Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Niekonwencjonalne rozwiązania powstają często jako odpowiedź na konkretne potrzeby. Również w tym przypadku, chcąc spełnić życzenia inwestorki luksemburscy architekci stworzyli innowacyjny produkt Đ ŇLavoirÓ, czyli wielofuncyjny kombajn łazienkowy.

Prezentowany projekt zrealizowany został w luksemburskim, niewielkim, 53-metrowym mieszkaniu. Jedną z podstawowych potrzeb pani domu stanowiło osiągnięcie na tej niedużej powierzchni wrażenia przestronności oraz stworzenie możliwości podziwiania widoku w trakcie porannego prysznica. Pierwotnie łazienka była bardzo mała, więc aby spełnić te wymagania konieczne stało się wyburzenie ściany oddzielającej ją od sypialni. Dzięki temu zabiegowi w mieszkaniu powstała następna, obok części wypoczynkowej połączonej z jadalnią i kuchnią, otwarta strefa. Kolejnym wymogiem inwestorki było, by do aranżacji pomieszczenia wykorzystano materiały bez połysku, które stworzyłyby ciepłe, miłe w dotyku, gładkie powierzchnie. Formy miały być czyste i proste oraz niezłożone z żadnych części. Najtrudniejsze do zrealizowania wydawać się mogło życzenie, aby w łazience znalazło się miejsce także na bidet, który jednocześnie nie powinien w żaden sposób takowego przypominać.
Specjalnie więc na potrzeby tego mieszkania i jego lokatorki projektanci stworzyli Lavoir - wykonany z corianu, wolno stojący kombajn łazienkowy, który w bardzo praktyczny sposób łączy w sobie funkcje umywalki, bidetu i kabiny prysznicowej. Gładkość powierzchni uzyskano dzięki zastosowaniu corianu, a prosta, jednorodna forma bloku zaspokoiła estetyczne wymagania inwestorki. Architekci przemyśleli również funkcjonalne aspekty projektu. Biała, przymocowana do sufitu zasłona służy jako praktyczna ochrona przed rozchlapującą się podczas kąpieli wodą. Wszystkie baterie zostały zainstalowane w taki sposób, by możliwe było korzystanie z nich, w zależności od potrzeby, z obu stron urządzenia. Dzięki temu rączka prysznicowa równie dobrze pełnić może funkcję baterii bidetowej.
Znajdujące się w łazience elementy instalacji sanitarnej i grzewczej, a także wszystkie podręczne drobiazgi, kosmetyki i ręczniki  umieszczono w zabudowie ściennej niszy. Wystarczy jedynie wyciągnąć rękę zza zasłony prysznicowej, żeby swobodnie dosięgnąć do zawartości szafek. Za ich drzwiczkami ukryto również lustra, których natarczywej obecności w łazience nie życzyła sobie pani domu. Teraz korzysta z nich tylko wtedy, kiedy tego potrzebuje.
Głównym, przyciągającym uwagę, punktem w tym wnętrzu jest niewątpliwie stojący na ciemnej, drewnianej podłodze Lavoir. Przykryte białą narzutą łóżko to jedyny, obok niego, sprzęt znajdujący się w sypialniano-łazienkowej części mieszkania. Czystości projektu nie zakłócają również żadne akcesoria czy dodatki. Zdecydowanie dominuje tu biel, a jedyne kolorystyczne, dekoracyjne akcenty to leżące na okiennych parapetach ciemnobrązowe poduszki.
Chociaż prezentowana aranżacja może wydawać się dość oszczędna, doskonale spełnia  wszystkie oczekiwania inwestorki. A co najważniejsze, umieszczenie Lavoir w pobliżu okna czyni możliwym cieszenie się podczas porannej toalety widokiem nieba. Aby pod prysznic wpuścić słoneczne promienie trzeba tylko lekko uchylić zasłonę.

DEWEY MULLER architectes et urbanistes
Autorzy projektu: Christine Muller, Susanne Dohmen, Urlich Stern
Christine Muller wraz z BurkhardŐem Dewey od 1988 roku prowadzi w Luksemburgu wszechstronne, zatrudniające obecnie kilkunastu pracowników, biuro projektowe. Zespół doświadzonych architektów, urbanistów, geografów oraz designerów we współpracy
z inżynierami, prawnikami, technikami i kosztorysantami realizuje zarówno projekty
architektoniczne, urbanistyczne, jak również z zakresu planowania przestrzeni. Działalność pracowni obejmuje więc  zarówno projektowanie i aranżowanie prywatnych domów mieszkalnych, biur, obiektów przemysłowych, publicznych, jak i opracowywanie urbanistycznych koncepcji i planów zabudowy dla prywatnych i komunalnych kontrahentów.
www.deweymuller.com

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA