Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Pojawienie się na rynku w 1977 roku wiszących misek ustępowych oznaczało całkowicie nową jakość. „Uwolnienie” misek od podłogi łazienek zaowocowało zdecydowanym zwiększeniem ich funkcjonalności oraz, zdaniem wielu, pozytywnie wpłynęło na estetykę łazienek. Coraz bardziej dopracowana technologia czyni korzystanie z zawieszanych misek ustępowych zdecydowanie bardziej komfortowym oraz otwiera przez podtynkowymi stelażami możliwościami całkowicie nowych zastosowań.

Wraz z upowszechnianiem się technologii zawieszanych misek na rynku, poszczególni producenci zaczęli sukcesywnie wprowadzać dodatkowe rozwiązania techniczne, których celem było podniesienie użyteczności i uniwersalności ich systemów. Zdecydowana większość proponowanych nowości związana jest z zasadniczą funkcją spełnianą przez stelaże, czyli rolą nośnika misek ustępowych, choć coraz powszechniej producenci korzystając z technologii stelaży podtynkowych starają się podnieść użyteczność innych elementów wyposażenia łazienek.

MISKA W GÓRĘ, MISKA W DÓŁ. Jednym z najbardziej rewolucyjnych rozwiązań stosowanych przez wybranych producentów stelaży podtynkowych jest możność bezstopniowej regulacji wysokości miski ustępowej ponad powierzchnią podłogi łazienki, w zakresie kilkunastu-kilkudziesięciu centymetrów. Rozwiązanie takie mogą docenić nie tylko osoby niepełnosprawne, starsze, pensjonariusze obiektów ochrony zdrowia itp. ale także użytkownicy „cywilnych” toalet umiejscowionych w mieszkaniach. Dzięki takim rozwiązaniom z miski ustępowej o wiele łatwiej jest korzystać także dzieciom.
Dla uzyskania takiego efektu konieczne jest odpowiednie skonstruowanie stelaża nośnego i wszystkich jego elementów składowych w taki sposób, by był on bezpieczny i niezawodny, a przy tym spełniał wszystkie przewidziane normy (m.in. wytrzymałość na kontrolne obciążenie rzędu 400 kg). Oczywiście odmiennie niż w przypadków standardowych systemów rozwiązana jest kwestia przewodów odpływowych – w zależności od wybranej wysokości zawieszenia miski zmieniają one kształt bądź długość, dlatego też najpowszechniej stosuje się tu rury harmonijkowe bądź teleskopowe.
Jednym z najciekawszych, kompleksowych rozwiązań tego typu jest zaprezentowany na tegorocznych targach ISH system TECElux firmy TECE. Jego duża czołowa ściana-maskownica została wykonana z łatwego do utrzymania w czystości i estetycznego szkła. W jej górnej części umieszczono bezdotykowy, elektroniczny system uruchamiania spłukiwania, co również sprzyja higienie korzystania z toalety. Wysublimowane wzornictwo systemu TECElux zostało docenione przez jury tegorocznego konkursu Design Plus, który towarzyszył targom ISH.
Bogatą kolekcję „regulowanych” stelaży podtynkowych posiada i systematycznie rozwija holenderska firma Walraven. Jej aktualna oferta obejmuje rozbudowaną serię o nazwie „VariClo Comfort”. Jest ona oferowana w trzech zasadniczych wersjach. Najprostsza z nich pozwala na mechaniczne regulowanie wysokości miski ustępowej w zakresie 10 cm. Z kolei wersja „VariClo ComfortExtra” pozwala na regulację wysokości już w zakresie 30 cm. Najbogatszy model – „VariClo ComfortDeLuxe” posiada sterowanie elektryczne, dzięki czemu jest szczególnie łatwy w obsłudze dla wszystkich użytkowników. System może być wyposażony w specjalne składane poręcze-uchwyty ułatwiające korzystanie z toalety osobom niepełnosprawnym. W sterowanej elektrycznie wersji „VariClo ComfortDeLuxe” na końcach uchwytów zlokalizowano przyciski uruchamiające mechanizm podnoszenia/opuszczania.
Podobne rozwiązania oferuje kilku innych producentów. Szczególnie ciekawe z użytkowego punktu widzenia są modele „Sanimatic” firmy SFA. Urządzenie oferowane jest w dwóch wersjach: „WC” do zawieszania misek ustępowych i „WT” – do montażu umywalek. Pierwsza z nich pozwala na regulację wysokości zawieszenia miski ustępowej w zakresie 37 cm, zaś druga pozwala na zmianę położenia umywalki w zakresie 30 cm. Rozwiązaniem, które w największym stopniu odróżnia modele „Sanimatic” od reszty oferty jest posiadanie zintegrowanego rozdrabniacza ścieków z przepompownią, co pozwala montować je poniżej kanalizacji lub w znacznym oddaleniu od niej.

WALKA Z NIEPRZYJEMNYCH ZAPACHEM. Mimo stosowania coraz doskonalszych kształtów misek ustępowych, systemów spłukiwania oraz chemicznych środków stosowanych do dezynfekcji toalet, problem nieprzyjemnych zapachów, których źródłem jest toaleta może być dotkliwy dla wielu użytkowników łazienek. Stąd też zasadność stosowania dodatkowych systemów przeznaczonych wyłącznie do neutralizacji tych zapachów. Większość jest przewidziana do montażu właśnie z podtynkowymi systemami instalacyjnymi, gwarantującymi odpowiednią ilość przestrzeni oraz stanowiącymi stabilną bazę dla montażu całości. Na takiej zasadzie funkcjonuje m.in. moduł „DuoFresh” firmy Geberit. W rozwiązaniu tym powietrze zawierające nieprzyjemne zapachy jest zasysane w samej misce ustępowej, a następnie oczyszczane w filtrze z węglem aktywowanym, który znajduje się za uchylną płytką z przyciskami spłuczki i który może być wymieniony w dwóch prostych krokach. Zależnie od wielkości domu, wymaga on wymiany co 6 do 24 miesięcy. Moduł ekstrakcji zapachów uruchamiany jest ręcznie za pomocą przełącznika znajdującego się na płytce przycisków. Wbudowany sterownik wyłącza wentylator po ustalonym czasie dziesięciu minut. Przycisk włączający ekstrakcję zapachów jest łatwo dostępny za płytką i jest jednocześnie niewidoczny. Płytkę przyciskową można w prosty sposób, w jednym kroku otworzyć, co zapewnia łatwą wymianę filtra węglowego. Jednocześnie uchylna płytka zapewnia dostęp do mechanizmów w bloku rezerwuaru. System „DuoFresh” zawsze współpracuje z dwuprzyciskowymi systemami spłukiwania. Biała płytka przycisków „DuoFresh” zaprojektowana przez niemieckiego projektanta przemysłowego Christopha Behlinga ma przyciski o różnej wielkości z wykończeniem matowego aluminium.
Na podobnej zasadzie jak w rozwiązaniu „DuoFresh” opiera się działanie układu wychwytywania nieprzyjemnych zapachów zastosowanego zastosowanego w opisanym już systemie TECElux. Łatwo wymienny moduł filtrujący i pochłaniający zapachy (rysunek na poprzedniej stronie) wystarcza na 7 lat eksploatacji.

ODPŁYW W śCIANIE. Solidna konstrukcja stelaży połączona z łatwością ich montażu przy ścianach bądź w ściankach konstrukcyjnych sprawia, że ich producenci coraz częściej wykorzystują je do innych zastosowań niż mocowanie ceramiki sanitarnej. Daje to możność najpewniejszego z możliwych połączenia konkretnego elementu sanitarnego z konstrukcją ściany. Jednym z ciekawszych przykładów tego typu jest system „Shower Element” firmy Geberit. Rozwiązanie to wpisuje się w zyskujący na popularności trend tworzenia natrysków bez klasycznych brodzików, a z wpustami podłogowymi. Firma Geberit zaproponowała innowacyjne podejście do tego rozwiązania, czyli umieszczenie wpustu nie w podłodze, ale w ścianie. Najnowsza wersja odpływu prysznicowego firmy Geberit wykorzystuje rewolucyjny pomysł montażu syfonu natryskowego w ścianie, a nie tak jak to do tej pory bywało w podłodze. Konstruktorzy z firmy Geberit wyszli od założenia, że człowiek odruchowo unika kratki ściekowej w podłodze. Stąpa tak, aby na nią nie stanąć. Zgodnie z tym najlepszym wyjściem jest umieszczenie jej w ścianie. Syfon natryskowy z odpływem w tym układzie bardzo łatwo chowa się w przedściance instalacyjnej, która kryje w sobie wszelkiego rodzaju instalacje. Do kompletu należy dokupić wypełnienie „kratki” odpływowej, która jest dostępna w kolorach białym, czarnym, w wykończeniu ze stali szczotkowanej oraz z możliwością wstawienia wypełnienia klienta.  

ŁAZIENKA W SŁUŻBIE EKOLOGII. Standardowe systemy instalacyjne (a w zasadzie ich stelaże nośne), dzięki swym cennym zaletom mogą być wykorzystywane do wielu innych, często bardzo oryginalnych celów. Przestrzeń ograniczona profilami nośnymi stelaży to idealne miejsce do montażu wszelkich systemów, które mogą znaleźć zastosowanie w łazience. Przykładem takich rozwiązań jest prototyp systemu wykorzystującego tzw. szare ścieki pochodzące m.in. z wanien bądź pryszniców do spłukiwania toalety, zaprezentowany na tegorocznych targach ISH przez firmę Grohe. Praktycznie standardowe ramy, które zaadaptowano poprzez odpowiednie powiększenie odsadzenia od ściany tworzą zupełnie wystarczająca przestrzeń na rezerwuar wody oraz system pompowy odpowiedzialny za przepływ zanieczyszczonej wody do zbiornika oraz za samo spłukiwanie (w tym systemie woda nie spływa do miski grawitacyjnie, ale w sposób wymuszony, przetłaczana przez pompę).
ANDRZEJ TOPCZEWSKI


Fioletowe strzałki obrazują przepływ powietrza zawierającego nieprzyjemne zapachy od miski ustępowej do neutralizatora z węglem aktywowanym w systemie  Geberit  „DuoFresh”.


Wybrane stelaże instalacyjne z serii „VariClo Comfort” oferowanej przez firmę Walraven. Widoczne systemy przesuwu elementu mocującego miskę ustępową, co pozwala na regulację jej wysokości ponad powierzchnią podłogi.

System „Sanimatic” firmy SFA można konfigurować na rozmaite sposoby. Osoby starsze i niepełnosprawne docenia składane uchwyty i elektryczne sterowanie.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA