Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Kontynuujemy ranking Dobry Produkt, w którym co miesiąc zwracamy się do firm handlowych z Polski z prośbą o podanie trzech najlepiej sprzedających się w ich salonach/hurtowniach modeli w danej grupie asortymentowej. Produkty, które uzyskały największą liczbę głosów prezentujemy na łamach naszego miesięcznika. W tym miesiącu zwróciliśmy się do reprezentatywnej grupy firm z prośbą o wskazanie maksymalnie trzech najchętniej kupowanych modeli wanien stalowych. W rankingu wzięło udział 100 punktów handlowych. W następnym numerze przedstawimy 10 najlepiej sprzedających się modeli umywalek.

ZASADY RANKINGU
Ranking przeprowadzamy na próbie 100 salonów i hurtowni. Liczba salonów i hurtowni w poszczególnych województwach została dobrana w ten sposób, aby możliwie jak najwierniej odzwierciedlać poziom obrotów realizowanych przez branżę łazienkową w tych regionach. Każdy z ankietowanych przez nas punktów sprzedaży typuje 3 najlepiej sprzedające się produkty w danej grupie asortymentowej. W zależności od przyznanego produktowi miejsca, modele otrzymują: 10 punktów za miejsce pierwsze, 8 punktów - miejsce drugie oraz 5 punktów - miejsce trzecie.

W tym miesiącu ranking Dobry Produkt miał za zadanie zbadać, które modele wanien stalowych cieszą się największą popularnością w ankietowanych przez nas 100 punktach sprzedaży. Liczba salonów w poszczególnych województwach została dobrana w taki sposób, aby jak najwierniej odzwierciedlała obrót realizowany w poszczególnych regionach. Przede wszystkim uwagę zwracać może stosunkowo niewielkie zróżnicowanie zgłoszonych do rankingu modeli wanien stalowych - ankietowani wytypowali zaledwie 23 modele 8 producentów. Ponadto, wyniki uzyskane na podstawie ankiet przeprowadzonych w salonach łazienkowych oraz hurtowniach wskazują, iż rynek ten zdominowany został przez zaledwie trzech producentów wanien stalowych - firmy Kaldewei, Roca oraz jedynego w tym towarzystwie polskiego wytwórcę - Emalię Olkusz.

LIDERZY. Poddając analizie rezultaty bieżącego rankingu, można wysnuć wniosek, iż wśród wytwórców dostarczających wanny stalowe na polski rynek przoduje niemiecka firma Kaldewei. Oferowany przez nią model \"Saniform Plus\" okazał się zwycięzcą zestawienia. Ponadto w pierwszej dziesiątce znalazło się aż pięć kolejnych modeli wanien tego wytwórcy. Trzy produkty zamieściła w niej firma Roca. Jeden z nich - wanna \"Contesa\" - wyścig o pierwsze miejsce rankingu przegrała zaledwie kilkoma punktami.
Wanna jedynego polskiego producenta - Emalii Olkusz, głosami naszych rozmówców zajęła trzecie miejsce na \"podium\". Jednak na podstawie rozmów z ankietowanymi, wnioskować można, iż produkty olkuskiego wytwórcy pokrywają większą część rynku, niż wskazywałyby na to wyniki rankingu. Ankieta przez nas przeprowadzana obejmuje wyłącznie salony łazienkowe i hurtownie, zaś wyłączone z niej są markety budowlane - istotny kanał dystrybucji w przypadku stalowych wanien emaliowanych z niższego segmentu cenowego.

EKONOMICZNA KLASYKA. Jak wskazują wyniki rankingu, najczęściej kupowanym produktem w tej grupie asortymentowej są wanny stalowe należące do niższego, lub ewentualnie średniego segmentu cenowego. Zwycięzcą zestawienia została wanna \"Saniform Plus\", której cena netto  mieści się wprawdzie w segmencie średnim, ale produkty plasujące się na miejscach 2-4 to już wyraźnie ekonomiczna półka cenowa. Pozycje 5-10 zajmują co prawda droższe wyroby  niemieckiego producenta, jednak każdy z nich otrzymał zdecydowanie mniejszą ilość punktów, niż poszczególne produkty  znajdujące się na miejscach 1-4. Według naszych rozmówców, klienci decydujący się na zakup wanny stalowej to w większości osoby konserwatywne, oczekujące od tego produktu przede wszystkim solidności, trwałości oraz przystępnej ceny. Wanny stalowe często kupowane są także z przeznaczeniem na inwestycje budowlane. Dlatego też najchętniej kupowane przez polskich konsumentów wanny stalowe to produkty o klasycznym, prostokątnym kształcie. Asymetryczne wanny stalowe to produkt należący już do wyższej półki cenowej. Wanny stalowe o innej niż prostokątna formie to także rzadkość w ofercie producentów - wśród wytwórców, którzy umieścili swe produkty w pierwszej dziesiątce naszego rankingu posiada je wyłącznie Kaldewei.

ZRÓŻNICOWANY POPYT. Wyniki przeprowadzanych przez nas rankingów mają za zadanie wyłaniać najlepiej sprzedający się w ankietowanych przez nas punktach sprzedaży produkt w danej grupie asortymentowej. Rozmowy z  pracownikami poszczególnych salonów łazienkowych i hurtowni często pozwalają również szacunkowo określić poziom zainteresowania polskiego klienta konkretnym produktem - w tym przypadku wanną stalową. Wśród ankietowanych przez nas salonów i hurtowni zdarzały się zarówno punkty sprzedaży, w których wanny stalowe stanowiły jedynie ok. 5% ogółu sprzedawanych wanien, jak też takie, gdzie sprzedaż ta kształtowała się na poziomie 40%. Najczęściej jednak rozmówcy pytani o procentowy stosunek sprzedaży wanien stalowych do akrylowych w reprezentowanym przez nich konkretnym punkcie sprzedaży, określali go na poziomie ok. 20% zauważając jednocześnie nieznaczną tendencję wzrostową. Według opinii niektórych rozmówców, klienci coraz częściej doceniają zalety wanien stalowych, szczególnie tych wysokiej jakości - ich łatwość utrzymania w czystości oraz odporność emalii na ścieranie i zarysowania. Szczególnie ta ostatnia cecha stanowi dla nabywców tego produktu istotny czynnik wpływający na podjęcie decyzji o zakupie emaliowanej wanny stalowej. Dobrej jakości emalia, która wzmocniona bywa również specjalnymi powłokami, odporna jest na ścieranie, zadrapania i uderzenia, jak również na chemikalia i kwasy stosowane w gospodarstwach domowych. Na stali emaliowanej nie pozostawiają śladów palące lub tlące się przedmioty - np. papierosy lub świece. Emalia nie zmienia swej barwy na skutek działania światła i promieniowania UV. Fakt, iż odpowiednio pielęgnowana emalia długo zachowuje świeży wygląd nie pozostaje bez znaczenia dla nabywców wanien stalowych.
ANNA RADUCHA-ROMANOWICZ

1 miejsce / 401 punktów
SANIFORM PLUS / KALDEWEI

2 miejsce / 397 punktów
CONTESA / ROCA

3 miejsce / 295 punktów
WANNA EMALIOWANA / EMALIA OLKUSZ

4 miejsce / 230 punktów
MADALENA / ROCA

5 miejsce / 114 punkty
PRICESS-N / ROCA

6 miejsce / 89 punktów
CONODUO / KALDEWEI

7 miejsce / 51 punktów
CLASSIC DUO / KALDEWEI

8 miejsce / 39 punktów
CENTRO DUO / KALDEWEI

9 miejsce / 21 punktów
CLASSIC DUO OVAL / KALDEWEI

10 miejsce / 18 punktów
CENTRO DUO OVAL / KALDEWEI


Salony i hurtownie, które wzięły udział w rankingu (wg województw):
dolnośląskie: Armalux (Wrocław, 2 salony), Vinsar (Wrocław), Decoset (Wrocław), Grudnik (Wrocław), AKA (Wrocław, 2 salony), Cermag (Legnica), Gen-Bud (Wrocław), Komar (Ząbkowice Śląskie), Matex (Jelenia Góra)
kujawsko-pomorskie: Behrendt (Brodnica), Koned (Włocławek), Fabryka Łazienek (Toruń), Femax (Osielsko), Wema (Bydgoszcz), Eurostandard (Chojnice)
lubelskie: Vio-Mac (Ryki), Sanpol (Lublin), Ars Deko (Lublin), Woka (Lublin)
lubuskie: Kleopatra (Gorzów Wielkopolski), Gaja Armatura (Zielona Góra), Vinsar (Zielona Góra)
łódzkie: Glaz-Bud (Łódź), Eurodom Plus (Łódź), Cermag (Łódź), Nasza Łazienka (Łódź),
Tec-Łazienki (Skierniewice)
małopolskie: Instalbud Janosz (Oświecim-Zaborze), Gamabik (Kraków), Grudnik (Kraków), Saturn (Tarnów), Madix (Wadowice), Instalbud Janosz (Kraków), Bomar 2 (Nowy Sącz), Instalbud Janosz (Trzebinia), Instalbud Janosz (Zakopane)
mazowieckie: KIM (Warszawa), Aqua Idealna Łazienka (Warszawa), Prajs (Warszawa), Sobmar (Warszawa, 3 salony), Almax (Warszawa), Angus (Warszawa), Aqua Idealna Łazienka (Piaseczno), Gen-Bud (Warszawa, 2 salony), Szatkowski i Syn (Paprotnia), Rembud (Garwolin)
opolskie: Ges Armatura (Opole), Cermag (Opole), As Plastic (Opole), Instalbud Janosz (Prudnik)
podkarpackie: BOZ S.A. (Rzeszów), RCMB (Rzeszów), Basco 2 (Mielec), Max-Pol (Krosno)
podlaskie: Akcess (Białystok), Topaz Galeria Łazienek (Białystok), Stobud (Łapy)
pomorskie: Harimex Bis (Gdynia), Femax (Gdańsk), Landom (Gdynia), Feniks (Sopot), Wema (Gdynia), B&B Henryk Bychowski (Wejherowo), Dukat (Słupsk)
śląskie: Combicol (Katowice), Bims Plus (Katowice), Ceramed (Bielsko-Biała), Quadro Centrum Łazienek (Katowice), Instalbud Janosz (Piekary Śląskie), Instalbud Janosz (Zabrze), Ecostyl (Bytom), Grudnik (Katowice), Instalbud Janosz (Tychy), Krak-Pol (Jaworzno), Salon Łazienek Żorska 200 (Rybnik)
świętokrzyskie: Jamar (Kielce), Eleganckie Łazienki Exclusive (Kielce), Gen-Bud (Kielce)
warmińsko-mazurskie: Zbiwan (Olsztyn), Landom (Elbląg), Komet (Elbląg)
wielkopolskie: Optimal (Kalisz), Allegro (Kalisz), Vinsar (Poznań), Pamo Lux (Ostrów Wielkopolski), Tomek (Poznań), Stemar (Poznań), Elwiko (Poznań), Gen-Bud (Poznań), Luxkon (Poznań), Twoja Łazienka (Strzałkowo), Bomis (Leszno)
zachodniopomorskie: Carmen Group (Szczecin), Alfa (Koszalin), Hiper-Glazur (Szczecin), Poldom (Szczecin), Gejzer (Szczecin)


Typowane marki:
Kaldewei - 10 zgłoszonych modeli wanien stalowych, Roca - 5 modeli, Technic Industry - 3 modele, Emalia Olkusz - 1 model, Bette - 1 model, Ariston - 1 model, Deante - 1 model, Jika - 1 model

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA