Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Od czasu wprowadzenia na rynek przez firmę Geberit w 1977 roku podtynkowych systemów instalacyjnych ich popularność stale rośnie, także w Polsce. Klienci w naszym kraju przekonali się do ich walorów. Szybki, pewny montaż misek ustępowych, większa estetyka oraz łatwość utrzymania łazienki w czystości to wartości nie do przecenienia.

REKLAMA

Od czasu wprowadzenia na rynek przez firmę Geberit w 1977 roku podtynkowych systemów instalacyjnych ich popularność stale rośnie, także w Polsce. Klienci w naszym kraju przekonali się do ich walorów. Szybki, pewny montaż misek ustępowych, większa estetyka oraz łatwość utrzymania łazienki w czystości to wartości nie do przecenienia.

W przeglądzie znalazły się praktycznie wszystkie marki systemów sanitarnych oferowanych na polskim rynku. Od dłuższego już czasu liczba producentów-marek na nim funkcjonujących oscyluje wokół dziesiątki (w ostatnim czasie systemy tego typu wycofała ze swej oferty firma Wavin Metalplast Buk, która dystrybuowała na polskim rynku systemy holenderskiej firmy Visa). Nie wydaje się, aby w dłuższym okresie sytuacja ta miała ulec zmianie. Wynika to z jednej strony z silnej pozycji jaką posiada na tym rynku kilku najważniejszych wytwórców, z drugiej zaś z wysoko postawionej przez nich poprzeczki dla ewentualnych firm, które chciałyby wytwarzać i sprzedawać opisywane systemy. Niemniej jednak, z oferty tej z powodzeniem można wybrać model optymalnie odpowiadający potrzebom użytkowników tak pod kątem parametrów techniczno-użytkowych, wzornictwa (chodzi tu o wzornictwo przycisków stanowiących integralną część wszystkich systemów), jak również ceny.

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE. Przedstawione w przeglądzie systemy instalacyjne do zabudowy lekkiej są znacznie popularniejsze od oferowanych równolegle systemów do zabudowy ciężkiej. Główną zaletą jest ich duża uniwersalność. Przy ich wykorzystaniu można montować wiszące ceramiczne wyroby sanitarne w budynkach praktycznie wszystkich typów, skonstruowanych w dowolnej technologii. Co więcej, przybory sanitarne mogą być zamontowane w dowolnym miejscu łazienki czy sanitariatu, np. w rogu, na środku, przy cienkiej ściance działowej, gipsowo-

-kartonowej oraz wewnątrz ścianki szkieletowej.

RÓŻNICA W DETALACH. Większość producentów posiada w ofercie tylko jeden lub dwa podstawowe typy systemów instalacyjnych do w.c. Oznacza to, że wybór konkretnego modelu w istocie sprowadza się do wyboru konkretnej marki. W swej zasadniczej budowie i funkcjach wyroby poszczególnych producentów są do siebie bardzo podobne, ponieważ konstrukcja oraz wymiary systemów podtynkowych (a ściślej samych stelaży nośnych) są dokładnie określone przez specjalistyczne normy.

To, co różnicuje ofertę poszczególnych producentów to (oczywiście poza ceną) widoczna na pierwszy rzut oka forma przycisków uruchamiających spłukiwanie, będących integralną częścią systemów. Nie sposób nie wspomnieć tu również o szeregu szczegółowych rozwiązań technicznych, z których potencjalni użytkownicy nie zdają sobie sprawy, a które mogą docenić dzięki długiej i bezawaryjnej eksploatacji tych urządzeń. Można tu wspomnieć np. o dostępnym rodzaju sterowania spłukiwaniem. Poszczególni wytwórcy równolegle z klasycznymi, popychaczowymi mechanizmami z przyciskami umieszczonymi bezpośrednio przy spłuczce, oferują mechanizmy pneumatyczne oraz elektroniczne (bezdotykowe lub sterowane radiowo - m.in. firmy Geberit i Viega). Oprócz większej funkcjonalności rozwiązania takie dają wolną rękę w zakresie miejsca umieszczenia przycisku (sensora) uruchamiającego spłukiwanie. W zgodnej opinii producentów stanowią one margines sprzedaży i znajdują zastosowanie (głównie systemy elektroniczne) w sanitariatach publicznych. Decyduje o tym głównie cena takich rozwiązań, znacznie podwyższająca ostateczny koszt montażu kompletnego system.

ANDRZEJ TOPCZEWSKI

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA