakcji w naszym życiu. W ten sposób jesteśmy w stanie dotknąć nawet najbardziej odległych aspektów naszego wewnętrznego życia, o którym tak naprawdę niewiele możemy wiedzieć.

W zamierzeniu pomysłodawców konkurs połączyć miał w jedną całość potencjalnie dość odległe dziedziny, jakimi są względem siebie astrologia i architektura. Każdy z projektantów stworzył łazienkę, której wyznacznikiem był jego własny znak zodiaku. Dzięki temu możliwe było odczytanie nieuświadamianego na co dzień wpływu gwiazd na projektowanie. Ale na próżno doszukiwać się w tych projektach dosłownych odniesień do poszczególnych znaków czy efektów bezpośrednich, naturalnych skojarzeń. Oddają one raczej tylko cechy właściwe charakterom osób urodzonych pod danym znakiem. Tak więc łazienka ze znakiem lwa jest dynamiczna, tętni żywym kolorem i różnorodnością rozwiązań. W łazience raka można natomiast odnaleźć właściwą osobom spod tego znaku tajemniczość, nostalgię i skłonność do romantyzmu wyrażoną poprzez zastosowanie szklanego dachu - tak przecież można swobodnie spoglądać w rozgwieżdżone niebo.

O odczytanie wpływu gwiazd na poszczególne projekty łazienek zadbali astrolodzy.

W skład jury weszli projektanci (m.in. Giovanna Talocci), architekci, redaktorzy naczelni głównych włoskich magazynów wnętrzarskich (m.in. Oscar G. Colli z Il Bagno) oraz astrolog. Oceniali oni projekty łazienek, które według regulaminu nie mogły przekroczyć powierzchni 16 m2 oraz musiały być wyposażone w produkty i materiały co najmniej sześciu producentów zaangażowanych w tę inicjatywę. Wśród nich znalazły się m.in. takie firmy jak Laufen, Hansgrohe, Hansa, Duravit, Teuco. Ceramica SantAgostino, Apavisa, Ceramica Viva. Dlatego też oglądając niektóre z prac z łatwością rozpoznać można wykorzystane przez projektantów elementy wyposażenia.

Na konkurs wpłynęło ponad 250 prac, z czego jury po wstępnej selekcji wybrało 45. Z nich wyłoniono zwycięzcę oraz 11 wyróżnionych projektów. I chociaż prace napływały i z Meksyku i z Japonii, ostatecznie wyróżniono tylko włoskich autorów. Nagrodę główną przyznano projektowi spod znaku Lwa, autorstwa Francesco Paolo Picella. Wyróżniono również jedenaście innych projektów - po jednym z każdego znaku. Efekty pracy nagrodzonych w konkursie projektantów oglądać można było podczas tegorocznego BagnoSenzaConfini, odbywającego się równolegle z targami Cersaie.

Temat konkursu i idea poddania wnętrza łazienki charakterystycznym cechom poszczególnych znaków zodiaku wskazują, że jeszcze niejednokrotnie możemy mieć do czynienia z zupełnie niespodziewanymi pomysłami dla podobnych inicjatyw. Prace projektantów dowodzą natomiast, że ludzka wyobraźnia nie zna ograniczeń, a łazienka to coraz częściej także miejsce o funkcji stricte terapeutycznej. Prezentujemy Państwu sześć najciekawszych (naszym zdaniem) nagrodzonych projektów.

MARTA MATRACKA

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA