Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Ogłoszono wyniki konkursu filmów krótkometrażowych We Art Water Film Festival. Jury wybierało najlepsze filmy w czterech kategoriach: dokumentalne i paradokumentalne filmy krótkometrażowe, animacje, nagrywane urządzeniami moblinymi oraz wybór publiczności. Konkurs, zorganizowany przez fundację We Are Water, jest pierwszym międzynarodowym festiwalem filmów krótkometrażowych, mającym na celu zainteresowanie świata tematyką deficytu zasobów wodnych i żywności. Ten problem został też wybrany przez ONZ na przewodni temat Światowego Dnia Wody 2012. Olbrzymi sukces w tegorocznym konkursie odniósł projekt polskiego zespołu Anny Barańskiej, wygrywając z innymi zgłoszonymi animacjami.
W pierwszej edycji We Art Water Film Festival, oprócz Isabel Coixet, w skład jury weszli cenieni przedstawiciele świata filmu, literatury oraz współpracownicy fundacji: Maria de Medeiros, Ray Loriga, członek Zarządu Reżyserów Europejskiej Akademii Filmowej Antonio Saura, wiceprzewodnicząca Hiszpańskiej Akademii Filmowej Judith Colell, redaktor naczelny magazynu „Fotogramas” Toni Ulled, przedstawiciel ONZ Carlos Jiménez Renjifo oraz prezes fundacji We Are Water Xavier Torras.
W konkursie wzięło udział ponad 500 uczestników z ponad 80 różnych państw. Nagrodzone filmy to:
• „Páramos: agua por oro” Camila Arenasa (Kolumbia) – w kategorii najlepszy film krótkometrażowy,
• „Give Me Water, Please” Anny Barańskiej (Polska) – w kategorii animacja,
• „Two Ways to Grow” Sergiego Fríasa Hernándeza (Hiszpania) – w kategorii filmów nagrywanych urządzeniem moblinym,
•  „Water for Life” Raihana Ahmmeda (Bangladesz) jako wybór publiczności.
Carlos Jiménez Renjifo podkreślił, że sektor prywatny musi dołączyć do organizacji międzynarodowych i pozarządowych, które walczą z problemem globalnego deficytu wody, i zwrócił uwagę na znaczenie „zwiększania świadomości przez sztukę”. Z kolei Isabel Coixet uznała, że zadaniem reżyserów filmowych jest zasiadanie w jury w tego typu inicjatywach, „które umożliwiają początkującym zaistnienie w sektorze audiowizualnym i zaprezentowanie swojej pracy”.
Czwórka zwycięzców będzie miała okazję nakręcić film dokumentalny o czterech projektach, nad którymi pracuje fundacja, w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na problem globalnego deficytu wody w krajach najbardziej potrzebujących.
Taką możliwość będzie miała też Anna Barańska, reprezentantka Polski. Zgłoszony przez jej zespół projekt „Give me water, please” zrobił bardzo duże wrażenie na jury. Anna Barańska jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, a od 2006 roku pracuje na tej uczelni w zakładach Grafiki Warsztatowej oraz Malarstwa i Rysunku. Jej specjalizacja to malarstwo, video i fotografia. W zwycięskiej animacji pokazane zostały konsekwencje braku wody w Afryce na przykładzie historii małej dziewczynki i jej rodziny.
Linki do finałowych filmów znajdują się na stronie: http://www.roca.pl/strona-fundacja-we-are-water/155

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA