Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Cyfrowe sterowanie pod prysznicem

REKLAMA

Podtynkowe systemy hydromasażowe okazały się atrakcyjnym i poszukiwanym substytutem klasycznych paneli masażowo-prysznicowych. W ciągu ostatnich lat okrzepły one na rynku na tyle mocno, że producenci postanowili znacząco ulepszyć ich konstrukcję. Oprócz kształtu i multifunkcjonalności dysz, najbardziej perspektywicznym kierunkiem ewolucji okazało się zastosowanie zaawansowanej elektroniki do sterowania całością.

Podtynkowe systemy hydromasażowe w swej najbardziej rozbudowanej, elektronicznej formie doskonale wpisują się w ideę minimalizmu i well-ness. Zastosowanie elektroniki uwolniło użytkowników od konieczności kontrolowania temperatury i natężenia wypływu wody, pozwalając się im całkowicie zrelaksować w objęciach masujących strumieni. Elektroniczny sterownik odpowiada za funkcjonowanie wszystkich hydraulicznych elementów odpowiadających za hydromasaż. Użytkownikowi pozostaje więc praktycznie wyłącznie wciskanie odpowiednich przycisków, ewentualnie wprowadzanie komend za pośrednictwem panelu dotykowego (w zależności od konstrukcji konkretnego systemu). Elektroniczny układ samoczynnie dobiera ilość ciepłej i zimnej wody w celu osiągnięcia właściwej, zaprogramowanej temperatury na wyjściu. W większości dostępnych na rynku systemów istnieje też cenna możliwość programowania pracy systemu natryskowego w zależności potrzeb i upodobań użytkownika oraz, co jeszcze bardziej znaczące, zapamiętywania poszczególnych programów i realizowania ich praktycznie w nieskończoność. Oczywiście temperatura i siła wypływu wody z dysz mogą być płynnie zmieniane także w klasycznych systemach z manualnymi termostatami woskowymi, jednak regulacja taka wymaga zaangażowania i ciągłej uwagi użytkownika, co niekorzystnie wpływa na odczuwany przez niego komfort. W systemach elektronicznych wszystko odbywa się całkowicie automatycznie.

PEŁNA AUTOMATYKA. Podobnie jak klasyczne panele masażowo-prysznicowe, także systemy hydromasażu podtynkowego wymagają dużej ilości ciepłej wody. Właściwą temperaturę komfortu osiąga się przez zmieszanie w odpowiedniej ilości ciepłej i zimnej wody w trybie manualnym bądź też w zaworze termostatycznym będącym integralnym elementem całego systemu. Poprawna praca termostatu sprowadzająca się do jego szybkich reakcji na zmiany temperatury wody jest fundamentalnym warunkiem należytego funkcjonowania całego systemu. Jest to o tyle istotne, że zmiana temperatury wody masującej ciało choćby tylko o 2˚C może być odebrane przez kąpiącą się osobę jako dyskomfort. W dostępnych na rynku sterowanych elektronicznie systemach masażowo-prysznicowych sterowanie temperaturą (a w zasadzie jej pomiar) realizowany jest opcjonalnie na dwa sposoby – albo przez klasyczne głowice woskowe o szybkim czasie reakcji (na poziomie 0,3 s) bądź przez elektroniczne sensory w formie precyzyjnych termistorów. Elektroniczne układy stanowią także ochronę przed poparzeniem będącym skutkiem oblania się kąpiącej się osoby gorącą wodą.

PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ. Firma Grohe w swych elektronicznie sterowanych systemach masażowo-prysznicowych wykorzystuje sprawdzoną technologię z innowacyjnej serii armatury „Ondus”. Za mieszanie i wypływ wody odpowiedzialny jest blok hydrauliczny skrywający elektrozawory, głowice termostatyczne i serwomotory. Wszystkie te elementy są sterowane przez charakterystyczny dla serii „Ondus” pulpit sterowniczy umieszczony bezpośrednio pod prysznicem. W najbardziej rozbudowanej opcji istnieje możliwość oddzielnego podłączenia dwóch zespołów dysz (układ 2 x 3), co daje duże możliwości w komponowaniu sekwencji masażu.
Inny dostępny na polskim rynku elektronicznie sterowany system prysznicowy i masażowy to  „Rain Brain” firmy Hansgrohe, po raz pierwszy zaprezentowany w zeszłym roku. Głównym, widocznym przez użytkownika elementem jest tu innowacyjny, dotykowy wyświetlacz pozwalający na łatwe uruchamianie poszczególnych funkcji. Tak więc użytkownik ma do dyspozycji włącznik on/off, wybór różnych funkcji prysznica, zmiany strumieni, kaskadę wodną oraz sterowanie oświetleniem zewnętrznym. W systemie tym dostępna jest funkcja Warm-Up zapewniająca odpowiednią temperaturę wody od samego początku kąpieli, dzięki przedwstępnemu podgrzewaniu wody. Wszystkie funkcje można indywidualnie skonfigurować i zapisać w 5 wariantach. Opcjonalnie główne funkcje jak włączanie i wyłączanie oraz ustawienie temperatury wody mogą być obsługiwane przez manualne pokrętło. Dzięki technologii Bluetooth można sterować pod prysznicem muzyką z mp3 lub iPod’a. Duże przyciski panelu sterującego umożliwiają intuicyjne wybieranie poszczególnych funkcji. Sam panel zwraca na siebie uwagę gładką białą powierzchnią ze szkła mineralnego otoczoną chromowanymi ramkami. Jego design spotkał się z uznaniem ze strony specjalistów – w zeszłym roku system został uhonorowany nagrodą iF DesignAward.
Najbardziej zaawansowanymi wśród dostępnych na polskim rynku sterowanych elektronicznie systemów natryskowych i masażowych są systemy DTV i DTV II firmy Kohler. Podobnie jak w przypadku podobnych urządzeń, wszystkie funkcje systemu regulowane są za pośrednictwem centralnego sterownika, mającego w tym przypadku postać prostego w obsłudze interfejsu, który może być umieszczony poza zasadniczą strefą prysznicową. W żaden sposób nie umniejsza to użyteczności i funkcjonalności całego systemu.
Unikalność systemu DTV II polega m.in. na tym, że każda z jego 6 dysz hydromasażowych jest oddzielnie zasilana z centralnego rozdzielczego bloku hydraulicznego. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości regulowania masażu na poszczególne partie ciała. Interfejs sterujący systemu DTV II obsługuje także system chromoterapii współpracujący z zasadniczym systemem natrysku i hydromasażu, a także funkcjonalnie zintegrowany generator pary. Pozwala to na sterowanie praktycznie wszystkimi funkcjami nowoczesnej łazienki za pomocą jednego, niewielkiego i łatwego w obsłudze urządzenia. System daje także możliwość odtwarzania dźwiękowych plików mp3, przy wykorzystaniu unikalnego rozwiązania firmy Kohler – głośników SoundTile stworzonych z myślą o wykorzystaniu głównie w łazienkach.
ANDRZEJ TOPCZEWSKI
ZDJĘCIE: HANSGROHE

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA