Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Łazienka jako domowa świątynia nie może obejść się bez funkcjonalnych udogodnień. Jak sprawnie rozpocząć dzień i miło go zakończyć może podpowiedzieć projektant...

– Tej łazience poświęciłaś mnóstwo uwagi. Dlaczego łazienka jest tak ważnym pomieszczeniem?
arch. wnętrz Małgorzata Borzyszkowska: Z kilku powodów. Przede wszystkim jest swego rodzaju świątynią. W niej rozpoczynamy i kończymy dzień. Przeważnie człowiek przebywa tam sam, pozostaje sam na sam z sobą, dlatego łazienka musi być absolutnie przemyślana funkcjonalnie, całkowicie dopasowana do użytkowników. Korzystanie z niej musi sprawiać przyjemność. Każda łazienka powinna być inna, w tym właśnie pomieszczeniu projektant nie powinien narzucać niczego, a tylko mieć więcej pomysłów niż właściciel. Łazienka to po prostu miejsce intymne. Bardzo ważna jest w niej funkcjonalność – użytkownik nie może potykać się sam o siebie, powinno tu być mnóstwo schowków, także bardzo przemyślane oświetlenie. Światło powinno umożliwiać różne konfiguracje – inne rano – użytkowe, do makijażu, inne wieczorem, dla relaksu, odprężenia. Staram się zawsze stosować oświetlenie nocne, tzn. takie, przy którym zbudzony w środku nocy potrzebą mieszkaniec nie dozna nagłego porażenia.

– W łazience pojawił się na suficie bardzo rzadko używany materiał. Jego użycie musiało być więc mocno przemyślane...
Sufity napinane bardzo dobrze nadają się do łazienek. Nasze łazienki są często niewielkie, pozbawione okien więc odbicie całego wnętrza w suficie jest bardzo dobre dla całej przestrzeni, umożliwia grę świateł, powstanie nowej perspektywy oglądania wnętrza. Takie sufity dają olbrzymie możliwości kolorystyczne, wykonuje się je bardzo łatwo, szybko i czysto. Nie widać na nich elementów montażowych, można stosować praktycznie dowolne lampy, wymyślać efekty przestrzenne. Zdarzyło mi się projektować łazienkę w pomieszczeniu o wysokości 2,10 metra – dzięki takiemu sufitowi w niebieskim kolorze ma się wrażenie przebywania w pomieszczeniu o pełnej wysokości.

– A parawany nawannowe? Czy to zło konieczne małych łazienek?
Pewnie, że najlepiej jest mieć możliwość zmieszczenia wszystkich urządzeń. Ale wciąż projektujemy w łazienkach małych. Parawan po prostu umożliwia korzystanie z dodatkowej funkcji. Trzeba tylko pamiętać, żeby wanna miała minimum 80 cm szerokości i była jak najbardziej „kanciasto” wyprofilowana – dla bezpieczeństwa, uniknięcia ślizgania się po obłych ściankach. Jeśli dobrze dobierzemy wannę, korzystanie z parawanu jest bardzo wygodne. Poza tym małe pomieszczenie zyskuje wizualnie – kabina, nawet szklana jest wielką bryłą. Prysznic wykorzystujący wannę jest po prostu tańszy, obywamy się bez brodzika, tafli szklanych, dublowania baterii – a to zawsze ma znaczenie.

ROZMAWIAŁ: SŁAWOMIR MOJSIUSZKO
PROJEKT: ARCH. WNĘTRZ MAŁGORZATA BORZYSZKOWSKA
ASAR Autorskie Studio Projektowe
ASAR33@POCZTA.ONET.PL
ZDJĘCIA: BARTOSZ JAROSZ

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA