Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Estetyka toalet publicznych najczęściej podporządkowana jest ich utylitarnej funkcji. Jednak na mapie poprawnie zaaranżowanych wnętrz można znaleźć też stylistycznie niezwyczajne toalety. Ich wyposażeniem nierzadko rządzi pomysł i forma, które do wtórnej roli spychają funkcję urządzeń i ich użyteczność.

REKLAMA

Estetyka toalet publicznych najczęściej podporządkowana jest ich utylitarnej funkcji. Jednak na mapie poprawnie zaaranżowanych wnętrz można znaleźć też stylistycznie niezwyczajne toalety. Ich wyposażeniem nierzadko rządzi pomysł i forma, które do wtórnej roli spychają funkcję urządzeń i ich użyteczność.

Można się zastanawiać czy drewniane umywalki i futrzane klapy sedesów sprawdzą się w toaletach użytku publicznego? Wszak anonimowy użytkownik - a taki korzysta z publicznych toalet - nie ma powodu, żeby dbać o znajdujące się tam przedmioty i traktować je delikatnie. Stąd w łazienkach ogólnodostępnych rzadko można spotkać kosztowne wyposażenie, a częściej widać tam urządzenia tzw. wandaloodporne - bezdotykowe baterie, podtynkowe systemy spłukujące, stalowe dozowniki mydła w płynie. Chodzi bowiem o to, by urządzenia te służyły jak najdłużej, wszak każda wymiana czy naprawa generuje dodatkowe koszty.

Ważną, a przy tym niedocenianą pozostaje kwestia oszczędności wody i energii, którą umożliwiają te urządzenia, oraz łatwość ich czyszczenia i konserwacji. W toaletach publicznych świetnie sprawdzałyby się więc łatwe w zmywaniu glazury i terakoty, ceramika z powłoką samoczyszczącą, antybakteryjne deski. Dlaczego \"sprawdzałyby się\", a nie \"sprawdzają\"? W polskich realiach toaletę zwykle wykańcza się jako ostatnią w całej inwestycji, gdy środki finansowe są już ograniczone. W takiej sytuacji inwestorowi bardziej zależy na tym, by utrzymać poprawny standard i funkcjonalność pomieszczenia, niż by było ono wyposażone w - zwykle kosztowne - \"nowinki techniczne\". Na dalszy plan schodzi też oryginalność i niestandardowa aranżacja pomieszczenia.

Warto więc docenić te realizacje, w których toalety nie zostały potraktowane jako \"wnętrza ostatnie\". W krótkim przeglądzie jeszcze raz zobaczymy toalety, które są wizytówką pubów, dyskotek, restauracji. To wnętrza niepowtarzalne w swej oryginalności, zabawne, dowcipne, czy - jak toalety z weneckimi lustrami w \"Łodzi Kaliskiej-Muzeum\" - szokujące.

Jak widać, środki wyrazu użyte do budowania aranżacji tych wnętrz są bardzo różne: faktura, rodzaj okładzin, kolor itp. Na przykład w \"Forum Fabricum\" klimat squatu buduje surowa cegła, niedbale przybite do ścian kawałki blachy, a o dreszczyk emocji mogą przyprawiać okienka nad rynnowym pisuarem, przez które załatwiający swą fizjologiczną potrzebę panowie mogą obserwować salę. W opozycji do estetyki tego wnętrza stoją np. toalety w restauracji \"Tsarina\" w Warszawie - niezwykle eleganckie, ozdobne, pełne malarskiego i rzeźbiarskiego przepychu, swoiste dzieła sztuki. W opozycji do \"Tsariny\" zestawmy sławojkowe toalety w karczmie \"Rzym\" w Kiermusach koło Tykocina, a z nimi techniczno-piktogramowe projekty toalet autorstwa Medusa Group Architekci. Wymieniać i porównywać można by jeszcze długo. Popatrzmy. Bo każda z tych łazienek jest inna, ale każda niepowtarzalna.

Wszyscy jesteśmy potencjalnymi użytkownikami toalet publicznych - bywamy w restauracjach, pubach, teatrach. Tak samo jak mamy prawo z nich korzystać, mamy prawo je oceniać i... doceniać.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA