Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Szybki montaż przyborów sanitarnych, oszczędność przestrzeni, estetyka.

REKLAMA

Od czasu wprowadzenia na rynek przez firmę Geberit w 1977 roku podtynkowych systemów instalacyjnych ich popularność stale rośnie, także w Polsce. Klienci stosunkowo szybko przekonali się do ich niezaprzeczalnych walorów. Szybki i pewny montaż przyborów sanitarnych, oszczędność przestrzeni, większa estetyka oraz łatwość utrzymywania łazienki w czystości okazały się wartościami nie do przecenienia.

Pomimo, że od tego czasu sam wygląd stelaży instalacyjnych zmienił się w niewielkim stopniu, w ich konstrukcji dokonał się znaczny postęp. Większą popularnością cieszą się od początku systemy do zabudowy lekkiej, jako bardziej uniwersalne i dające większe możliwości w zakresie aranżacji wnętrz. Umożliwiają stosowanie taniej i nieskomplikowanej w wykonaniu zabudowy gipsowo-kartonowej z rusztem z elementów drewnianych, stalowych itp. Dzięki temu stelaże mogą być montowane w każdym, dowolnie wybranym miejscu pomieszczenia i praktycznie w nieograniczonym kształcie zabudowy, co jest bardzo ważne przy realizacji najbardziej wymyślnych projektów. Wykonane z ich pomocą konstrukcje skrywają przy tym instalacje doprowadzenia wody i kanalizacji.

WŁAŚCIWE ZABEZPIECZENIE. Jednym z najważniejszych warunków długowieczności stelaży nośnych jest zabezpieczenie materiału ram przed zgubnym wpływem wilgoci, którego w warunkach łazienek (nawet wewnątrz ścianek konstrukcyjnych) nigdy nie można wykluczyć. Najlepszym sposobem zabezpieczania stalowych profili (ceowników i profili zamkniętych) okazało się wykańczanie ram poprzez cynkowanie oraz pokrywanie tak przygotowanej powierzchni wygrzewanymi farbami proszkowymi. Punktami krytycznymi w konstrukcjach ram są połączenia spawane, które w pierwszym rzędzie mogą być ogniskami korozji lub koncentrowania się szkodliwych naprężeń. Produkowane obecnie stelaże są spawane na automatycznych liniach, które gwarantują nie tylko absolutną dokładność i standaryzację wymiarów tak przygotowanych ram, ale również odpowiednią jakość samych spoin (gładkość lica, wyeliminowanie zgorzelin itp.). Standardem stała się 10-letnia gwarancja na ramy stelaży, udzielana praktycznie przez wszystkich liczących się na rynku producentów.
Przy projektowaniu ram z pomocą przychodzą komputery. Stosowanie np. metody elementów skończonych pozwala ograniczyć masę elementu nośnego bez negatywnych skutków dla jego wytrzymałości bądź trwałości.
Wysoko postawiona poprzeczka kosztowo-
-technologiczna sprawia, że na rynku tak polskim, jak i europejskim funkcjonuje stosunkowo niewielka liczba wytwórców oferujących tego typu systemy. Nie stanowi to ograniczenia dla potencjalnych użytkowników czy instalatorów; jest raczej gwarancją jakości, a zwłaszcza niezawodności tych urządzeń.

REGULACJA PODSTAWĄ SZYBKIEGO MONTAŻU. Z punktu widzenia instalatorów jedną z najważniejszych cech systemów instalacyjnych jest możliwość regulacji wysokości i głębokości (liczonej od lica ściany do czoła ramy) ich montażu. Decydują o tym m.in. wysuwane nogi stelaży. Funkcjonalność stelaży w tym zakresie może być powiększona dzięki opcji zmiany wysokości zawieszenia przyboru już po finalnym zamontowaniu ramy. Rozwiązanie takie promuje firma Grohe w wybranych modelach serii „Rapid” do misek ustępowych. Element nośny, w którym zakotwiczono śruby podtrzymujące miskę ustępową można bezstopniowo przesuwać w pewnym zakresie w dół i w górę. Dwie dodatkowe prowadnice usztywniające sprawiają, że całość zachowuje odpowiednią, wymaganą normami stabilność.
Równie ważna jest łatwość przytwierdzenia stelaża do podłoża, elementów ścianki konstrukcyjnej itp. Pewność tę można uzyskać stosując specjalistyczne akcesoria montażowe (śruby, kołki rozporowe itp.), dostarczane przez producentów niekiedy w jednym, kompletnym opakowaniu, łącznie ze stelażem. Sam montaż ułatwiają specjalne rozwiązania opracowane przez poszczególnych wytwórców. W systemie „TECEprofil” firmy Tece zastosowano np. zespół stopki stelaża z hamulcem. Konstrukcja ta pozwala precyzyjnie ustawić wysokość montażu stelaża poprzez wyciągnięcie stopki z ramy na maksymalną wysokość 20 cm.
Z tego samego punktu widzenia ważny jest również sam kształt ram, który powinien ułatwiać w trakcie robót montażowych dostęp do punktów mocowania oraz przyłączy wodnych i kanalizacyjnych. Dodatkowe miarki na stopach, zwykle skalowane co 1 cm, które upowszechniły się w modelach stelaży większości producentów, pozwalają na bardzo dokładne wymierzenie odpowiedniej wysokości, na jakiej ma być zawieszony przybór sanitarny oraz na jego dokładne wypoziomowanie.
Wytwórcy podtynkowych systemów instalacyjnych dopuszczają przykręcanie gipsowo-kartonowych obudów bezpośrednio do stalowych profili. Niemniej jednak przy montażu stelaży nieodzowne są fabrycznie wykonane w pionowych elementach konstrukcyjnych otwory, dzięki którym możliwe jest ew. skręcanie stelaży ze sobą przy użyciu stalowych profili konstrukcyjnych.

KOMPLETNY SYSTEM. W krajach o stosunkowo wysokim koszcie robocizny uznanie zyskują uniwersalne systemy do zabudowy lekkiej stosowane przy nowych realizacjach i remontach. Oferowane są one również przez czołowych wytwórców podtynkowych systemów sanitarnych, co sprawia, że są z nimi szczególnie kompatybilne. Pozwalają na stosunkowo szybkie aranżowanie wnętrz pomieszczeń w praktycznie nieograniczony sposób. Przykładem jest system „TECEprofil” firmy Tece. Jego istotą jest konstrukcja nośna oparta na cynkowanych kształtownikach stalowych, złączach kątowych oraz pojedynczych i podwójnych elementach mocujących. Bardzo podobnie wyglądają naścienny system modułowy „Steptec” opracowany przez firmę Viega, czy też niedostępny w Polsce system „Rapid Pro” firmy Grohe. Na przykładzie jeszcze jednego podobnego systemu „GIS” firmy Geberit widać „przyjazność” tego typu systemów względem instalatorów; dowolne elementy konstrukcyjne mogą być złożone w warsztacie i przywiezione na budowę jako gotowy do zabudowania element, co znacznie przyspiesza proces budowy lub remontu.
W polskich warunkach systemy te, jakkolwiek ułatwiające prace budowlane i przyspieszające ich tempo, są wciąż mało popularne. Wynika to z ich małej konkurencyjności względem klasycznych, bardziej pracochłonnych, ale znacznie tańszych odpowiedników.
ANDRZEJ TOPCZEWSKI
ZDJĘCIA: ARCHIWUM FIRM


DUŻY MARGINES WYTRZYMAŁOŚCI
Pozornie lekka konstrukcja stelaży nośnych może mylić; prawidłowo zamontowane mogą trwale przenosić znaczne obciążenia. Specjalistyczne normy określają, że np. zespół stelaż instalacyjny – wisząca miska ustępowa muszą trwale i bez odkształceń wytrzymać obciążenie kontrolne 400 kg. Masa ta wielokrotnie przekracza nawet największe ew. obciążenie, któremu stelaże są poddawane w trakcie eksploatacji. Jednak dopiero tak ustalone warunki badawcze mogą potwierdzić (lub zaprzeczyć), że dany system jest dobrze przygotowany do wieloletniej eksploatacji – na zdjęciu testowanie systemu „Duofix” firmy Geberit.


WAŻNE APROBATY
Podtynkowe systemy instalacyjne dla misek ustępowych składają się z dwóch zasadniczych elementów: ramy montażowej oraz systemu spłukującego (zbiornika bądź spłuczki ciśnieniowej). Pomimo faktu, że trudno używać obu tych elementów rozłącznie, w przypadku procedury dopuszczania ich do obrotu muszą być one tak traktowane. Dla tego typu wyrobów nie ma obowiązujących polskich norm (PN), w związku z czym koniecznym warunkiem wprowadzenia urządzenia do obrotu jest wydanie dwóch aprobat technicznych, oddzielnie na spłuczkę i na stelaż. Aprobaty te muszą być wydane dla konkretnego wyrobu i są wydawane przez ośrodki aprobujące niezależnie od siebie, ponieważ spłuczka i rama spełniają różne zadania i dlatego względem nich są postawione różne wymagania. Brak jakiejkolwiek z aprobat oznacza, że dla całego wyrobu nie ma odpowiednich dokumentów odniesienia, a co za tym idzie na wyrób nie może zostać wydana deklaracja zgodności. Wyrób taki nie może być (z prawnego punktu widzenia) stosowany w budownictwie. Przy zakupie warto więc jest upewnić się, czy konkretny model systemu instalacyjnego jest dopuszczony do obrotu.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA