Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Kontynuujemy ranking Dobry Produkt, w którym co miesiąc zwracamy się do firm handlowych z Polski z prośbą o podanie trzech najlepiej sprzedających się w ich salonach/hurtowniach modeli w danej grupie asortymentowej. Produkty, które uzyskały największą liczbę głosów prezentujemy na łamach naszego miesięcznika.
W tym miesiącu zwróciliśmy się do reprezentatywnej grupy firm z prośbą o wskazanie trzech najchętniej kupowanych kolekcji płytek ceramicznych. W rankingu wzięło udział 61 punktów handlowych. W następnym numerze przedstawimy 10 najlepiej sprzedających się umywalkowych syfonów ozdobnych.

Przeprowadzony w tym miesiącu ranking okazał się rekordowy - ankietowane przez nas salony i hurtownie wytypowały aż 113 różnych kolekcji płytek ceramicznych 41 producentów. Zdecydowana większość serii płytek ceramicznych - aż 87, otrzymała tylko jeden głos. Aby znaleźć się w pierwszej, prezentowanej przez nas dziesiątce, wystarczyło otrzymać jedynie cztery głosy, a zwycięska kolekcja uzyskała ich zaledwie 9. Tak duża liczba wytypowanych serii płytek ceramicznych nie tylko świadczy o zróżnicowaniu gustów i preferencji estetycznych nabywców tego towaru, lecz także udowania jak bogata jest gama kolekcji dostępnych na rynku. Producenci najwyraźniej podążają za potrzebami klientów i starają się tak wzbogacić swoją ofertę, by zaspokoić wszystkich potencjalnych nabywców.

PRYMAT PRODUKTÓW KRAJOWYCH. Zdecydowanie największą popularnością wśród klientów salonów sprzedaży oraz hurtowni cieszą się serie płytek ceramicznych oferowane przez krajowych producentów. Spośród dziesięciu najlepiej sprzedających się kolekcji 9 to produkty rodzime. Nasze \"podium\" całkowicie zdominowała Ceramika Tubądzin umieszczając na nim trzy swoje kolekcje - zwycięską \"Inverno\", \"Kubę\" oraz, nagrodzoną przez nas w konkursie \"Łazienka - Wybór Roku 2007\", kolekcję \"Calle\". Na dalszych pozycjach zestawienia znalazły się kolejne serie płytek ceramicznych tego producenta - \"Tajga\" oraz \"Castanio\". Obok produktów Tubądzina, niekwestionowanego zwycięzcy naszego rankingu, w prezentowanej dziesiątce pojawiły się również trzy kolekcje Ceramiki Paradyż - \"Maxima\", \"Bambus\" oraz \"Travena\". Zwraca uwagę fakt, iż tym dwóm firmom przypadło w sumie aż osiem pozycji zestawienia. Pozostałe dwa miejsca zajmują: kolekcja \"Trawertino\" Cersanitu oraz, jedyny wśród dziesięciu najlepiej sprzedających się kolekcji płytek ceramicznych produkt zagraniczny - kolekcja \"Corten\" Ceramiki Tau.

POLSKIE ZNACZY ŁADNE. Dominacja producentów rodzimych nad zagranicznymi nie wynika jedynie - jak podkreślało wielu naszych rozmówców - z atrakcyjniejszej oferty cenowej tych pierwszych. Najczęściej wymieniane przez naszych ankietowanych kryterium, na jakiego podstawie dokonywany jest wybór konkretnej kolekcji to atrakcyjność i oryginalność wzoru. Nierzadko jest to jedyne kryterium. Polskie płytki po prostu podobają się wielu nabywcom, a producenci oferują szeroką gamę dostępnych kolorów, rozmiarów, dekoracji oraz faktur płytek, która jest w stanie sprostać wszelkim gustom. Także jakość polskich produktów nie odbiega od jakości wyrobów włoskich czy hiszpańskich.
Jak wynika z rozmów przeprowadzonych z ankietowanymi, najchętniej wybierane są kolekcje utrzymane w ciepłej, spokojnej kolorystyce, czerpiące inspiracje bezpośrednio z natury lub ją wręcz imitujące. Wśród ulubionych barw niepodzielnie królują beże i brązy, często - jak wskazują wyniki naszego rankingu - kontrastowo ze sobą zestawione, np. jasny beż z kolorem wenge. Według jednego z rozmówców, beże wybierają klienci, dla których istotna jest ponadczasowość oraz uniwersalność wzornictwa, którzy potrzebują gwarancji, iż kolekcja nie wyjdzie szybko z mody oraz będzie można dopasować ją do każdego rodzaju wyposażenia. Popularne są także imitacje naturalnego kamienia, dekory i listwy dekoracyjne w stylu włoskim, rustykalnym, imitujące drewno lub ozdobione motywami roślinnymi czy kwiatowymi.

W ROZMIARZE MAXI. Zaobserwowaną przez wielu naszych rozmówców tendencją jest wzrost zainteresowania klientów płytkami łazienkowymi w dużych rozmiarach - 30x60 cm, 60x60 cm lub większymi. Fakt ten potwierdza popularność zajmującej trzecią pozycję w naszym rankingu kolekcji \"Calle\" Ceramiki Tubądzin o wymiarach płytek 29,7x59,3 cm, plasującej się na czwartym miejscu naszego zestawienia serii \"Maxima/Foresta\" Ceramiki Paradyż, której płytki oferowane są w formacie 32,5x97,7 cm oraz kolekcji \"Travena\" tego samego producenta dostępnej w wymiarach 65,1x32,5 cm.
ANNA RADUCHA-ROMANOWICZ

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA