Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Rok 1899, środkowa Anglia, Doncaster. Przedsiębiorca i wynalazca Frank Pegler wraz ze swoim wspólnikiem otwierają manufakturę i odlewnię wyrobów z mosiądzu. Firmę nazywają Pegler. Anglia przeżywa lata swojej świetności; rządzi królowa Wiktoria, trwa druga rewolucja przemysłowa, powstają dziesiątki tysięcy nowych domów, wzrasta zapotrzebowanie na zawory, krany i armaturę.

Wspólnicy jako pierwsi wprowadzają przemysłową produkcję \"kranów wzniosowych z wrzecionem gwintowym\". Tak szumnie nazywał się wówczas ten bardzo świeży wynalazek z roku 1847. Dziś są to po prostu zwykłe krany i baterie. Ale jeżeli weźmiemy w rękę baterię prysznicową \"Sequel\" produkowaną według oryginalnych wzorów epoki wiktoriańskiej, poczujemy jej perfekcyjne wykonanie, piękną powierzchnię w antycznym złocie, porcelanowe detale, nie zdziwi to, że zawory są na uszczelki - mieszacze ceramiczne powstaną dopiero za 100 lat.

Motto firmy Pegler zawsze brzmiało: \"Postęp inspirowany przez tradycję\". Dla wszystkich, którzy chcieliby połączyć tradycję \"Sequel\" z nowoczesnością powstała seria \"Riveau\" z głowicami ceramicznymi. Składa się na nią ponad 100 elementów armatury wykonanych w chromie, antycznym złocie lub melanżu tych wykończeń.

Lata dwudzieste to seria \"Reccolections\" (Wspomnienia) - styl i rozmach, wykończenie zwane \"sześciostronną obróbką dłutem\" tak charakterystyczne dla tego okresu. Zwieńczenie baterii pokrętłami czteroramiennymi lub w kształcie dźwigni, w chromie lub złocie antycznym, zakończenie wylewek pierścieniami - wszystko to nadaje im dyskretny urok luksusu, który potrafili stworzyć tylko ówcześni projektanci. Mijają lata, spójrzmy na termostatyczną baterię prysznicową \"Mizar\"- nowoczesność inspirowana przez tradycję. Doskonałe wzornictwo firmy Pegler.

Lata dziewięćdziesiąte, historyczny region Anglii, Black Forest. To tutaj powstaje firma Vogue. Jej twórcy mieli wizję stworzenia firmy, która przywróci świetność suszarkom do ręczników i grzejnikom łazienkowym będącym częścią wystroju łazienek od epoki wiktoriańskiej. Obecnie wytwarzanych jest ponad 600 wzorów suszarek i grzejników (w większości ręcznie), a biorąc pod uwagę ilość możliwych wykończeń (podstawowe to: chrom, nikiel, złoto, mosiądz polerowany) oraz możliwość wykonania na zamówienia każdego wzoru, jedyne ograniczenie stanowić może ludzka wyobraźnia. Urządzenia podłączane są do instalacji c.o., mogą w nich być montowane grzałki elektryczne, a suszarki do ręczników mogą być podłączane do cyrkulacji ciepłej wody w okresach, gdy centralne ogrzewanie jest wyłączone np. w lecie.

Każda grupa wzorów odpowiada innej tendencji stylistycznej i łatwo można je połączyć z armaturą Pegler. Grzejnik \"Baroque\" uzupełnia styl \"Sequel\", suszarka do ręczników \"Art Moderne\" łaczy się z \"Reccolection\". Przykładem najnowszych trendów minimalistycznych we wzornictwie jest np. \"Cezanne\" - stojąca suszarka do grzejników (tzw. \"konik\") wykonana z inox, z wykończeniem mat lub satyna.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA