Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

O umywalce można śmiało powiedzieć, że jest jednym z bardziej istotnych elementów wyposażenia łazienki. Zazwyczaj do niej – a nie odwrotnie – dopasowuje się armaturę, czasem nawet – jeżeli jest produktem wyjątkowym – podporządkowuje się jej aranżację całej przestrzeni łazienkowej. Niepowtarzalność danej umywalki wynikać może z jej oryginalnej formy, ale o wyjątkowości tego produktu stanowić może również materiał, z jakiego została wykonana.

Znakomita większość umywalek instalowanych w łazience przeciętnego polskiego konsumenta to produkty ceramiczne. Jednak na polskim rynku dostępna jest stosunkowo szeroka gama umywalek wykonanych z materiałów alternatywnych wobec ceramiki. Z produktami porcelanowymi lub fajansowymi konkurują m.in. umywalki wytworzone z tworzyw typu solid surface. Materiał ten daje wiele możliwości aranżacyjnych – pozwala na dowolne formowanie i barwienie mis umywalek,  jest zarazem funkcjonalny – twardy, odporny na ścieranie oraz wysokie temperatury. Kolejnym surowcem wykorzystywanym do produkcji umywalek jest naturalny kamień – np. granit, marmur, onyks, wapień czy trawertyn. Umywalki mogą być formowane w bryle kamienia, ale też wykonywane z jego konglomeratów – np. zmielonego marmuru lub dolomitu zespojonego żywicą.
Alternatywą wobec ceramiki jest również twarde, hartowane, odporne na stłuczenia i zarysowania szkło. Umywalki z niego wykonane mogą być kolorowe lub bezbarwne, gładkie lub piaskowane, czasem ręcznie malowane.
Na naszym rynku dostępne są również umywalki metalowe – mosiężne, stalowe, żeliwne pokryte warstwą emalii, a także drewniane, do produkcji których wykorzystuje się przeważnie twarde gatunki drewna egzotycznego odporne na wilgoć i zmiany temperatury.
Produkty wykonane m.in. z naturalnego kamienia, szkła, metalu lub materiałów typu solid surface, konglomeratów mineralnych oferowane są polskiemu konsumentowi zarówno poprzez krajowych wytwórców, jak i dystrybutorów marek zagranicznych.
Przygotowując ten materiał, zwróciliśmy się z prośbą do firm dystrybuujących umywalki „nieceramiczne” o zaprezentowanie ich najnowszych produktów. Prezentujemy zatem Państwu nowości dostępne na polskim rynku.
ANNA RADUCHA-ROMANOWICZ
ZDJĘCIA: ARCHIWUM FIRM


Wolnostojącą umywalkę „Pear” marki Agape wykonano również z materiału Exmar. Umywalka stanowi uzupełnienie serii produktów zaprojektowanych przez Patricię Urquiola. Produkt dostepny jest w białej wesji kolorystycznej lub wersji dwutonowej – z szarym, satynowym wykończeniem wnętrza. Produkty Agape oferuje m.in. warszawskie Studio Kampol.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedną z nowych propozycji marki Antonio Lupi jest wolnostojąca umywalka „Barrel” zaprojektowana przez Carlo Colombo. Na prezentowanym zdjęciu figuruje model wykonany z onyksu. Różnica grubości kamienia skutkuje grą świała między ciemną podstawą a misą umywalki. Produkt ten dostepny jest również w wersji wykonanej z kamienia Jutta. Produkty marki Antonio Lupi oferuje m.in. Mirad.

Umywalkę „Opium” sygnowaną marką Antonio Lupi wykonano z kamienia wulkanicznego o nazwie „Luna”. Uwagę zwraca niecodzienny, symetryczny, kulisty kształt umywalki. Wnętrze misy umywalki jest jednakże asymetryczne, dzięki czemu zwiększa się jej funkcjonalność.ową serię „Le Pietre”  firmy Ceramica Globo wyróżnia materiał, z jakiego zostały wykonane produkty wchodzące w jej skład – klasycznie elegancki kamień pepperino wydobywany na terenie włoskiej prowincji Viterbo. Umywalki nablatowe „Le Pietre” dostępne są w kolorze szarym lub różowym. Produkty marki Globo nabyć można np. w krakowskim salonie Max-Fliz.Umywalki z serii „Items” holenderskiego producenta – firmy Tiger wykonano ze sztucznego kamienia. Produkty dostepne są w dwóch wersjach – pojedyńczej oraz podwójnej. Umywalki są częścią koncepcji wyposażenia łazienek „Items”, w skład której wchodzą również meble, baterie, akcesoria, kabiny i brodziki. Produkty marki Tiger dystrybuuje Coram Poland.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA