Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Firma Electrolux zakończyła projekt Design Laboratory 2003. Przez sześć miesięcy studenci z czterech europejskich uniwersytetów (Mediolan, Stuttgart, Paryż i Budapeszt) pracowali nad wizją produktów gospodarstwa domowego przyszłości.

Efektem działań młodych twórców jest siedemnaście projektów urządzeń AGD, m.in. pralek, zmywarek. Powstały też projekty innych urządzeń domowych przydatnych w codziennym życiu, takich jak np. Firefly cooling container (pojemnik chłodzący) czy Cicl`o (oszczędne centrum higieny łączące funkcje prysznica i pralni ubrań).

Według założeń projektantów Cicl`o - Alexandre Lepeu i Lucue Dorel z Ensci les Atelier Paris - woda z sieci wodociągowej najpierw dostarczana jest do prysznica, a stamtąd - po wykorzystaniu i oczyszczeniu - do części piorącej. W efekcie ta sama ilość wody użyta jest dwa razy, dzięki czemu wykorzystywana jest w sposób bardziej ekonomiczny. (Prezentacja projektu w następnym numerze Łazienki). Przypomnijmy, że w ofercie firmy Electrolux istnieje już prototypowe urządzenie o nazwie Essential Range, w którym do spłukiwania toalety wykorzystuje się zużytą wodę z pralki.

Firma Electrolux poprzedziła Design Laboratory badaniami oczekiwań i potrzeb potencjalnych użytkowników urządzeń AGD. Wzięło w nich udział łącznie sześć tysięcy osób z Polski, Szwecji, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Badania potwierdziły, że użytkownikom AGD nie zawsze zależy na tym, by produkty były zaawansowane technologicznie i coraz mniejsza grupa konsumentów oczekuje niskiej ceny. Wśród preferencji deklarowanych przez użytkowników sprzętu AGD znalazły się m.in. prostota obsługi oraz interesujące wzornictwo i kolorystyka. Może z tego właśnie powodu pralki Valse i Cyclopis - zaproponowane w ramach projektu Design Laboratory - mają tak niezwykłe formy. Cechą wspólną obu urządzeń jest wyjątkowa delikatność, z jaką traktują ubranie poddawane procesowi czyszczenia.

Ceremonia zakończenia projektu Design Laboratory i rozdanie nagród odbyło się 16 października 2003 r. w Budapeszcie. Electrolux zapowiedział kontynuację prac nad nagrodzonymi projektami i nie wykluczył ich wprowadzenia na rynek. Firma rozważa też zorganizowanie drugiej edycji DL w bieżącym roku.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA