Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Szklane, przejrzyste umywalki, kąpiel w kabinie osłoniętej jedynie taflą czystego szkła - do tego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Może zatem odrobina ekstrawagancji? Przyszedł czas na \"odsłonięcie\" tego, co kryje wanna.

REKLAMA

Szklane, przejrzyste umywalki, kąpiel w kabinie osłoniętej jedynie taflą czystego szkła - do tego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Może zatem odrobina ekstrawagancji? Przyszedł czas na \"odsłonięcie\" tego, co kryje wanna.

Ostatnie targi Cersaie zwróciły uwagę odwiedzających na stosunkowo niecodzienne wanny z przeszkleniami. Chociaż takie rozwiązania nie były prezentowane nader licznie, były na tyle charakterystyczne, że nie sposób było ich nie zauważyć czy zignorować ich estetyczne walory. Część z nich stylistycznie nawiązywała do wcześniejszych dokonań producentów - np. Even stworzył wannę-akwarium \"Moody\", która była wzorniczą kontynuacją powstałej wcześniej umywalki. Podobnie zadziałał włoski producent kamiennej mozaiki, firma Nice&Square, proponując kamienno-szklaną wannę \"Poppea\". Najwyraźniej moda na \"transparentność\" dosięgła także tego segmentu łazienkowego wyposażenia.

Czy zatem dotychczasowy pomysł na design wanny jako centralnego punktu organizującego przestrzeń łazienki pomału się wyczerpuje? Niekoniecznie, ale z pewnością jest to sygnał świadczący o tym, że łazienka szuka nowych form. Białe, minimalistyczne kubiki albo masywne, organiczne kształty wanien wyraźnie nie satysfakcjonują już użytkowników o bardziej wysublimowanych gustach. Można powiedzieć, że łazienka unifikuje się, bowiem transparentne wanny swoją stylistyką nawiązują trochę do współczesnych kabin prysznicowych. Dużych, przestrzennych form, których elegancji nie burzy się żadnymi zdobieniami szklanych tafli. Form, które dzięki swej przejrzystości otwierają się na całe łazienkowe wnętrze. Teraz na to niesamowite wrażenie niczym nie ograniczonej kąpieli otwiera się również wanna. Czy mamy zatem do czynienia z zalążkiem nowego trendu jeżeli chodzi o design wanien? Bardzo możliwe, choć trzeba przyznać, że takie rozwiązania znajdą uznanie jedynie osób odważnych i ekstrawaganckich. Tego, że odpowiednio zamożnych dodawać nie trzeba. Przecież zdecydowaną większość transparentnych wanien wykonano przy użyciu drogich materiałów (corian, kamień) i technologii.

Ale to, co rzeczywiście porusza w prezentowanych wannach to ich wartość estetyczna, a może nawet artystyczna. Ale nie jako pustych, statycznych \"naczyń\". Prawdziwy spektakl rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy taką wannę napełnimy wodą. Trwa on tak długo, jak długo trwa kąpiel. W głównej roli występuje ludzkie ciało. Zanurzone w wodzie, poddające się jej właściwościom. To zupełnie inna gra niż ta, którą obserwować można podczas kąpieli pod prysznicem. Śmiem twierdzić, że zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Wanna dla ekshibicjonistów? To chyba za daleko posunięte stwierdzenie, choć tak jak wspominałam, to z pewnością produkt dla osób odważnych.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA