Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Użycie odpowiednich materiałów przenosi myśl w krajobrazy będące wspomnieniem lub tylko wyobrażeniem dalekich krain. Takie obrazy odświeżają umysł i warto poświęcić im przynajmniej jedno pomieszczenie.

- Cały dom jest nowoczesny - łazienka wydaje się odbiegać stylistyką od pozostałych pomieszczeń...
Katarzyna Mikulska-Sękalska: Inwestorom podobały się śródziemnomorskie klimaty, uroda kamienia, jego surowość, ascetyczność, ale i naturalne ciepło. Spodobał im się marmur, trawertyn. Zdecydowali się na taki wyłom w myśleniu przy projektowaniu łazienki po obejrzeniu płytek ściennych. Ale ta łazienka nie jest do końca staroświecka. Dodatki są nowoczesne - błyszczące baterie o prostej formie, szklana kabina prysznicowa...

- Jednak najwięcej jest tu kamienia. Jest obecny na podłodze, ścianach, w ściennych niszach. Czy dobrze sprawdza się w łazienkowych warunkach?
Płytki na ścianie i podłodze wykonane są z trawertynu. To nie jest cięty kamień, to trawertyn mielony, wyprodukowany specjalnie do wykładania ścian. Przykleja się go i fuguje jak zwyczajne płytki ceramiczne. Takie płytki zachowują urodę naturalnego kamienia, ale i wszystkie jego właściwości, między innymi chłonięcie wilgoci. I tak jak naturalny kamień mają swoje wady - trzeba je okresowo impregnować.

- Podobnie jak umywalkę.
Umywalka wykonana jest z marmuru Botticino przez firmę Labradoryt. Została wycięta z marmurowego slabu grubości 15 cm. Widoczne krawędzie zostały obłupane by wytworzyć efekt naturalnego oderwania od skały, a misa wypolerowana jest mechanicznie. Wymyśliłam tę umywalkę wpisując się w klimat opisany przez inwestorów i wyznaczony znalezionymi przez nich płytkami. Nie było kłopotów z przekonaniem przyszłych użytkowników. Choć zgodzili się na taką umywalkę ze świadomością, że trzeba o nią dbać bardziej niż o zwykłą ceramikę. Po prostu trzeba ją konserwować przy pomocy ogólnie dostępnych środków kamieniarskich, tak jak wszystkie użytkowe wyroby z naturalnego kamienia.

- Umywalka oparta jest na dwunożnym postumencie.
To konstrukcja murowana, wykonana z gazobetonu, obłożona płytkami obecnymi w całej łazience, a od frontu marmurem, takim jak ten, z którego wykonano umywalkę. W postumencie, tak jak w niszy nad sedesem użyłam płytek łamanych, tego samego typu co pozostałe w łazience. Te płytki występują w różnych naturalnych odcieniach tak jak prawdziwy kamień, także w odcieniach ciemnych co widać we wnętrzu.

- Umywalka wykonana z marmuru to dość odważny pomysł. Spotkałem projektanta, który zaprojektował wannę z kamiennej bryły, specjalnie dla inwestora związanego z geologią. Czy zdecydowałby się Pani na coś takiego?
Osobiście raczej nie, choć klientów bym namawiała. Jestem osobą praktyczną. Kamienna wanna wymagałaby ciągłej konserwacji, praktycznie po każdej kąpieli. W przypadku umywalki jest to łatwiejsze, ona jest mniejsza, cała misa jest w zasięgu ręki, nie trzeba jej poświęcać aż tyle czasu. Dbanie o wannę przekraczałoby moje możliwości i zainteresowania. Ale jeśli znalazłby się inwestor świadomy wszystkich ograniczeń i zdecydowany im sprostać - chętnie zaproponowałbym mu taką wannę dla jej wyjątkowości i urody.

Rozmawiał: Sławomir Mojsiuszko

projekt: arch. Katarzyna Mikulska-Sękalska
Pracownia projektowa arrange / www.arrange.com.pl

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA