Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Zakończyła się kolejna edycja organizowanego od 2001 roku przez markę Poolspa konkursu SPA-ART. Niezmiennie tematem zmagań młodych projektantów były zagadnienia związane z projektowaniem urządzeń kąpielowych. W tym roku dokładnie był to projekt urządzenia łączącego w sobie funkcję wanny i kabiny prysznicowej. Temat bardzo na czasie, ponieważ na rynku wyposażenia łazienkowego pojawia się coraz więcej rozwiązań typu „combo“. Tych, które stworzone zostały wyłącznie z myślą o oryginalnym wzornictwie, ale też tych, które dzięki owemu połączeniu oszczędzają wodę i wpisują się tym samym w aktualny trend eko.

W tym roku do konkursu SPA-ART zgłoszono 133 prace, przygotowane przez projektantów indywidualnych oraz zespoły projektowe. Zostały one ocenione przez jury, w którym znaleźli się:  prof. Czesława Frejlich, dr hab. Krystyna Laskowska, dr Andrzej Sobaś oraz przedstawiciele Roca Polska: Piotr Koszek – marketing & business development manager, i Paweł Jędra, research & development manager, a także komisarz konkursu – Tomasz Budzyń. Projekty punktowano za innowacyjność, pomysłowość, funkcjonalność koncepcji, ergonomię oraz walory estetyczne.
Najwyżej oceniono pracę Katarzyny Malec zatytułowaną „Yin Yang”. Oprócz spełnienia wyżej wymienionych warunków, projekt cechowała także gotowość do wdrożenia i produkcji.
Jurorzy docenili duże zainteresowanie stu-dentów konkurs­­em, chociaż zwrócili również uwagę na bardzo zbliżone podejście większości uczestników do zadanego im tematu oraz skupienie się przede wszystkim na samym zadanym produkcie i jego walorach este-tycznych.
Młodzi projektanci całą swoją uwagę skupili na produkcie, natomiast w ich propozycjach zabrakło trochę idei wellness, czyli odprężenia i relaksu, płynącego z kontaktu z wodą. Ogólnie problem wody – jej oszczędzania, racjonalnego gospodarowania jej zasobami – w ogóle nie pojawił się w prezentowanych pracach – ocenił  dr Andrzej Sobaś.
SPA-ART to konkurs z tradycjami, odbywający się corocznie od 2001 r. Każdorazowo przed jego uczestnikami stawiane jest zadanie zapro-jektowania obiektu, który będzie nowatorski, odkrywczy, a zarazem funkcjonalny. Tematyka konkursu SPA-ART wiąże się zawsze z ideą wellness oraz rozwiązaniami domowego spa, dostosowanego także do najmniejszych po-wierzchni łazienkowych.
(MM)
RYSUNKI: ROCA POLSKAI NAGRODA
PROJEKT: YIN YANG
AUTOR: KATARZYNA MALEC

„Yin Yang” to ciekawe rozwiązanie dla dużych przestrzeni mieszkalnych. Jak podkreśliła prof. Czesława Frejlich, mocną stroną projektu jest kształt, który ułatwia wejście do wanny, przyjęcie w wannie dwóch pozycji – siedzącej i leżącej – jak również ochronę pomieszczenia przed chlapaniem wody podczas prysznica. Urządzenie wyposażono w panel sterowniczy, który obsługuje zarówno prysznic, jak i wannę. Dr hab. Katarzyna Laskowska dodała: Projekt, który uznaliśmy za najlepszy, miał dodatkowy walor – była to gotowość do wdrożenia, czyli zaprezentowanie nam projektu, który mógłby trafić do producenta, a następnie do klientów. Nie było to wymagane w regulaminie konkursu, ale to dopracowanie zrobiło na nas bardzo dobre wrażenie.
WYRÓŻNIENIE
PROJEKT: PLUM
AUTOR: WOJCIECH OPALA
Projekt doceniono za prostotę i elegancję zaproponowanego rozwiązania. Jurorom podobało się połączenie tradycyjnej, starej, żeliwnej wanny wolno stojącej, z delikatną, prostą formą. To kolejne rozwiązanie dedykowane ze względu na duże rozmiary do większych przestrzeni kąpielowych. Kluczowym elementem projektu jest wyniesiony, odpowiednio wyprofilowany kołnierz zapobiegający rozpryskiwaniu się wody. Otacza on część wanny, w której można skorzystać z prysznica, zarówno w pozycji stojącej, jak półleżącej i stanowi nie tylko parawan, ale też element wspornikowy.WYRÓŻNIENIE
PROJEKT: EASY BATH
AUTOR: AGNIESZKA ZALEWSKA
„Easy Bath” łączy funkcję wanny i prysznica, jest przeznaczone dla rodziny, z uwzględnieniem osób starszych i niepełnosprawnych. „Easy Bath” umożliwia podjazd wózkiem bezpośrednio do wanny i samodzielne wejście do niej. Pozwala na przyjęcie pozycji siedzącej, półleżącej i stojącej. Siedzisko oraz dno wanny są pokryte matą antypoślizgową. Przewidziano poręcze zarówno w części przy siedzisku, jak i przy wannie.WYRÓŻNIENIE
PROJEKT: INVISIBLE
AUTOR: PAWEŁ WOŹNIAK
Zdaniem jurorów projekt ujmuje swoją naturalnością koncepcyjną i praktycznymi rozwiązaniami. Zintegrowana z wanną poręcz odchyla się i może wtedy pełnić funkcję wysięgnika prysznica. Poręcz w swojej pierwotnej pozycji może także pomagać przy wychodzeniu i wchodzeniu do wanny; można na niej także powiesić ręczniki.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA