Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kto z nas nie marzy o tym, by jego ubrania pachniały słońcem?

REKLAMA

W Polsce łazienka nadal kojarzona jest z pralką i  praniem. Stąd na łamach naszego miesięcznika po raz kolejny prezentujemy wyniki konkursu „Electrolux Design Laboratory”, poświęconego m.in. projektowaniu właśnie urządzeń piorących. 
Tematem edycji 2005  konkursu „Design laboratory” był dom w 2020 roku. Zadaniem uczestników zaś – projekt urządzenia do pieczenia, przechowywania żywności, zmywania, prania i sprzątania, którego prawdopodobnie używać będziemy w swoich domach za niecałe 15 lat. Może dlatego nagrodzone i wyróżnione w konkursie projekty ogląda się niemal z zapartym tchem. Komu bowiem może wydawać się realną pralka, która praną bieliznę nasącza zapachem prania suszonego na słońcu? Albo pralka, która w ogóle nie wykorzystuje wody? Brzmi to wszystko trochę jak science-fiction, ale właściwie dlaczego nie zgodzić się na takie piorące s-f?  
Edycja „Design Laboratory 2005” była trzecią w historii konkursu. Po raz pierwszy natomiast uczestniczyć w niej mogli studenci kierunków architektonicznych z całego świata (do tej pory w konkursie brali udział jedynie studenci z Europy). I od razu trzy główne nagrody przyznano pracom autorów z Azji.
Na konkurs ogółem nadesłano 3040 prac projektantów z 88 krajów świata (75 prac pochodziło z Polski). Jury wyłoniło 12 projektów finałowych – wśród nich znalazły się m.in. urządzenie do prania obuwia, buty-odkurzacz (zbierają kurz podczas chodzenia po mieszkaniu), urządzenie usuwające z ubrania nieprzyjemny zapach, składana lodówka. Przy ocenie prac jury brało pod uwagę to, czy urządzenia spełniają oczekiwania użytkowników, czy budzą pozytywne emocje, czy wykorzystują nowoczesną technologię i czy korespondują z wizerunkiem marki Electrolux.   
Niezależnie od tego, czy projekty nadesłane na konkurs Electroluxa będą kiedykolwiek zrealizowane, a tym bardziej czy będziemy mieli okazję z nich skorzystać, miło jest obserwować jak inspirujące może być pranie, sprzątanie, gotowanie i potrzeby użytkowników z nimi związane. Tym bardziej, że nie chodzi w nich wyłącznie o funkcję – równie ważna jest w tym wszystkim idea, którą ze sobą niosą.  
MARTA MATRACKA

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA