Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Parawan nawannowy to ciekawy, chociaż często niedoceniany sposób na wygodny prysznic w wannie. Uniwersalność, nieskomplikowany montaż oraz konkurencyjne ceny sprawiają, że w pewnych warunkach jest to propozycja szczególnie atrakcyjna. W przeglądzie opisano 9 wybranych modeli parawanów dostępnych na polskim rynku.

REKLAMA

Parawan nawannowy to ciekawy, chociaż często niedoceniany sposób na wygodny prysznic w wannie. Uniwersalność, nieskomplikowany montaż oraz konkurencyjne ceny sprawiają, że w pewnych warunkach jest to propozycja szczególnie atrakcyjna. W przeglądzie opisano 9 wybranych modeli parawanów dostępnych na polskim rynku.

Funkcja, którą spełniają parawany nawannowe jest bardzo prosta. Chronią one wnętrze łazienki przed wychlapaniem wody w trakcie korzystania z prysznica. Pomimo tego, że spełniają niemal identyczną funkcję jak kabiny prysznicowe, nie gwarantują komfortu użytkowania oferowanego przez kabiny. Z drugiej jednak strony są wygodniejsze, bardziej estetyczne i znacznie bardziej higieniczne od kolejnej alternatywy - zasłonek prysznicowych. Z tego punktu widzenia parawany prysznicowe cechują się szeregiem wad i zalet właściwych tak zasłonkom, jak i kabinom.

Popyt na parawany nawannowe, szczególnie w polskich realiach, warunkowany jest głównie chęcią nadania niewielkim łazienkom indywidualnego charakteru bez większych ingerencji w strukturę instalacji sanitarnej. W znakomitej większości mieszkań w budownictwie wielorodzinnym powstałym w Polsce w ostatnich 30 latach XX wieku to właśnie wanna była urządzeniem niejako \"odgórnie\" przeznaczonym do zażywania kąpieli. W przypadku takich właśnie mieszkań i łazienek parawan nawannowy staje się sposobem na stosunkowo tanie zaaranżowanie prysznica, bo nawet przy wymianie wanny nie ma konieczności tak kosztownej ingerencji w konstrukcję systemu kanalizacyjnego, pionów itp. Według opinii przedstawicieli firm handlowych zajmujących się sprzedażą parawanów nawannowych, jak również według samych producentów, lwia część popytu na te wyroby generowana jest właśnie przez użytkowników opisanych wyżej łazienek, dążących do ich modernizacji i nadania im niebanalnego charakteru.

DOMINACJA SZKŁA. Przedstawione w przeglądzie modele parawanów stanowią wąski wycinek oferty rynkowej. Każdy z producentów kabin prysznicowych, których produkty są obecne na polskim rynku, ma w ofercie co najmniej jeden model parawanu, a nierzadko nawet kilka. Jeśli pomnożyć to przez liczbę producentów, daje to w rezultacie dziesiątki modeli zróżnicowanych pod względem rodzaju wypełnienia, typu i wielkości. Jednak nawet tak okrojona reprezentacja rynkowa jak ta zaprezentowana w przeglądzie, daje pewne pojęcie na temat trendów, którymi rządzi się opisywany sektor artykułów wyposażenia łazienek. Stosowanie profili aluminiowych warunkowane unifikacją techniczną i technologiczną z kabinami prysznicowymi stało się już standardem. Jeśli chodzi o materiał wypełnienia najpopularniejszym tworzywem stało się szkło. Jest to o tyle znaczące, że wypiera ono płyty polistyrenowe, w stopniu jeszcze większym, niż ma to miejsce w przypadku kabin prysznicowych. Przedstawiciele firm handlowych widzą w tym chęć potencjalnych użytkowników do nadrobienia \"ilości jakością\", tzn. używania elementów wyposażenia możliwie najwyższej klasy w sytuacji, gdy ewentualna \"ekspansja\" przestrzenna ich łazienek jest utrudniona bądź też niemożliwa. Wybór konkretnego modelu ułatwia często oferowana w opcji możliwość zamówienia innych niż transparentne typów szkła. Dodatkowo w przypadku poszczególnych producentów klienci mają możliwość zamówienia szkła z powłokami ochronnymi, np. z warstwą Anticalc w parawanie firmy Ravak czy też Magicglass w modelu firmy Riho.

PROSTE TAFLE. Wymóg zapewnienia maksymalnej uniwersalności produktu sprawił, że w ofercie niemal wszystkich wytwórców dominują modele wykonane z prostych tafli szkła. Wynika to z faktu, że stosowanie szkła profilowanego pozwalałoby na kombinowanie tak skonstruowanych parawanów jedynie z wybranymi modelami wanien, a to stoi niejako w sprzeczności z komplementarną funkcją spełnianą przez parawan w stosunku do wanny. Charakter konstrukcyjny parawanów opartych o proste tafle szkła wiąże je z prostszymi modelami wanien, o kształcie zbliżonym do prostokątnego.

Do nielicznych wyjątków zaliczyć można np. przedstawiony w przeglądzie parawan Dorado oferowany przez firmę Riho. Ten efektowny, utrzymany w minimalistycznym duchu model, może być zamontowany jedynie na odpowiadającej mu wymiarami i kształtem wannie tego samego producenta.

Co zauważalne, w przeglądzie znalazły się trzyczęściowe modele parawanów określane niekiedy mianem kabin nawannowych - chodzi tu o modele Vario 2000 firmy Kermi i Atol firmy Sanitec Koło. Pomimo faktu, że produkty tego typu łączą w sobie funkcję kabin prysznicowych i parawanów, bliżej im jednak do tych ostatnich.

ANDRZEJ TOPCZEWSKI

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA