Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Ostatni czas przyniósł zauważalny wzrost zainteresowania łazienkową armaturą podtynkową na polskim rynku. Atuty baterii podtynkowych sprawiają, że coraz częściej wygrywają one z klasycznymi, natynkowymi odpowiednikami.

WYRAŹNY WZROST zainteresowania bateriami podtynkowymi (również w odniesieniu do sprzedaży ogółem) deklaruje znaczna część funkcjonujących na polskim rynku firm. Przyczyn tego zjawiska jest z pewnością kilka. Jednak największy wpływ zdają się mieć tu: wzrost potencjału  średniego i wysokiego segmentu rynku wyposażenia łazienkowego oraz duża atrakcyjność użytkowa i wzornicza baterii podtynkowych.
- Myślę, że nie będzie przesady jeśli stwierdzę, że zainteresowanie łazienkową armaturą podtynkową wzrosło w ostatnim czasie nawet o 30%. Klienci w coraz większym stopniu doceniają minimalistyczny design takich rozwiązań oraz ich funkcjonalność wyrażającą się w oszczędności przestrzeni - mówi Marcin Kucharski, doradca klienta w salonie łódzkiej firmy Eurodom. - W przypadku naszego salonu największą popularnością cieszą się wyroby uznanych producentów takich jak Hansgrohe, Grohe, Oras czy Tres - firmy te dysponujące silnymi i rozpoznawalnymi markami weszły kilka lat temu jako pierwsze na polski rynek z bateriami podtynkowymi zdobywając znaczną część rynku. Poza tym usunięcie ew. awarii podtynkowej baterii jest bardziej kłopotliwe od jego natynkowego odpowiednika. Mając świadomość tego klienci sięgają zwykle po produkty renomowanych producentów, gwarantujących odpowiednią jakość i niezawodność ich produktów.
Baterie podtynkowe znaleźć dziś już można nie tylko w salonach, które z uwagi na niejako naturalne przyporządkowanie do średniego i wyższego segmentu cenowego stanowiły wcześniej główny kanał ich dystrybucji. Zauważalny wzrost zainteresowania bateriami podtynkowymi potwierdzają również np. właściciele sklepów internetowych. Generalnie jednak po armaturę podtynkową z oczywistych względów szczególnie chętnie sięgają architekci i projektanci wnętrz.
- Oceniamy, że 80% łazienkowej armatury podtynkowej trafia na inwestycje, głównie do obiektów o podwyższonym standardzie - twierdzi Dariusz Cygal, dyrektor handlowy firmy Armatura Kraków S.A. - Duże znaczenie dla wzrostu popularności baterii podtynkowych ma coraz większy udział projektantów wnętrz przy aranżowaniu nowych mieszkań. Osoby te są świadome co do wszystkich atutów armatury podtynkowej, takich jak duża funkcjonalność i ciekawy design i przekazują to swoim klientom.
Armatura podtynkowa to także bardzo atrakcyjna alternatywa dla zdobywających coraz większą popularność paneli prysznicowo-masażowych. Oferowane od pewnego czasu przez wiodących producentów zestawy montażowe znacząco ułatwiają posadowienie w ścianie poszczególnych dysz, zaworów, mieszacza bądź termostatu czy innych elementów systemu.
KILKADZIESIĄT MAREK. Na polskim rynku baterie podtynkowe wybierać można spośród bogatej oferty ponad 30 marek. Niemal w całości są to uznani europejscy producenci armatury. W przypadku liderów europejskiego rynku posiadanie przynajmniej jednego modelu podtynkowego w obrębie każdej kolekcji stało się pewnym standardem, przynajmniej wśród droższych serii. Względna ilość kolekcji baterii pozbawionych modeli podtynkowych systematycznie maleje praktycznie u wszystkich producentów.
Od długiego czasu przykładaliśmy szczególną wagę do promocji armatury podtynkowej z uwagi na jej walory estetyczne i funkcjonalne. Obecnie każda kolekcja armatury marki Hansgrohe i Axor obejmuje podtynkowe baterie wannowe i prysznicowe. Wszystkie bazują na jednym uniwersalnym elemencie podtynkowym ăibox universalÓ, który na rynku wykreował właśnie ten typ armatur. Dzięki temu nasi klienci przy tworzeniu łazienek nie są ograniczani pod względem możliwości wyboru konkretnych typów modeli - mówi Bartosz Śliwiński, product manager w firmie Hans Grohe Sp. z o.o. - Uważam, że w przyszłości utwierdzać się będzie pewien model konfiguracji stosowanej w łazienkach armatury, tzn. baterie sztorcowe przy umywalkach i bidetach, i właśnie baterie podtynkowe przy wannach i natryskach.
Co warte odnotowania, od pewnego czasu na rynku dostępne są także rodzime baterie podtynkowe, produkowane przez Armaturę Kraków.
Baterie podtynkowe (6 modeli wannowych i 12 natryskowych) wprowadziliśmy do oferty stosunkowo niedawno, bo w listopadzie zeszłego roku. Jednym z motywów była chęć maksymalnego wzbogacenia oferowanej przez naszą firmę klasy Premium - deklaruje Dariusz Cygal. - Nie bez znaczenia był również fakt, że łazienkowa armatura podtynkowa dynamicznie zyskuje na popularności, choć należy zdawać sobie sprawę, że w wielkościach bezwzględnych ciągle stanowi ona jedynie drobną część całości rynku. W niedalkiej przyszłości mamy zamiar rozbudować ofertę naszych baterii podtynkowych o nowe wersje.
CENA I MONTAŻ. Z oczywistych względów modeli podtynkowych nie znajdzie się w ofercie firm oferujących tanią armaturę. Najtańsze prysznicowe baterie podtynkowe dostępne na polskim rynku to wydatek rzędu ok. 350 Đ 400 zł. Ponadto przy armaturze podtynkowej wymaganych jest jeszcze dokupienie szeregu montażowych akcesoriów uzupełniających, co dodatkowo podraża całe przedsięwzięcie. Z drugiej jednak strony  w przeciągu ostatnich 2-3 lat ceny armatury łazienkowej wzrosły zdecydowanie, czego przyczyną był (i jest w dalszym ciągu) dynamiczny wzrost cen metali kolorowych na rynkach światowych.
Z uwagi na względną materiałooszczędność baterii podtynkowych (szczególnie w zakresie miedzi, niklu i chromu używanych do wykonywania pokryć galwanicznych), wzrosty te w mniejszym stopniu przełożyły się na wzrost ich cen w porównaniu do natynkowych odpowiedników.
Czynnikiem w większym stopniu ograniczającym popularność armatury podtynkowej jest zwłaszcza fakt, że ich charakter wyklucza szybkie i nieuciążliwe stosowanie np. w charakterze zamienników starej armatury przy remontach łazienek, a należy zdać sobie sprawę, że tzw. popyt restytucyjny wpływa na znaczną część popytu na wyposażenie łazienkowe.
Z drugiej strony zakup i użytkowanie baterii podtynkowych nie musi wiązać się z trudnościami montażu, ryzykiem zawilgocenia murów oraz spływającą po ścianie wodą. Zintegrowane systemy montażowe do baterii podtynkowych takie jak Flexx.Boxx firmy Kludi, Ibox universal firmy Hansgrohe czy inne podobne rozwiązania czołowych producentów baterii ułatwiają i przyspieszają ich montaż. Dzięki nim, poza znacznie prostszym ăpierwszymÓ montażem armatury, w prosty sposób można dokonać modernizacji łazienki dzięki zamianie np. jednouchwytowej baterii mieszaczowej na termostat tego samego producenta. Z podobną myślą np. firma Grohe opracowała swoje specjalne elastomerowe zestawy, znacząco ułatwiające montaż baterii w ścianach o zabudowie lekkiej.
Segment baterii podtynkowych rządzi się podobnymi zasadami jak cały rynek armatury łazienkowej. Podobnie jak w przypadku modeli natynkowych, wśród baterii podtynkowych zdecydowanie dominują wersje jednouchwytowe.
Obok zamieszczamy przegląd wybranych podtynkowych baterii i systemów do ich montażu, które ukazały się na europejskim i polskim rynku w ostatnim czasie.
ANDRZEJ TOPCZEWSKI
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA