Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Któż z nas nie marzył choć raz o podróży w czasie? Jednych kusi możliwość poznania przyszłości, inni woleliby raczej powrócić do czasów minionych. Póki co, tego rodzaju wojaże wciąż pozostają tylko w sferze marzeń, chociaż...

Apartament królewski Jogajły znajdujący się w zamku-pensjonacie Jantarowy Kasztel w Kiermusach (woj. podlaskie) niczym wehikuł czasu przenosi nas w epokę mężnych rycerzy, nadobnych niewiast i... luksusowych pokoi kąpielowych.

Umieszczenie w przestrzeni sypialni okrągłej wanny to pomysł właściciela zamku, zafascynowanego kulturą średniowiecza i szlacheckiej Polski. Choć w żadnym z przekazów nie spotkał się on bezpośrednio z ideą sąsiedztwa łoża i wanny, uznał, iż takie zestawienie nie będzie się kłócić ze staropolską tradycją. Patrząc na efekt końcowy śmiało można stwierdzić, że miał rację.

Prezentowane wnętrze urzeka przede wszystkim konsekwencją stylistyczną i dbałością o detale. Aż trudno uwierzyć, że wszystko to wymyślił i zaaranżował ktoś, kto nie jest historykiem ani projektantem wnętrz. Nic tutaj nie jest przypadkowe: ani stojące obok wanny dzban i cebrzyk, ani wykonane z metalu kielichy i talerze, ani zasuszone bukiety polnych kwiatów i ziół. Wszystkie sprzęty, które znalazły się w tym apartamencie starannie dobrano - od stylizowanych na epokę średniowiecza płytek, którymi wyłożono fragment ściany w przestrzeni kąpielowej, poprzez liczący sobie 250 lat skórzany parawan, aż po robione na zamówienie, rzeźbione w drewnie łoże z mosiężnymi okuciami, stylizowane na łoże króla Zygmunta Starego. Nie zaniedbano nawet faktury ścian, chropowatej i surowej jak przystało na epokę.

Strefa kąpielowa stanowi niewątpliwie integralną część prezentowanego wnętrza, z drugiej jednak strony jest też wyraźnie wyodrębniona dzięki \"kamiennej\" posadzce. Wyposażenie apartamentu we współczesne instalacje sanitarne zapewnia gościom odpowiedni komfort higieny, oszczędzając im czasu i wysiłku potrzebnego np. do przygotowania kąpieli w tradycyjny dla średniowiecza sposób, równocześnie zaś znakomicie wpisują się one

w stylistykę wnętrza. Obudowa wanny z ciemnego drewna oraz satynowana bateria współgrają z naturalnymi materiałami, z których wykonane zostały pozostałe sprzęty. Odważny zabieg otwarcia przestrzeni kąpielowej nie oznacza jednak całkowitej rezygnacji z intymności. Niewielką toaletę mieszczącą sedes, lustro i umywalkę zdecydowano się ukryć za solidnymi - jak przystało na średniowiecze - drzwiami.

Jak twierdzi właściciel kiermusiańskich włości, szlachectwo nie umarło wraz z epoką rycerzy. Szlachcica spotkać można także dziś, a przebywając w apartamencie Królewskim Jogajły nawet samemu się tak poczuć.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA