Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

W tym projekcie łazienki przy wyborze płytek postawiono na wzór skóry krokodyla. Jest to bodajże najciekawsza faktura, zważywszy na fakt jak niezwykle załamuje światło. Ten wyrafinowany pomysł sprawił, że łazienka jest wyjątkowo ekstrawagancka.

– Łazienka przez Państwa stworzona to raczej mały salon z funkcją toalety, niż typowe wnętrze z przeznaczeniem sanitarnym. Czy można więc wysnuć wniosek, że definitywnie przyszedł kres ignorowania łazienki jako wnętrza, które nie jest warte uwagi stylisty? A może salony kąpielowe dotyczą tylko zamożnych inwestorów?
arch. Adam Bronikowski: Pojęcie salonu kąpielowego związane jest bardziej ze sposobem aranżacji i wykorzystania przestrzeni niż z jego wielkością czy zasobnością portfela inwestora. Oczywiście ciężko mówić o salonie kąpielowym w przypadku najmniejszych pomieszczeń sanitarnych, jednakże odpowiednio rozplanowana i korespondująca z innymi pomieszczeniami (najczęściej sypialnią) łazienka średnich rozmiarów, śmiało może nosić miano salonu kąpielowego i pełnić zakładane dla niego funkcje. To bowiem styl życia determinuje nasze potrzeby, a co za tym idzie sposób aranżacji przestrzeni, w której żyjemy. Jeśli zgodnie z dzisiejszym trendem wellness przykładamy wagę do domowego relaksu, nasza łazienka po odpowiednich zabiegach aranżacyjnych zamieni się w nasz własny salon kąpielowy, oazę wypoczynku i odprężenia. Trend wellness powoduje, że łazienka wychodzi dziś z cienia. Często powiązana z sypialnią staje się w tym „związku” partnerem dominującym i nadającym ton całej prywatnej strefie mieszkania czy domu.

– Czarna skóra krokodyla to pomysł na ściany, wybór padł oczywiście na płytki włoskie – czy faktycznie polskie płytki pozostają w tyle, gdy mowa o ekstrawaganckich wnętrzach?
Polscy producenci starają się gonić zagraniczną konkurencję. Pojawiają się naprawdę ciekawe kolekcje o coraz bardziej wyszukanym wzornictwie. Jednakże wybór nadal pozostaje nieduży jeśli szukamy czegoś nietypowego i ekstrawaganckiego. Nie da się ukryć, iż oferta producentów z południa Europy jest dużo bardziej bogata i urozmaicona również dlatego, że ilość producentów jest znacznie większa w tamtym regionie. Osobiście wysoko cenię polskie produkty i polskie wzornictwo. Bardzo często sięgam do rodzimej oferty ceramiki, mebli, oświetlenia, rzadziej jednak do oferty polskich producentów płytek.

– W tej aranżacji postawiono na zestawienie czerni i czerwieni, a przecież tradycyjnie każda łazienka powinna być jasna, żeby rano budzić ze snu... Dlaczego odstąpili Państwo od tradycji i w ogóle dlaczego warto zrywać z tradycyjnym pojmowaniem wnętrz?
Według naszego zamysłu ta niewielka toaleta miała być elementem przełamującym konsekwencję aranżacyjną całego mieszkania. Czarne akcenty zastosowane w innych pomieszczeniach podyktowały wybór koloru czarnego jako dominanty dla wystroju toalety. Czerwień z czernią tworzą parę, która opiera się próbie czasu i modom, dlatego sięgnęliśmy właśnie po to zestawienie barw. Kreacja wnętrz polega na umiejętnym zestawianiu brył, struktur i kolorów. Raz chodzi o stonowanie elementów, nawiązanie do bardziej lub mniej współczesnych wzorców, trzymanie się obowiązującej linii stylistycznej, innym razem to właśnie odejście od trendu, złamanie zasad służyć ma pomysłowi projektowemu. Wszystko zależy od oczekiwań klienta oraz kreatywności i wyczucia projektanta. Ważne bowiem, aby wnętrze było „logiczne”, o właściwych proporcjach i kompozycji, niezależnie od tego czy ma być klasyczną oazą spokoju, czy awangardowym buntem z elementem stylizacyjnego szaleństwa.

– Umywalka została wykonana na zamówienie – czym było to podyktowane, czy faktycznie nie można było tu wkomponować gotowego produktu?
Umywalka została wykonana na zamówienie, jednak sam jej kształt stanowi wzór z oferty firmy 11Fox. Jedynie kolor wychodził poza standard. Do umywalki dopasowana została zabudowa meblowa co pozwoliło oszczędzić znaczne koszty wykonania samej umywalki według indywidualnego projektu. Efekt natomiast pozostał zamierzony – umywalka z szafką tworzą monolityczną, czarną bryłę udekorowaną połyskującą chromem armaturą.

– Łazienka znajduje się w starej kamienicy. Czy zestawianie nowoczesnych wnętrz ze starymi budynkami to znak naszych czasów? A może mieszkania w kamienicach dają większe możliwości aranżacyjne ze względu na spory metraż?
Styl urządzenia wnętrza zależy ściśle od oczekiwań i upodobań klienta. Nowoczesne wnętrza wkraczają coraz częściej w wiekowe mury starych kamienic, a wnętrza stylizowane świetnie wpasowują się w apartamenty w nowoczesnych, kameralnych osiedlach. Specjalizując się w nowoczesnym wzornictwie obcujemy głównie z tym pierwszym przypadkiem mając możliwość łączenia niepowtarzalnego ducha starych budynków z nowoczesną stylistyką wnętrz. Aranżacje takich przestrzeni, w szczególności aspekty związane z ich stanem technicznym, potrafią być sporym wyzwaniem. Dodatkowa satysfakcja jest jednak również, gdy ze zniszczonego lub zaniedbanego lokalu wyłowi się jego „duszę”, a aranżacją i sposobem funkcjonalnego zagospodarowania przestrzeni zaskoczy się inwestora zmieniając, nie spełniającą dzisiejszych norm, przestrzeń w funkcjonalne i nowoczesne mieszkanie czy apartament.

Rozmawiała: Maria Szyłko
Projekt: arch. Monika Bronikowska, arch. Adam Bronikowski
Pracownia Projektowa Hola Design, www.hola-design.com
Zdjęcia: Bartosz Jarosz

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA