Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Sanitec Koło zbuduje nową fabrykę ceramiki łazienkowej w Kole. Fabryka powstanie obok istniejącego zakładu i Centrum Dystrybucji. Informacja o rozpoczęciu nowej inwestycji została ogłoszona 14 lutego br. przez Lennarta Sundena, CEO Sanitec Corporation, w trakcie jego wizyty w Polsce.
Koszt inwestycji wyniesie ok. 100 mln zł. Zostanie ona zrealizowana na terenie utworzonej w Kole podstrefie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uruchomienie produkcji planowane jest w pierwszym półroczu 2007 r. Dzięki budowie nowej fabryki moc produkcyjna w Kole wzrośnie z 1 miliona do 2 milionów sztuk. Oznacza to, że łącznie z zakładem we Włocławku, produkcja Sanitec Koło w Polsce wyniesie ponad 3 miliony sztuk ceramiki rocznie.
Inwestycja przyczyni się do znacznego zmniejszenia bezrobocia w Kole (obecnie ok. 22%). Bezpośrednie zatrudnienie znajdzie tu około 250 osób, a nowe miejsca pracy powstaną również w firmach kooperujących z zakładem.
Budowa nowej fabryki w Kole jest strategiczną decyzją dla rozwoju koncernu. Nowymi rynkami są dla nas szczególnie kraje Europy Środkowo Wschodniej i Rosji – mówi Lennart Sunden.
Sanitec kończy budowę fabryki wyrobów akrylowych w miejscowości Dymer pod Kijowem. Podpisana została też w Rosji umowa joint venture z rosyjską firmą Santek, jednym z największych graczy na tamtejszym rynku.
Nowa fabryka oraz rozbudowa centrum logistycznego powstają z myślą o zwiększeniu eksportu do krajów Europy Środkowo-Wschodniej i usprawnieniu obsługi naszych odbiorców w Polsce i regionie – mówi Marek Kukuryka prezes zarządu Sanitec Koło. – To z Koła wysyłane są transporty m.in. na Ukrainę, do Rosji, Czech i całej Europy Zachodniej. Potrzebujemy większych mocy produkcyjnych, by obsłużyć rosnący eksport.
Budowa fabryki w Kole rozpocznie się w II kwartale 2006, a pierwsze produkty zejdą z produkcji za rok. Po zakończeniu rozbudowy fabryki łączna suma inwestycji Sanitecu w naszym kraju wyniesie blisko 100 mln euro.

Lennart Sunden,
CEO Sanitec
Fabryki Sanitec w Polsce (Koło, Włocławek, Mińsk Mazowiecki i Ozorków) osiągają bardzo dobre rezultaty, Bardzo istotny dla podjęcia nowej decyzji o inwestycji jest też fakt, że rząd polski zdecydował o możliwości udzielenia znaczącej pomocy publicznej, rozszerzając na Koło obszar Łódzkiej SE. W naszych decyzjach liczy się też życzliwy klimat dla Sanitec, stworzony w Kole przez miejscowe władze.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA