Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Mówi się, że kobieta zmienną jest. Jeżeli więc zmienność rzeczywiście wpisana jest w naturę płci pięknej, to świat otaczający kobiety i przez kobiety kształtowany również musi być nią nacechowany. Łazienka którą prezentujemy – pomimo iż została zaprojektowana przez mężczyznę – jest ewidentnym wyrazem kobiecej zmienności.

Celem tego projektu było połączenie dwóch kontrastujących pomieszczeń – sypialni i łazienki tak, aby stanowiły jedną całość. W założeniu ich użytkowniczką ma być samotna młoda kobieta. To do jej potrzeb i nastrojów dopasowano całe wyposażenie i aranżację wnętrza.
Wymiary łazienki i sypialni łącznie to – w najszerszych miejscach – 5,9x4,1 m. Dzięki zabiegom architekta na małej powierzchni stworzono stosunkowo dużą przestrzeń. Centrum pomieszczenia zajmuje sypialnia o klasycznym kształcie prostokąta, którą z dwóch stron otacza nietypowo zaaranżowana łazienka. Zdaniem projektanta plan pomieszczenia oddaje połączenie geometrycznej spójności prostokąta z rozlaną na nim kroplą wody. Ten kontrast dwóch form determinuje następne, i to w nich właśnie kobieca zmienność znajduje swoje odbicie.
Sypialnia zbudowana jest w oparciu o ostre kąty i jasne kolory – głównie biały, co czyni ją wnętrzem bardzo stonowanym, wręcz ascetycznym. Łazienka natomiast jest jej przeciwieństwem – dominują w niej formy owalne oraz zdecydowana kolorystyka (wiodącymi barwami są czerń i czerwień). Również meble i wyposażenie łazienki są przeciwieństwem tych zastosowanych w sypialni. W sypialni znajdują się meble o prostych, geometrycznych kształtach, gdy tymczasem w łazience dominuje opływowa, delikatna ceramika i zaokrąglone półki. Co istotne – oba wnętrza w miarę potrzeby można oddzielać lub łączyć przesuwając ruchome szklane panele. Ich zastosowanie daje bogate możliwości aranżacyjne. Rozsunięcie wszystkich powoduje całkowite odcięcie obu pomieszczeń, można jednak przesunąć jedynie niektóre i w ten sposób oddzielić np. tylko część sanitarną lub tylko prysznicową. Wszystko zależy od aktualnej potrzeby i – oczywiście – nastroju użytkowniczki.
Całości dopełnia oświetlenie, również zaplanowane na zasadzie kontrastu. W sypialni zamontowano punktowe, wyraźne lampki, natomiast łazienkę oświetlają „globalne” ekrany sufitowe i szczelinowe. Odpowiednio manipulując oświetleniem można uzyskać ciekawe i różnorodne efekty. Przy wyłączonym świetle i zamkniętych panelach łazienka praktycznie przestaje istnieć – mamy wtedy do czynienia z sypialnią o ciekawych, dekoracyjnych ścianach. I odwrotnie – kiedy sypialnia tonie w mroku, delikatne światło sączące się przez panele łazienki pozwala stworzyć spokojny, romantyczny nastrój.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA