Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Umywalki stawiane na blat

REKLAMA

ZASADY RANKINGU
Ranking przeprowadzamy na próbie 100 salonów i hurtowni. Liczba salonów i hurtowni w poszczególnych województwach została dobrana w ten sposób, aby możliwie jak najwierniej odzwierciedlać poziom obrotów realizowanych przez branżę łazienkową w tych regionach. Każdy z ankietowanych przez nas punktów sprzedaży typuje 3 najlepiej sprzedające się produkty w danej grupie asortymentowej. W zależności od przyznanego produktowi miejsca, modele otrzymują: 10 punktów za miejsce pierwsze, 8 punktów - miejsce drugie oraz 5 punktów - miejsce trzecie.

Kontynuujemy ranking Dobry Produkt, w którym co miesiąc zwracamy się do firm handlowych z Polski z prośbą o podanie trzech najlepiej sprzedających się w ich salonach/hurtowniach modeli w danej grupie asortymentowej. Produkty, które uzyskały największą liczbę głosów prezentujemy na łamach naszego miesięcznika. W tym miesiącu zwróciliśmy się do reprezentatywnej grupy firm o wskazanie maksymalnie trzech najchętniej kupowanych umywalek nablatowych - stawianych na blat. W rankingu wzięły udział 102 punkty handlowe. W następnym numerze przedstawimy 10 najlepiej sprzedających się baterii wannowych.

Celem przeprowadzonego przez nas w tym miesiącu rankingu było zbadanie, jakie modele umywalek nablatowych cieszą się największym uznaniem polskich konsumentów. Rozmówcy ankietowani przez nas w poszczególnych punktach sprzedaży wytypowali 56  najlepiej sprzedających się modeli umywalek nablatowych 26 producentów. Triumfatorem aktualnej edycji rankingu okazał się hiszpański koncern Roca, który w prezentowanej przez nas pierwszej dziesiątce  umieścił cztery swoje wyroby. Aż dwa z nich zajęły miejsca w pierwszej trójce zestawienia - zwycięzcą rankingu okazała się umywalka \"Bol\", tuż za nią - na miejscu drugim - uplasowała się umywalka \"Hall\". Sukces ten koncern zawdzięczać może atrakcyjnym cenom swoich produktów. Koszt zakupu poszczególnych modeli umywalek firmy Roca obecnych w pierwszej dziesiątce rankingu waha się między ok. 400-800 zł, podczas gdy wyroby np. firmy Sanitec Koło - największego jej konkurenta, którego produkty znalazły się na miejscach 3 i 4 - to wydatek rzędu 800-1000 zł.

KOSZTY. Z rozmów przeprowadzonych w ankietowanych punktach sprzedaży wynika, iż umywalki stawiane na łazienkowym blacie cieszą się dość umiarkowaną popularnością wśród polskich nabywców. Rozmówcy pytani o wielkość sprzedaży umywalek nablatowych w porównaniu z umywalkami innego typu mówili o maksymalnie 20% stosunku sprzedaży. Wśród ankietowanych salonów zdarzały się również takie, które na przestrzeni miesiąca sprzedały zaledwie kilka sztuk tego typu umywalek.  Ankietowani rozmówcy pytani o przyczyny stosunkowo niewielkiego zainteresowania nabywców tego typu asortymentem zauważali, iż umywalki nablatowe, a konkretnie stawiane na blacie, to ciągle jeszcze produkt, który ze względu na swoją cenę w znacznej mierze trafia do łazienek konsumentów o zasobniejszym portfelu. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż umywalkę nablatową zamontować trzeba na specjalnie pod tym kątem przygotowanym meblu, który często wykonywany bywa na zamówienie, pod konkretny wymiar, co dodatkowo podwyższa koszt wyposażenia łazienki. Kolejny wydatek, z którym powinni liczyć się nabywcy umywalek nablatowych, to koszt zakupu odpowiedniej baterii umywalkowej. Do niektórych modeli umywalek nablatowych można wprawdzie dopasować standardową armaturę ścienną lub sztorcową (gdy umywalka posiada otwór przeznaczony na baterię), ale często umywalki, szczególnie te w kształcie mis, wymagają instalacji droższej baterii stawianej na blacie.

NAJCHĘTNIEJ KUPOWANE. Według części z ankietowanych przez nas rozmówców, mimo podwyższonych kosztów, z jakimi należy się liczyć planując w łazience montaż umywalki nablatowej, istnieje grono nabywców, które docenia ich walory - głównie estetyczne. Umywalki stawiane na blat pojawiają się  w większych, reprezentacyjnych łazienkach, często projektowanych i aranżowanych przez architektów.
Kupowane są przede wszystkim umywalki o kształcie prostokątnym, okrągłym bądź owalnym, rzadziej np. trójkątne. Najpopularniejsze rozmiary umywalek nablatowych to 60 x 40 cm w przypadku umywalek prostokątnych, najczęściej kupowane umywalki okrągłe to te o średnicy 38-45 cm. Jak zauważali ankietowani przez nas rozmówcy, w przypadku umywalek stawianych na blat większe rozmiary nie są pożądane  -  gdy misa umywalki nie posiada wydzielonej przestrzeni na baterię, zwiększa się jej powierzchnia użytkowa w środku.
Ankietowani przez nas rozmówcy zauważali, iż nie bez znaczenia na podejmowaną decyzję o zakupie konkretnego modelu umywalki pozostaje sposób jej mocowania. Nabywcy chętnie wybierają modele, które można dodatkowo przytwierdzić do ściany - gwarantuje to większą stabilność umywalki. Atrakcyjność danego modelu umywalki zwiększa się również, gdy oferowany jest on z otworem umożliwiającym instalację baterii.
Zwolennikami umywalek stawianych na blacie nie są osoby oczekujące od wyposażenia łazienkowego przede wszystkim funkcjonalności. Podstawowym kryterium, na jakiego podstawie dokonywany jest zakup umywalki stawianej na blacie, jest bowiem - według opinii praktycznie wszystkich naszych rozmówców - kryterium estetyczne.
ANNA RADUCHA-ROMANOWICZ

1 miejsce / 356 punktów
BOL / ROCA

2 miejsce / 281 punktów
HALL / ROCA

3 miejsce / 176 punktów
QUATTRO / KOŁO

4 miejsce / 113 punktów
PUNTO / KOŁO

5 miejsce / 107 punktów
DIVERTA / ROCA

6 miejsce / 81 punktów
VERO / DURAVIT


7 miejsce / 73 punkty
FONTANA / ROCA

8 miejsce / 59 punktów
LOOP & FRIENDS / VILLEROY & BOCH

9 miejsce / 35 punktów
FUORI QUOTA / ARTCERAM

10 miejsce / 26 punktów
VENEZIA V52 / CERSANIT

Typowane marki:
Roca - 7 modeli umywalek nablatowych, Trend - 7 modeli, Art Ceram - 5 modeli, Koło - 4 modele, Keramag - 3 modele, Duravit - 3 modele, Villeroy & Boch - 3 modele, Cersanit - 2 modele,  Aquasan - 2 modele, Hatria - 2 modele, Ideal Standard - 2 modele, Catalano - 2 modele, Hybner - 2 modele, The Bathco - 1 model, Krzemień - 1 model, Hon Import - 1 model, Globo - 1 model, Sanitop Wingenroth - 1 model, VitrA - 1 model, Design Ceramica - 1 model, Cifial - 1 model, Scarabeo - 1 model, Kohler - 1 model, Redondo Dorado - 1 model, Sanindusa - 1 model


 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA