Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Zdarzają się sytuacje, kiedy rzeczy gotowe i kompletne okazują się nagle nie całkiem przydatne, niewystarczające, wymagające adaptacji do nowych potrzeb. Takie sytuacje dotyczą szczególnie często wnętrz mieszkalnych. Co zrobić, kiedy potrzebna jest łazienka dla gości, a do dyspozycji zostaje jedynie niewielkie pomieszczenie gospodarcze?

Okazuje się, że adaptacja wnętrza w celu jego zupełnie nowego wykorzystania nie musi być ani trudna ani niesatysfakcjonująca. Jest to raczej kwestia wyobraźni, otwartego myślenia, a przede wszystkim - gotowości na kompromis i odrzucenia kanonów. W taki właśnie sposób powstała prezentowana łazienka.
Wnętrze to znajduje się w domu usytuowanym w górskiej okolicy, z racji jego lokalizacji często goszczącym wiele osób. To właśnie z myślą o wygodzie gości zaprojektowano tę łazienkę. Wcześniej tę niewielką przestrzeń przeznaczono na pomieszczenie gospodarcze, architekt musiał więc zmierzyć się przede wszystkim z niewielką przestrzenią, dodatkowo ograniczoną skosem dachu.
Konieczność umieszczenia na przestrzeni kilku metrów kwadratowych wszystkich najważniejszych funkcji klasycznej łazienki wymusiło postępowanie wbrew niektórym utartym standardom. Stąd między innymi sedes umieszczony nie do końca według zasad - naprzeciw drzwi. Taka lokalizacja wymuszona została przez układ instalacji, ale jednocześnie poprawiła zdecydowanie funkcjonalność łazienki - w innym przypadku użytkownicy mieliby po prostu problemy z poruszaniem się na małej przestrzeni. Warto zwrócić uwagę także na drzwi kabiny prysznicowej, które zostały specjalnie przycięte, tak aby dało się je zamontować bezpośrednio pod skosem.
Ponieważ jest to łazienka dla gości, konieczne było zapewnienie niezbędnej przestrzeni, która pomieści ich rzeczy osobiste. W tym celu wykorzystano niską ścianę pod skosem. Znalazła się na niej poręczna półka na kosmetyki, a także szafa na ubrania, oddzielona od reszty pomieszczenia lustrzanymi drzwiami. W razie potrzeby można wykorzystać również półeczki pod umywalką oraz specjalnie przygotowany blat w kabinie prysznicowej.
Jak widać na prezentowanym przykładzie, niewielka przestrzeń nie musi oznaczać rezygnacji z wysmakowanej estetyki. Materiały wykorzystane do wykończenia łazienki nawiązują przede wszystkim do uroków okolicy oraz typowo górskiej architektury. Ściany częściowo pokryto płytkami z kamienia strukturalnego, który najbardziej decyduje o regionalnym kolorycie tego wnętrza. Kamień dodatkowo świetnie koresponduje z naturalnym drewnem skośnego sufitu, framugi drzwi wejściowych oraz półek pod umywalką. Połączenie tych dwóch jasnych materiałów daje poczucie ciepła i przytulności, jednocześnie rozświetlając niewielką przestrzeń. Fragment wnętrza zajmowany przez prysznic oraz mniejsze powierzchnie ścian wyłożone zostały natomiast polerowanym, również utrzymanym w jasnej kolorystyce gresem, o standardowym wymiarze 30x60 cm, wprowadzając dodatkowo ożywiający wnętrze kontrast. W efekcie zabiegów projektanta powstała łazienka niestandardowa, pełna uroku i przede wszystkim, pomimo niewielkiej powierzchni, zdecydowanie funkcjonalna. 

AUTOR PROJEKTU 
Firma ArtProject z Krakowa od 1991 roku specjalizuje się w projektach salonów ekspozycyjnych płytek i ceramiki łazienkowej oraz wnętrz prywatnych inwestorów. Znajomość zagadnień i materiałów ceramiki łazienkowej oraz współpraca z czołowymi salonami w tej branży, sprawiły że łazienki i salony kąpielowe to specjalność firmy.

POMYSŁ NA ŁAZIENKĘ
Celem tej prezentacji jest promowanie interesujących pomysłów projektowych łazienek. Spośród nadsyłanych do redakcji projektów (wizualizacji) łazienek będziemy wybierać i prezentować jeden - naszym zdaniem - najciekawszy. Projektanci chcący zaprezentować na naszych łamach swoje pomysły na projekt wnętrza mogą przesyłać je na nasz adres. Przyjmujemy projekty w kategorii \"open\" - mogą to być projekty pomieszczeń łazienkowych wszelkiego typu.
Nasz adres: redakcja@lazienka.com.pl

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA