Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Półokrągłe kabiny natryskowe dostępne na rynku to jedna z bardziej interesujących opcji w zakresie aranżacji prysznica. Decyduje to o tym, że każdy z producentów stara się mieć w ofercie co najmniej 2-3 modele tego typu.

REKLAMA

Półokrągłe kabiny natryskowe dostępne na rynku to jedna z bardziej interesujących opcji w zakresie aranżacji prysznica. Decyduje to o tym, że każdy z producentów stara się mieć w ofercie co najmniej 2-3 modele tego typu.

Półokrągłe kabiny z aranżacyjnego punktu widzenia stanowią atrakcyjniejszą propozycję od np. kabin kwadratowych, prostokątnych czy nawet pięciokątnych. Odpowiednia kombinacja elementów składowych kabin pozwala na osiągnięcie szczególnych efektów wizualnych. W przypadku np. półokrągłych kabin ze szkła transparentnego łagodne łuki tafli szklanych minimalizują powstawanie refleksów, co przy oszczędnym stosowaniu cienkich profili konstrukcyjnych sprawia, że uzyskuje się efekt \"znikania\" kabiny we wnętrzu łazienki. Poza tym kształt obrysu takich kabin w optymalny sposób godzi chęć posiadania wystarczającej przestrzeni wewnątrz kabiny z minimalizowaniem ilości (w wielkościach bezwzględnych) miejsca, które kabina zajmuje na zwykle niezbyt rozległej podłodze łazienki.

Wspomniane cechy sprawiają, że kabiny półokrągłe zyskują na popularności. Dzieje się tak pomimo generalnie wyższej ceny w stosunku do odpowiednich modeli prostokątnych. Skąpe dane na temat wielkości sprzedaży w tym zakresie nie pozwalają na formułowanie daleko idących wniosków, jednak przedstawiciele firm oferujących kabiny natryskowe na rodzimym rynku mówią o zjawisku mody na modele opisywanego typu.

SZKŁO I ALUMINIUM. Zaprezentowane w przeglądzie kabiny natryskowe reprezentują różne segmenty cenowe. Są silnie zróżnicowane pod względem rodzaju wykończenia powierzchni szkła, powłok ochronnych i detali konstrukcyjnych (zawiasy, systemy przesuwu drzwi, uszczelnienia itp.). Mimo to ich zasadnicza konstrukcja wyrażająca się m.in. w typie zastosowanych materiałów konstrukcyjnych jest stosunkowo zbliżona. Może to świadczyć o bliskości oferowanych obecnie kabin do abstrakcyjnego wzorca, optymalnego z techniczno-użytkowo-ekonomicznego punktu widzenia. Tak np. do wykonywania profili konstrukcyjnych powszechnie stosuje się aluminium, a ściślej jego specjalne stopy dodatkowo podnoszące właściwości fizyczne materiału. Materiał ten cechuje się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na wilgoć, dodatkowo podnoszoną przez malowanie, polerowanie, pokrywanie specjalnymi warstwami ochronnymi itp.

Zauważalna część prezentowanych w przeglądzie kabin utrzymana jest w minimalistycznej, wręcz ascetycznej konwencji. W ich przypadku szkło jest materiałem dominującym, a wykorzystanie profili konstrukcyjnych zredukowano do niezbędnego minimum. Takiemu konstruowaniu kabin sprzyja charakterystyka zastosowanego materiału, tzn. ukształtowanych walcowato tafli szklanych, co podnosi ich naturalną sztywność.

Możliwości obróbki mechanicznej bezpiecznego szkła hartowanego są ograniczone z uwagi na fakt, iż jest ono szczególnie wrażliwe na oddziaływanie twardych przedmiotów. Dlatego też producenci kabin stosują gotowe tafle o ściśle określonych wymiarach, grubości, rodzaju wykończenia itp., które to zabiegi są wykonywane w całości przez producenta szkła. Odnosi się to zwłaszcza do nadawania taflom ściśle określonego, wygiętego kształtu charakterystycznego dla kabin półokrągłych. Proces ten możliwy jest jedynie w przypadku posiadania wyspecjalizowanego w cieplnej obróbce szkła parku maszynowego, na który składają się piece, formy, prasy wapienne itp. Podobnie jest w przypadku hartowania polegającego na nagrzewaniu szkła do wysokiej, przekraczającej 600 st. C temperatury i gwałtownym ochłodzeniu powietrzem. Kooperacja między producentami kabin i szkła sprzyja zachowaniu pożądanych właściwości półproduktu, które w bardzo dużym stopniu przekładają się na estetykę, trwałość i bezpieczeństwo użytkowania całej kabiny.

ANDRZEJ TOPCZEWSKI

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA