Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Różnorodność dostępnych baterii umywalkowych daje dziś klientom szeroki wybór, zarówno jeżeli chodzi o ceny, jak i linię wzorniczą. Ważne miejsce w ofercie zajmują baterie ścienne - kiedyś cieszące się popularnością, dziś przeżywające wyraźną transformację, tak pod względem designu, jak i zróżnicowania cenowego.

REKLAMA

Różnorodność dostępnych baterii umywalkowych daje dziś klientom szeroki wybór, zarówno jeżeli chodzi o ceny, jak i linię wzorniczą. Ważne miejsce w ofercie zajmują baterie ścienne - kiedyś cieszące się popularnością, dziś przeżywające wyraźną transformację, tak pod względem designu, jak i zróżnicowania cenowego.

Popularność ściennych baterii umywalkowych wynikała głównie z faktu, że przez dłuższy czas były to jedyne dostępne na rynku modele. Wraz z nadejściem lat 90. rynek wyposażenia łazienek przeżył gwałtowny rozwój, czego ubocznym efektem stał się spadek popularności umywalkowych baterii natynkowych, często nieatrakcyjnych wzorniczo i kojarzonych przez klientów z reliktami poprzedniej epoki. Baterie naścienne zostały wyraźnie wyparte przez jednouchwytowe baterie sztorcowe - wygodniejsze w użyciu i łatwiejsze w montażu, ponieważ łączone z instalacją pod umywalką. Producenci i dystrybutorzy zgodnie twierdzą, że również i dziś najchętniej kupowane są baterie jednouchwytowe. Mimo to baterie ścienne ciagle znajdują się w ofercie wielu producentów armatury, szczególnie wersje podtynkowe.

OFERTA I TENDENCJE RYNKU. Ścienne baterie umywalkowe dostępne są w dwóch podstawowych odmianach: natynkowej i podtynkowej, przy czym baterie montowane podtynkowo są wyraźnie droższe. W wersji natynkowej baterie montowane są dwuotworowo (jedno- lub dwuuchwytowe), natomiast w wersji podtynkowej spotkać można większą dowolność montażu (dwu- lub trzyotworowe, montowane na panelu lub oddzielnie, jedno- lub dwuuchwytowe).

Podobnie jak w przypadku innych produktów z asortymentu wyposażenia wnętrz łazienkowych w kształtowaniu profilu sprzedaży ściennych baterii umywalkowych da się zauważyć wyraźną dwutorowość. Z jednej strony w sprzedaży są drogie i ekskluzywne modele baterii, często sygnowane nazwiskami znanych designerów, takich jak Philippe Starck, Arne Jacobsen czy Matteo Thun. Z drugiej strony dynamiczny rozwój można zaobserwować w niskim segmencie baterii ściennych, a wielkie udziały w rynku zdobywają tanie baterie importowane z Dalekiego Wschodu, przede wszystkim z Chin. Polski rynek ściennych baterii umywalkowych zdominowany jest przez marki zagraniczne (m.in. Roca, Kludi, Hansgrohe, Hansa, Zucchetti, Tres, Vola, Ideal Standard, Dornbracht). Spośród polskich producentów warto wymienić Krakowską Fabrykę Armatur i Valvex oferujące baterie umywalkowe w wersji natynkowej.

BATERIA NA TYNKU. Natynkowe baterie umywalkowe to produkt, który oferowany jest dziś przede wszystkim w marketach budowlanych. Z powodu rosnącej konkurencji ze strony hipermarketów i importerów z Dalekiego Wschodu wiele salonów łazienkowych rezygnuje dziś ze sprzedaży tradycyjnych natynkowych baterii umywalkowych na rzecz markowych baterii stojących i podtynkowych baterii ściennych.

- Nie prowadzimy raczej sprzedaży natynkowych baterii umywalkowych, ponieważ jest to produkt bardzo tani i dostępny powszechnie w hipermarketach - potwierdza Robert Stępień, kierownik salonu Sanimex w Gliwicach.

- Natynkowe baterie ścienne to zwykle produkty z niskiego segmentu cenowego - dodaje Marcin Sobkowicz, właściciel sieci salonów Sobmar. - Nie są one obecnie zbyt popularne, ponieważ klienci wolą kupić baterie stojące, przystosowane do zamontowania na umywalce, tym bardziej, że są one również dostępne w bardzo przystępnych cenach.

BATERIA POD TYNKIEM. Znacznie większą różnorodność, zarówno wzorniczą, jak i cenową zauważyć można w ofercie podtynkowych baterii umywalkowych.

- Podtynkowe baterie umywalkowe to produkt stosunkowo nowy, który zaczęliśmy pokazywać dopiero w zeszłym roku - mówi Robert Stępień. - Są to zwykle baterie designerskie, z górnej półki cenowej, takie jak obecne w naszej ofercie baterie włoskiej firmy Gessi.

Baterie podtynkowe to segment, który rozwija się dynamicznie podążając jednocześnie w stronę ekskluzywności i atrakcyjności wzorniczej.

- Designerskie propozycje takich producentów jak Vola, Zucchetti, Dornbracht czy Hansgrohe są dziś kupowane przez klientów, dla których liczy się przede wszystkim marka - mówi Marcin Sobkowicz. - Co więcej, najdroższe modele ceramiki nie są zwykle przeznaczone do baterii sztorcowych, ale do podtynkowych baterii umywalkowych.

DOSTĘPNA OFERTA. Rynek naściennych baterii umywalkowych przeżywa więc wyraźną transformację - od popularnych niegdyś, tanich, ale standardowych natynkowych modeli dwuuchwytowych do droższych baterii podtynkowych, najczęściej w wersji trzyotworowej.

- Zauważalny jest znaczący wzrost sprzedaży trzyotworowych baterii ściennych w wersji podtynkowej, szczególnie takich producentów jak Hansgrohe, Hansa, Tres, Kludi czy Newform - mówi Urszula Łuszczyńska, sprzedawca w salonie Akcess w Białymstoku. - Jest to w dużej mierze spowodowane panującą obecnie modą na umywalki stojące na blacie, do których dopasować można albo baterie wysokie stojące na blacie albo podtynkowe baterie ścienne. Są to, oczywiście, baterie ze stosunkowo wysokiej półki cenowej, ale klient, który decyduje się na eksluzywny model umywalki, zamierza też zwykle kupić atrakcyjny wzorniczo i markowy model ściennej baterii podtynkowej.

Trzyotworowe baterie montowane podtynkowo oferuje m.in.: Roca (seria Loft i Loft Elite), Kludi (w serii Amphora i New Waves), Hansa (w serii Hansadesigno), Hansgrohe (w samej tylko serii Axor Citterio znaleźć można osiem różnych modeli baterii podtynkowych w rozpiętości cenowej od 1600 do 3000 zł netto). Również Zucchetti oferuje całą gamę podtynkowych baterii trzyotworowych z serii Aguablu, Isyfresh, Isyline oraz Isyarc projektu Matteo Thuna. Zbliżone cenowo i wzorniczo baterie znaleźć można w ofercie firmy Dornbracht - trójotworowe baterie dostępne są m.in. w serii Tara, Dreamscape i Madison. Na polskim rynku dostępne są także baterie podtynkowe duńskiej firmy Vola. Ze względu na wysoką cenę grupa klientów decydujących się na zakup tych baterii jest jednak stosunkowo nieliczna.

Ścienne baterie umywalkowe występują także w wersji bezdotykowej. Przykładem mogą być sterowane elektronicznie podtynkowe baterie Oras Electra.

PRZYSZŁOŚĆ BATERII ŚCIENNYCH. Można przypuszczać, że opisana polaryzacja w segmencie umywalkowych baterii ściennych będzie się utrzymywać, co ściśle wiąże się również z pogłębiającym się rozwarstwieniem zamożności polskiego społeczeństwa. Tani segment baterii natynkowych zdominują produkty dostępne w marketach budowlanych i sprowadzane z Dalekiego Wschodu. Wzrośnie natomiast popularność baterii podtynkowych, jako że coraz więcej klientów zaczyna traktować łazienkę nie tylko jako pomieszczenie czysto użytkowe, ale również atrakcyjne wizualnie.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA