Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

\"Wydobycie, obróbka. Jak to się kalkuluje\" - pod takim tytułem odbyło się 8 kwietnia br. sympozjum kamieniarskie w Strzegomiu i Książu. Spotkanie skierowane było do właścicieli i menedżerów kopalń, a także do producentów wyrobów kamieniarskich.

Organizatorem spotkania był Włoski Instytut Handlu Zagranicznego ICE przy współpracy AIMM MarmoMacchine oraz Związku Producentów Pracodawców Branży Kamieniarskiej.

Uczestnicy sympozjum (ponad 60 osób) mieli okazję zobaczyć zastosowanie jedynej działającej obecnie w Polsce linii diamentowej do cięcia kamienia. W tym celu goście zostali zaproszeni do kopalni granitu Piramida w Kostrzy pod Strzegomiem, w której linia jest zainstalowana. Według Ryszarda Paszkowskiego, senior analityka ICE, technologia cięcia linią diamentową jest polskim kamieniarzom znana, jednak jej stosowanie nie jest powszechne. Dlatego też część praktyczna została wzbogacona o teoretyczną prezentację omawianej technologii, która odbyła się w zamku Książ. Wykłady zatytułowane \"Techniczno-ekonomiczna analiza porównawcza cięcia linią diamentową z innymi technologiami wydobycia\" oraz \"Analiza techniczno-ekonomiczna procesu produkcji płyt i płytek granitowych\" posłużyły m.in. do zaprezentowania korzyści wynikających z zastosowania linii diamentowej w porównaniu z innymi technologiami.

Przedstawiciele branży kamieniarskiej uczestniczący w sympozjum mieli także okazję spotkać się z przedstawicielami włoskich firm oferujących narzędzia i maszyny do wydobycia i obróbki kamienia.

Zdaniem Ryszarda Paszkowskiego spotkanie należy zaliczyć do udanych. Wybór tematu - technologia cięcia linią diamentową, okazał się dla polskich kamieniarzy interesujący.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA