Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Polskie Zrzeszenie Płytkarzy coraz bardziej przyczynia się do unormowania statusu zawodu wykonawców okładzin glazurniczych w naszym kraju. Praca nad podnoszeniem kwalifikacji i jakości usług tej grupy zawodowej przynosi już pierwsze efekty.
Polskie Zrzeszenie Płytkarzy w marcu  ubiegłego roku rozpoczęło we współpracy z Europejskim Funduszem Społecznym projekt przeszkolenia glazurników w naszym kraju. W ramach projektu przeprowadzono szkolenia mistrzowskie i czeladnicze. Skorzystało z nich około 1140 glazurników. Takie szkolenia przygotowują do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. Jak dotychczas dyplomem mistrza w zawodzie glazurnika może pochwalić się około 450 osób, zaś tytułem czeladnika około 200 osób. Egzaminy przeprowadzane są przez Izby rzemieślnicze w pięciu miejscach w Polsce. Egzamin składa się z dwuetapowej części teoretycznej i części praktycznej.
W polskich warunkach certyfikat mistrza i czeladnika daje jedyną możliwość  potwierdzenia umiejętności zawodowych glazurnika. W naszym kraju nie ma przecież żadnej szkoły kształcącej w tym kierunku – mówi Dorota Wakulak, rzecznik prasowy PZP. 
PZP zapowiada dalsze działania mające na celu poprawę konkurencyjności zawodu glazurnika. Do końca roku ma powstać system rekomendacji dla wykonawców okładzin glazurniczych. Na razie wiadomo, że rzemieślnik, aby uzyskać rekomendację PZP  będzie musiał posiadać certyfikat i ubezpieczenie OC oraz wykazać się profesjonalizmem w wykonywanych dotychczas pracach. System rekomendacji jest elementem projektu „PZP gwarancją jakości”. Korzystanie z usług glazurników rekomendowanych przez PZP będzie dawało klientowi poczucie pewności, że wykonawca ma wiedzę i umiejętności zapewniające wykonanie zlecenia na najwyższym poziomie.
Ostatnim przejawem aktywnej działalności Polskiego Zrzeszenia Płytkarzy była jej inicjatywa podczas targów Aqua-San (28-31.03) w Poznaniu. Zrzeszenie zorganizowało tam wystawę „Wyjdź z labiryntu problemów z łazienką”. Ekspozycja ta przedstawiała najczęstsze błędy popełniane podczas prac wykończeniowych oraz remontowych w łazienkach oraz ich przyczyny i skutki. Drugiego dnia targów odbył się „Dzień Mistrza Glazurnika”. Tego dnia na targi przyjechało ponad 400 glazurników z Polski. Nie tylko zwiedzali oni wystawę i targi, ale wzięli też udział w przygotowanej specjalnie dla nich konferencji „Mistrz Glazurnik gwarancją jakości”. Podczas tego spotkania podsumowano projekt szkoleniowy, mówiono też o aspektach prawnych kształcenia uczniów w zawodzie glazurnika oraz wręczono kolejne już certyfikaty mistrzowskie i czeladnicze. Spotkanie na targach tradycyjnie już zakończyła wspólna biesiada i zabawa.
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA