Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Spoina to niewielki, aczkolwiek niezbędny element zabezpieczający łazienkową okładzinę i dopełniający jej wygląd. Niestety, nawet ona może być przyczyną kłopotów. Najczęściej spotykane w ich eksploatacji problemy to: przebarwienia, trwałe zabrudzenia, pękanie oraz wykruszanie się spoiny.

Przed laty popularną praktyką było układnie płytek ceramicznych \"na styk\". Taki sposób układania można spotkać także obecnie, aczkolwiek są to przypadki sporadyczne - ze względu na trudności wykonawcze glazurnicy stosują go niechętnie. Dziś szczelina między płytkami jest kolorową linią, która podkreśla ich wygląd i może wyeksponować kolor płytek. Bez wątpienia spoina ma wpływ na ostateczny wygląd łazienki i jest jeszcze jednym elementem ozdobnym, który - jeśli został dobrze dobrany - doskonale harmonizuje z całością. Wypełnianie szczelin, obok funkcji estetycznej, posiada także prozaiczne zadania technologiczne. Po pierwsze ukrywa i kompensuje błędy wymiarowe płytek ceramicznych, które w procesie wypalania mogły w nieznacznym stopni ulec deformacji. Po drugie, zabieg ten ukrywa niewielkie błędy ułożenia płytek na podłożu, po trzecie ukrywa miejsce cięcia płytek i ich ostrą krawędź.

NA BAZIE CEMENTU. Najczęściej spotykane masy wypełniające spoiny to materiały hydraulicznie wiążące oparte o spoiwa cementowe. Produkowane są zazwyczaj dwie ich odmiany w zależności od szerokości spoin. Spoiny wąskie - od 2 do 8 milimetrów - zawierają drobne kruszywa pozwalające uzyskać spoinę gładką i matową po związaniu, bez widocznego kruszywa na powierzchni. Drugi rodzaj spoin to szerokie, stosowane w zakresie od 6 do 20 mm. Używane bywają do wypełnienia szczelin pomiędzy bardzo dużymi płytkami, gdzie fuga wąska byłaby słabo widoczna. Fuga szeroka zazwyczaj ma zdecydowanie uboższą paletę barw niż wąska. Ponadto zawiera ona w swej masie znacznie większe kruszywo, które ma zapobiegać pękaniu masy w czasie wiązania, a co połączone jest ze skurczem. Tak więc fuga szeroka powinna mieć jednolity kolor, a na matowej powierzchni widoczne ziarna kruszywa. Znacznie rzadziej spotyka się spoiny chemoutwardzalne. Są one znacznie droższe, sprawiają dużo kłopotów technologicznych i najczęściej mają zastosowanie w obiektach przemysłowych. Ponadto wymagają kilku dni karencji dla pomieszczeń, ze względu na ich dość przykry zapach.

PROBLEMY I ICH PRZYCZYNY. Spoiny mineralne dostępne na naszym rynku, w swej przeważającej części są bardzo wysokiej jakości. Najczęściej spotykanymi w ich eksploatacji problemami są: niejednorodne wybarwienie, trwałe brudzenie się w miejscach szczególnie na to narażonych oraz pękanie.

Najczęściej spotykanymi przyczynami przebarwień jest zmiana głębokości spoiny z powodu pozostawienia zaprawy klejowej w szczelinie między płytkami. Wysychanie i wiązanie warstw o różnych grubościach powoduje różnice w kolorach, co należy kojarzyć z różnym czasem ich wiązania. Zaprawa jest również wrażliwa na niejednolite wysychanie i dlatego zastosowana na zewnątrz budynku powinna być osłaniana przez pierwszy okres wiązania przed wiatrem i słońcem czarną folią budowlaną. Nieobojętne są także narzędzia, za pomocą których glazurnik rozprowadza i usuwa jej nadmiar. Pace, rakle i gąbki powinny być czyste, a przy ich używaniu stosowana powinna być niewielka ilość wody.

Pełne wybarwienie fug mineralnych zależy także od stopnia związania cementu i dodatków. Należy więc przez dwa, trzy dni lekko zwilżać spoiny wodą - najlepiej atomizerem do mycia kwiatów doniczkowych. Po takiej pielęgnacji i wyschnięciu spoin należy je delikatnie zaimpregnować dowolną dostępną na rynku emulsją akrylową. Potrzebny jest do tego miękki pędzelek o szerokości spoiny, którym trzeba dwu lub trzykrotnie pomalować powierzchnię fugi. Stanie się ona przez to mniej wrażliwa na zabrudzenia i co ważne, można ją będzie skutecznie umyć.

Osobnym zagadnieniem jest zjawisko pękania i wykruszania się spoin. Jeśli się temu przyjrzeć bliżej, dostrzec można, że są pewne charakterystyczne miejsca, w których to pękanie następuje - styk dwóch ścian lub zejście ściany z podłogą. Przyczyną jest brak pozostawienia miejsca na dylatację. Wyjściem z takiej sytuacji może być zastosowanie zamiast spoin mineralnych wypełnień z silikonów sanitarnych lub uniwersalnych. Aby umożliwić klientom zastosowanie najbardziej odpowiedniego preparatu w danym miejscu, producenci często oferują komplet, w skład którego wchodzą: zaprawa do spoinowania, silikon sanitarny i uniwersalny, ozdobna plastikowa listwa narożna.

NAJBARDZIEJ WRAŻLIWE. W miejscach trwale narażonych na wilgoć, takich jak otoczenie umywalki lub brodzika w natrysku, należy bezwzględnie zastosować silikon sanitarny, który zawiera w swym składzie środki zapobiegające porostom pleśni i grzybów. W pozostałych miejscach z powodzeniem zdadzą egzamin silikony uniwersalne. Przy okazji silikonów należy powiedzieć, że zupełnie błędne jest przekonanie o ich długowieczności. Niestety, po pewnym czasie eksploatacji takie uszczelnienie brudzi się trwale poprzez \"wduszenie\" w miękką powierzchnię masy silikonowej brudu, kurzu, piasku. Są to miejsca, na których łatwiej osadzają się zarodniki grzybów. W środowisku wilgotnym i stosunkowo ciepłym mają one idealne warunki porostu. Jeżeli dojdzie już do osadzenia się na silikonie pleśni i grzybów i gdy nie można już takiej fugi umyć, należy ją wyciąć ostrym narzędziem i wypełnić nową masą, co zapewni estetyczny wygląd na następnych kilka lat.

Dobór koloru silikonu i spoiny ogranicza nam wyłącznie dostępna na rynku paleta barw oferowana przez producentów. Jednak liczba 40 do 60 kolorów oferowanych na rynku pozwala dobrać fugę i silikon praktycznie do każdej płytki ceramicznej. W przypadku trudności z wyborem odpowiedniego koloru, zawsze można zastosować kolor szary pasujący do praktycznie każdej płytki ceramicznej.

DOBRE RADY. Jak widać, błędy, które powodują niewłaściwe funkcjonowanie spoin pojawiają się najczęściej w momencie ich nakładania. Efekty wadliwego wykonania i nieodpowiedniej pielęgnacji przed wyschnięciem spoiny są niejednokrotnie widoczne dopiero po pewnym czasie. Jednak zawsze pozostają niezbyt miłą niespodzianką dla użytkownika. Warto się przed nimi zabezpieczać przez jak najlepsze przygotowanie podłoża i dobranie najbardziej odpowiedniego do danego miejsca preparatu uszczelniającego.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA