Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przedstawione w przeglądzie kolekcje stanowią wąski wycinek aktualnej oferty rynkowej w tym zakresie. Na rodzimym rynku jest wiele setek kolekcji płytek oferowanych przez dziesiątki producentów. Na podstawie prezentowanego zestawienia można jednak prześledzić główne tendencje panujące obecnie w segmencie płytek ceramicznych.

REKLAMA

Przedstawione w przeglądzie kolekcje stanowią wąski wycinek aktualnej oferty rynkowej w tym zakresie. Na rodzimym rynku jest wiele setek kolekcji płytek oferowanych przez dziesiątki producentów. Na podstawie prezentowanego zestawienia można jednak prześledzić główne tendencje panujące obecnie w segmencie płytek ceramicznych.

Każda z prezentowanych nowości rynkowych jest na swój sposób inna. Zróżnicowanie to wyraża się nie tylko krajem pochodzenia, ale również charakterystyką płytek, ich formatami, sposobami wykończenia, itp. Żadna z nowych kolekcji nie jest wprowadzana na rynek bez wcześniejszych analiz ukierunkowanych na poznanie preferencji potencjalnych klientów, dlatego też nowości płytkowe w znacznym stopniu odzwierciedlają gusta klientów. Chodzi zwłaszcza o preferencje rodzimych odbiorców, jako że większość prezentowanych w przeglądzie kolekcji stanowią płytki wytwarzane przez polskich producentów. Można tu m.in. zaobserwować stałą tendencję do ukierunkowywania się na serie o większych rozmiarach płytek niż to było w przeszłości. Dosyć popularne niegdyś płytki 20x25 cm z wolna ustępują miejsca seriom o rozmiarach 25x33 cm lub jeszcze większym. Takie podejście wynika z zamiaru eliminowania fug burzących porządek płytek, które swym wyglądem nawiązują do wzorów spotykanych w naturze.

Zaobserwować można również tendencje ogólne, określające całość rynku. Ewolucję tego typu prześledzić można np. na przykładzie płytek gresowych, które dawniej znajdowały zastosowanie głównie w przypadku zastosowań technologicznych. Jeśli już nawet pojawiały się one w mieszkaniach, to znajdowały zastosowanie głównie jako okładzina podłogowa. Obecnie gresowe płytki szkliwione coraz powszechniej stosuje się także do pokrywania ścian. Szkliwiony gres porcellanato poza bardzo ciekawym wyglądem płytek oferuje też tak ważne cechy jak znaczną odporność na ścieranie, środki chemiczne itp. Sprawia to, że obszar potencjalnych zastosowań takich płytek jest szczególnie duży.

KLASYKA I NOWOCZESNOŚĆ. Wśród nowości pochodzących od polskich wytwórców zauważalną część stanowią płytki o delikatnych, klasycznych wzorach nawiązujących do naturalnych kamieni powszechnie stosowanych przy wykańczaniu wnętrz. Kolory płytek również odnoszą się do barw spotykanych wśród naturalnych skał. Niezmiennie popularne są również motywy roślinne wykorzystywane do ozdabiania dodatkowych elementów dekoracyjnych składających się na poszczególne serie płytek.

W polskich warunkach korzystanie z pomocy architekta przy aranżowaniu wystroju łazienki wciąż nie jest powszechne. Oparcie się na opisanych wcześniej płytkach utrzymanych w klasycznym tonie, nawet przy samodzielnym projektowaniu wnętrza przez inwestora, gwarantuje, że zachowa ono swą estetykę, nawet przy minimalnym wykorzystaniu elementów uzupełniających.

Oczywiście płytki utrzymane w klasycznym stylu nie stanowią całości oferty rodzimych wytwórców. Zresztą nawet w przypadku opisywanych serii dostępne są elementy, przydające im wymiaru nowoczesności. Ceramika Paradyż wraz z płytkami z delikatną, kamienną grafiką oferuje dekoracje z kontrastowymi elementami dekoracyjnymi i wstawkami z aluminium. Równie zaawansowana jest technologia wytwarzania tych elementów; do ich wycinania stosuje się tzw. water jet, czyli cięcie strumieniem wody. Firma Cer-rol w swych płytkach wykorzystuje z kolei naprzemiennie różne rodzaje faktury, w tym przypadku np. mat z błyszczącą powierzchnią lustrzaną.

KIERUNEK NA MOZAIKĘ. Mozaiki ceramiczne będące oddzielnymi, samodzielnymi seriami, bądź też stanowiące uzupełnienie obszernych kolekcji zajmują coraz poważniejszą część oferty wielu wytwórców.

O ile wcześniej rodzimi odbiorcy mogli wybierać mozaikę jedynie wśród oferty producentów zagranicznych, o tyle obecnie mogą oni skorzystać także z propozycji krajowych producentów płytek ceramicznych. Jako przykład może posłużyć zaprezentowana w przeglądzie seria Perla oferowana przez Ceramikę Tubądzin.

Ekspansja mozaiki nie ogranicza się jedynie do stałego powiększania ilości kolekcji oferowanych przez poszczególnych producentów. Niektórzy z nich tworzą serie różne od tego, co było oferowane dotąd, i co w odczuciu potencjalnych odbiorców było synonimem mozaiki, czyli od małych kwadratowych płytek. Przykładem takich śmiałych rozwiązań jest prezentowana w przeglądzie seria Centino marki Jasba. Jej okrągłe płytki, poza niebanalnym wyglądem i wielością oferowanych wersji kolorystycznych, umożliwiają dość swobodne pokrywanie ścian i stałych elementów zabudowy łazienek o kształcie sferycznym itp.

CENNE DODATKI. Żadna z oferowanych obecnie serii płytek nie może obejść się bez mniej lub bardziej licznej grupy elementów uzupełniających, takich jak różnego rodzaju listwy, inserty, cokoły, płytki o dodatkowej dekoracji itp. Elementy te dają daleko większe możliwości w zakresie tworzenia efektownych aranżacji z wykorzystaniem płytek danej serii oraz mogą przyczyniać się do zmniejszenia pracochłonności ich układania oraz zwiększenia szeroko rozumianej estetyki. Często (tak jak np. w przypadku prezentowanej przez Opoczno S.A. serii Toscania) klient ma do wyboru elementy dekoracyjne utrzymane w różnych stylach. Umiejętne wykorzystanie tego typu akcentów przy klasycznym wzornictwie samych płytek pozwala na tworzenie niepowtarzalnych aranżacji.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA