Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Łazienka jest zazwyczaj postrzegana jako pomieszczenie o głównie użytkowym charakterze oraz praktycznym przeznaczeniu. Jednak w prezentowanej aranżacji wnętrze zdominowane zostało przez elementy typowo ozdobne, które nadały mu niepowtarzalny charakter i styl.

Niezwykła dekoracja tej łazienki od razu przykuwa uwagę. To do  niej, a nie odwrotnie, dobrano wyposażenie i rozmieszczono je tak, by nie zakłócać wizualnej jednorodności pomieszczenia. Ta przewaga dekoracji nie wynika jednakże z jej nadmiaru. Wprawdzie można tu znaleźć sporo detali rzadko spotykanych we wnętrzach sanitarnych, ale ich kompozycja jest klasyczna, spokojna, wręcz relaksacyjna. Ten wysmakowany kawałek przestrzeni nawiązujący wprost do klasycystycznego włoskiego i angielskiego stylu, to wybrany, wręcz wyalienowany fragment domu, miejsce spokoju i medytacji.
Kolory ścian i okładzin utrzymane są  konsewentnie w jasnych, pastelowych tonacjach. Barwę patynowanego beżu dopasowanego do kamienia na ścianach mają rownież elementy konstrukcyjne dachu. Skos sufitu wywołuje wrażenie, iż delikatna przestrzeń ucieka gdzieś wzwyż. Zdobnicze freski wykonane techniką malarską przyciągają wzrok, ale dzięki swej subtelności nie zmieniają wnętrza w muzeum, lecz pozostają  wyłącznie dekoracją. W takim otoczeniu ustawione zostały sprzęty, w tym wolno stojąca wanna, której śmiało można przypisać również estetyczną funkcję. Nie tylko jej dekoracyne nogi, ale także odsłonięte elementy instalacyjne - łącznie ze stalową rurą odpływu - efektownie \"ozdabiają\" to wnętrze. Umywalka  stanowi  użytkowe uzupełnienie stylowego mebla, nad którym  zawisło masywne lustro w ciemnych, drewnianych ramach. Stosunkowo najmniej poddająca się dekoracji część łazienki z sedesem i bidetem została dyskretnie ukryta za wysoką ścianką z ozdobnym gzymsem. Każdy detal łazienki, nawet wieszak na ręczniki, jest przemyślany, pieczołowicie dopracowany i równie istotny. Całość uzupełnia lejąca się, ciężka tkanina zasłony w oknie oraz umieszczony nad drzwiami wejściowymi ozdobny gzyms-półka. Połączenie beżu z dyskretnymi elementami z ciemnego drewna i metalu tworzy wnętrze o urzekającej harmonii.
Łazienka ta posiada również swoje ukryte walory. Trójkątna przestrzeń pod połaciami dachowymi okazuje się wielkim schowkiem, prawie wewnętrznym stryszkiem łazienki. On też kryje się za dekoracją. Biała reliefowana stolarka z powodzeniem udaje ścianę. Bo też w tej łazience nie chodzi o to, by obnażać jej bogate wnętrze, lecz by ubrać ją w elegancką, na miarę skrojoną szatę.
PROJEKT: ARCH. BEATA KOZIERACKA, ARCH. ANDRZEJ BOGUCKI, CONCEPT STUDIO
ZDJĘCIA: MONIKA FILIPIUK

ŁAZIENKA W STYLU WŁOSKIM
arch. Beata Kozieradzka
Głównym założeniem projektu było, aby stworzyć wnętrze stylistycznie nawiązujące do lekkich łazienek włoskich oraz osiągnąć w nim wrażenie naturalności i przestronności. Pomieszczenie to estetycznie przypominać ma włoską łaźnię, dlatego jego ściany i podłoga wyłożone zostały naturalnym kamieniem, który także doskonale współgra z patynowanym sufitem pomieszczenia. Specyficzny klimat tworzą jednak przede wszystkim dekoracyjne freski, które powstały na specjalne życzenie inwestorki - wielbicielki malarstwa.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA