Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Możliwość indywidualnej kreacji wnętrz i łatwość aplikacji – to największe zalety tynków dekoracyjnych, farb strukturalnych, bejc, lazur, czyli produktów za pomocą których można uzyskać na ścianie ciekawe faktury i  interesujące efekty kolorystyczne. Coraz częściej faktury goszczą także na ścianach łazienek.
Jedną z bardziej zauważalnych tendencji w projektowaniu przestrzeni domowych,
a więc także łazienek, jest dążenie do indywidualizacji. W takie potrzeby z pewnością wpisują się tynki dekoracyjne – produkty, za pomocą których można uzyskać niepowtarzalne efekty (uzależnione od technik i narzędzi wykorzystanych podczas nakładania masy): ściany nad-
gryzione zębem czasu, imitujące stare, zabytkowe mury. Dzięki fakturze ściany przestają być zwykłe, nabierają ekspresji i artystycznego wymiaru. Poza tym faktury świetnie maskują wszelkie nierówności ścian.

ŁATWE I PROSTE. Tynki dekoracyjne przeznaczone są do tworzenia nietypowych technik malarskich i narzędzi dekoratorskich oraz eksperymentowania z kolorem i fakturą. W przypadku większości systemów dostępnych na rynku nie jest wymagane doświadczenie, wszystkie mogą być bez problemu używane zarówno przez amatorów, jak i doświadczonych wykonawców, a jako narzędzi dekoratorskich można używać nie tylko profesjonalnych akcesoriów: wałków, pac i gąbek. Bardzo interesujące efekty można uzyskać za pomocą na przykład folii lub szmatki. Przy użyciu gąbki bardzo łatwo uzyskać efekt punktowych „przebarwień” wystarczy mocniej i słabiej dociskać do ściany gąbkę. Zastosowanie irchy gwarantuje powstanie „zwiewnych” efektów na ścianie. Chcąc uzyskać ściany w stylu prowansalskim wystarczy użyć kielni sztukatorskiej.
Jednak to nie tylko narzędzia decydują o ostatecznym wyglądzie powierzchni. Ważnym
elementem jest wykończenie powierzchni tynku. Do tego celu można wykorzystać lazury, farby i bejce umożliwiające tworzenie dekoracji ściennych utrzymanych w różnej stylistyce.

RÓŻNORODNOŚĆ I UNIWERSALNOŚĆ. W nowoczesnych pomieszczeniach, które zazwyczaj mają zimny klimat takie ściany stanowią ciepłe tło i poprawiają bilans cieplny. Ponadto materiał ten można bardzo łatwo samodzielnie położyć, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym. Tynki to też propozycja dla osób, które lubią się wyróżniać, nie boją się łączenia stylów i stosowania mocnych akcentów, wówczas na ścianach w łazience zagościć mogą mocne kolory i oryginalne faktury.
Produkty przygotowane są w taki sposób, aby ich aplikacja nie sprawiła problemu nawet Kowalskiemu. W ramach jak najlepszego przystosowania produktu do umiejętności i możli-
wości niewprawionych wykonawców tynki sprzedawane są jako gotowe masy lub suchy materiał, który można wymieszać bez użycia specjalistycznych narzędzi (dzięki czemu są lekkie i mają dłuższą trwałość). Standardem staje się też, że wraz z produktem (w zestawie) sprzedawane są też narzędzia aplikacyjne.

PROPOZYCJE PRODUCENTÓW. Produkty do dekoracyjnego wykończenia ścian to domena głównie międzynarodowych koncernów  (TBD, Sigma Coatings, Zolpan, Caparol), gdzie zajmują one równorzędne miejsce z innymi powłokami ściennymi, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Drugą dużą grupę stanowią polscy producenci (Fox, Unicell, PolDecor), których produktem sztandarowym są kompletne systemy do dekoracji ścian.
Niezależnie od kraju pochodzenia przedstawione poniżej tynki i farby są przygotowane w taki sposób, aby ich aplikacja nie sprawiła problemu. W ramach jak najlepszego przystosowania produktu do umiejętności i możliwości wykonawców o różnym stopniu zaawansowania tynki sprzedawane są jako gotowe do użycia masy (choć nie jest to regułą). Wyjątek stanowi oferowany jako materiał sypki „Tynk japoński”; można go jednak wymieszać z wodą bez użycia specjalistycznych narzędzi.
Standardem staje się też, że wraz z produktem (w zestawie) sprzedawane są też narzędzia aplikacyjne oraz dołączana przejrzysta instrukcja, jak krok po kroku  nakładać materiał w zależności od pożądanego efektu. O charakterze tego typu produktu świadczy też sposób dystrybucji – hipermarkety, studia koloru.
ZUZANNA DOMINÓW, ANNA KOWALEWSKA

OPINIE ARCHITEKTÓW I PROJEKTANTÓW WNĘTRZ
arch. Beata Kozieradzka, Galeria Wnętrz Concept Studio
Chętnie dekoruję ściany fakturami, ale tylko takimi, które są jakimś środkiem wyrazu. Za takie uważam m.in. malarstwo, płaskorzeźbę. Proponowane przeze mnie dekoracje wykonywane z masy plastycznej i łączone z różnego rodzaju klejami. Jest to autorska receptura doskonalona przez lata, więc jej składu nie mogę zdradzić.  Dekoracje każdorazowo przygotowywane są przez plastyka pod mój projekt i wykonywane przez niego na ścianach. Kogo mogą zainteresować? Na pewno ludzi otwartych, którzy chcą mieć coś innego, oryginalnego. Dekoracja jest trwała, zmywalna i na pewno bardzo zwracająca na siebie uwagę we wnętrzu. Jeśli się znudzi, nie trzeba jej od razu niszczyć, wystarczy przemalować na inny kolor.

arch. Joanna Markowska
W swoich projektach chętnie stosuję gruboziarniste tynki firmy Caparol. Przy pomocy tej masy można uzyskać na ścianach ciekawe efekty np. postarzanego muru, ściany przecieranej. Można też zrobić rzecz najprostszą – „przejechać”po takim tynku grzebieniem do glazury uzyskując surową, porowatą dekorację.
Efekt, jaki przy pomocy tego dekoracyjego tynku można uzyskać, zależeć też będzie od sposobu jego pomalowania: po naniesieniu farby w jednym kolorze uzyskamy jednolitą kolorystycznie płaszczyznę o ciekawej fakturze, natomiast nałożenie farby w kilku kolorach lub odcieniach jednego koloru metodą przecierki sprawi, że ściana zaistnieje jako swego rodzaju obraz. Aby podkreślić strukturę i efekt, jaki ma ona wywołać w danym pomieszczeniu warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim jej wyeksponowaniu. Najlepszym będzie jej delikatne podświetlenie. Światło z pewnością wydobędzie jej głębię i podkreśli fakturę.

arch. Piotr Gierałtowski
Staram się urozmaicać łazienki, a ściany traktować jako samodzielne płaszczyzny. Chętnie używam szkła, metalu, drewna, gresów. Lubię dekoracje wynikające z charakteru materiału. Nie używam więc płytek, które imitują drewno, w to miejsce wolę położyć prawdziwe drewno. Stąd też między innymi nie używam np. tynków dekoracyjnych, które tylko „udają” coś czym nie są. Ten w prezentowanej łazience mojego projektu jest wyjątkiem.
Kilka lat temu eksperymentowałem z farbami strukturalnymi firmy Beckers, która ma w swojej ofercie kilka ciekawych linii. Nie przepadam jednak za takimi rzeczami, skupiam się raczej na naturalnych okładzinach.

O WYKONANIU FAKTURY
Piotr Grygorczuk, wykonawca (Białystok)

Najprostszym sposobem stworzenia tynku strukturalnego jest zrobienie wzoru na nałożonym na ścianie i niezwiązanym gipsie szybkowiążącym lub kleju do płytek. Prace należy rozpocząć, podobnie jak w przypadku wszystkich prac wykończeniowych – układania płytek czy malowania – od właściwego przygotowania podłoża. Musi być ono nośne, odpylone i zagruntowane, bez łuszczących się starych farb.  Ja pracuję głównie na białym kleju, ponieważ jest on łatwy w obróbce i bardzo trwały, poza tym ze względu na neutralną barwę daje się łatwo malować. Tynk taki wykonuje się najczęściej przy pomocy pacy zębatej.
I tu także metody są dwie. Można nakładać masę na pacę i rozprowadzać ją na ścianie lub nanieść zaprawę na  ścianę i dopiero wtedy wykonywać strukturę. Jeżeli chodzi o wzór tynku to jedynym ograniczeniem jest tu fantazja
i pomysłowość wykonawcy. Możliwości wzorów jest naprawdę wiele, choć najpopularniejszym jest wykonany pacą poziomy grzebień.

O WYKONANIU FAKTURY
Mirosław Cap, wykonawca betonowej okładziny (Warszawa)
Pierwszym etapem było przygotowanie ścian: gruntowanie („Cerestit CT 17”), następnie nałożona została mocna zaprawa cementowa. Następnie zrobiliśmy szablony z kątowników aluminiowych, dzięki którym powstały bonie rozdzielające poszczególne płyty.  Koronkami do glazury wycięte zostały okrągłe otwory, imitujące nity, które na koniec zostały ręcznie doczyszczone. Wszystko to zostało mocno zatarte z dodatkiem posypki cementowej (co pozwoliło uzyskać efekt palonego tynku i różnorodny wygląd). Po raz kolejny nałożony został grunt „Cerestit CT 17”. Na koniec ściana została zabezpieczona dwiema warstwami bezbarwnego, matowego lakieru („Trafic” firmy Bona), żeby wytrącić chłonność ścian. Moim zdaniem ta okładzina nie jest specjalnie pracochłonna, a bardzo efektowna. Wykonanie jednej ściany – z przygotowaniem podłoża i z zachowaniem wszelkich czasów schnięcia i wiązania materiałów – zajmuje wykonawcy ok. 3 dni.

PROPOZYCJE PRODUCENTÓW:
TELSTAR DECOR
System do dekoracji wnętrz nadający powierzchni wygląd starego, barwionego muru. Jednocześnie produkt maskuje drobne niedoskonałości podłoża oraz gwarantuje szybkie tempo wykonania prac (nakładanie jednowarstwowe przy wyglądzie starego i barwionego muru). Producent: Zolpan/Tokato, wydajność: 0,6 kg/m2 , cena netto:
72 zł/5 kg (biała masa plastyczna)

SIGMAKWARTS
Farba nadaje się do dekoracyjnego wykończenia zarówno niemalowanych podłoży, jak też powierzchni uprzednio malowanych. Może być stosowana jako powłokowa farba pod fakturowe tynki akrylowe. Producent: Polifarb Cieszyn-Wrocław, wydajność: 500-1.000 g/m2 (w zależności od rodzaju i struktury powierzchni), cena netto: ok. 162 zł/10 l

DECOR RETRO
Akrylowy tynk pozwalający uzyskać powłoki o wyraźnej fakturze. Efekt końcowy przypomina stare, zabytkowe ściany. Odpowiednią strukturę nadaje się w trakcie nakładania za pomocą żłobień i przetarć. Producent: TBD/Beckers, wydajność: 2-2,5 kg/m2 (opakowanie wystarcza na uzyskanie około 7-8 m2 gotowej powierzchni), cena netto: ok. 114 zł/17 kg

OPTIVA FORMO
Akrylowy tynk dekoracyjny o wyraźnej strukturze pozwalający na uzyskanie efektu starych, zabytkowych ścian. Dostępny w odcieniu bieli oraz kolorach Tikkurila Interior Colours. Strukturę nadaje się podczas nakładania tynku, tworząc żłobienia i przetarcia. Producent: TBD/Tikkurila, wydajność:  2-2,5 kg/m2, cena netto: ok. 97 zł/ 14 kg

ARTE-LASUR
Lazura zawierająca małe, białe cząstki, które mieszają się z innymi składnikami farby. Podkład pod lazurę należy wykonać z farby gruntującej z zawartością kwarcu Caparol-Putzgrund, nałożony szczotką, krótkimi, krzyżowymi pociągnięciami. Producent: Caparol Polska, wydajność: 110-150 ml/m2, cena: od 45 zł/l

TYNK JAPOŃSKI
Inna nazwa to płynna tapeta. Produkt wytwarzany z bawełny, jedwabiu, celulozy, minerałów. Jego główne zalety to: estetyka, izolacja akustyczna i cieplna, regulacja wilgotności oraz łatwość przygotowania i nałożenia. Producent: PolDecor , wydajność: 3,3 m2/opak., cena: ok. 14 zł/m2

PRIMACOL DECORATIVE
System Primacol Decorative składa się z past strukturalnych Anticco (drobnoziarnista, gruboziarnista, służące do kreowania efektów strukturalnych), bejc dekoracyjno-och-
ronnych (matowa, satynowa, perłowa), werniksów metali-
cznych (złoto, stare złoto, srebro, miedź), oraz werniksów specjalnych. Producent: Unicell Polska, cena netto (w punkcie sprzedaży): pasta „Anticco” 15 kg – 92 zł, bejca „Satyna” 3 litry – 60 zł, pigment „Collorix” 250 ml – ok. 10 zł

TRAWERTYN
Pokrycie imitujące naturalny kamień z charakterystycznymi, widocznymi wżerami i ubytkami w powierzchni. Może być nakładany na beton, kamień, płyty gipsowe oraz na wszystkie podłoża nośne. Po wyschnięciu wymaga zabepieczenia lakierem do trawertynu.  Producent: Fox Dekorator, wydajność: 1 kg suchej masy/m2, cena netto: trawertyn – ok. 45 zł/2,5 kg

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA