Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Prezentowany ranking najchętniej kupowanych szafek podumywalkowych potwierdził, że meble łazienkowe polskich producentów wciąż stanowią zarówno dominujący, jak i zdecydowanie najpopularniejszy segment mebli będących wyposażeniem polskich łazienek.
Trendem, którego nie sposób nie zauważyć, analizując wyniki przeprowadzonego przez nas rankingu, jest zdecydowana dominacja mebli polskich producentów, takich jak Koło, Elita, Plusa, Devo, Antado, Oristo, Deftrans czy Masma. Różnorodna oferta polskich mebli, przystępne ceny i coraz wyższa jakość wykonania oraz wzornictwa sprawiają, że polskie szafki, co potwierdzają sprzedawcy, są postrzegane przez klientów jako produkty o ugruntowanej marce i warte zakupu. Technologia produkcji dorównująca zachodniej oraz dużo przystępniejsza cena gwarantują, że zainteresowanie szafkami znad Wisły raczej nie zmaleje.

BIAŁE MEBLE W DOBREJ CENIE. Sprzedawcy zgodnie twierdzą, że choć moda na tradycyjne białe szafki nie przemija, to jednak daje się zauważyć coraz większe zainteresowanie meblami bardziej atrakcyjnymi wzorniczo i odpowiadającymi nowym trendom w wyposażeniu łazienkowych wnętrz. Tradycyjne białe szafki wciąż dominują w segmencie tanim, ekonomicznym. Szczególnie chętnie kupowane są do niewielkich łazienek w mieszkaniach w blokach wielorodzinnych. Największą rolę odgrywa w tym przypadku zarówno niska cena takich mebli, jak i niejednokrotnie tradycyjny gust i przyzwyczajenia właścicieli łazienek. Jednak nawet w przypadku tradycyjnych niedrogich mebli, klienci coraz częściej zwracają uwagę na materiał, z którego szafka jest wykonana, jakość i metody impregnacji niejednokrotnie decydując się na modele droższe, ale lepiej chronione przed wilgocią i zanieczyszczeniami.

KOLOR W NATARCIU. Dowodem na zmieniający się na przestrzeni ostatnich lat gust właścicieli polskich łazienek jest przede wszystkim coraz większa popularność mebli innych kolorystycznie, niż niepodzielnie do tej pory królujące białe szafki. Jak twierdzą indagowani przez nas sprzedawcy, najmodniejsze i najchętniej obecnie wybierane kolory to wenge, czereśnia, różnego odcienia brązy (jasny i ciemny orzech, klon czy olcha). Wynika to zarówno z faktu, że szafki często wybierane są tak, aby współgrały kolorystycznie z okładzinami ściennymi, jak i z coraz szerszej palety kolorystycznej oferowanej przez producentów. Z coraz większym zainteresowaniem spotykają się zarówno meble wykonane z litego drewna, jak i te fornirowane.
Zdaniem sprzedawców na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza rosnąca popularność szafek łączących elementy drewniane ze szkłem. Fronty i boczne wypełnienia wykonane z matowego szkła to, na przykład, charakterystyczny element serii „Lato” firmy Plusa, która zajęła pierwsze miejsce w rankingu. Obie serie mebli, które ex aequo zajęły pierwsze miejsce w przeprowadzonym przez nas rankingu, charakteryzują się wykończeniem z naturalnego drewna i wybarwieniami w naturalnych ciepłych kolorach (jasny klon, wenge, japońska wiśnia w przypadku mebli „Aplauz” oraz buk, czereśnia i ciemny orzech w serii „Lato”). Co więcej, większość szafek, które zajęły wysoką pozycję w rankingu, to meble proste, odznaczające się klasycznymi kształtami i ciepłą kolorystyką, co świadczy o tym, że w coraz większym stopniu dbamy o przyjazną i pełną harmonii atmosferę w naszych łazienkach, którą budują także odpowiednie meble. Warto jednak wspomnieć, że pomimo rosnącej popularności drewna, tradycyjne meble wykonane z płyty MDF pozostają nadal sporym fragmentem rynkowej oferty, chociażby dlatego, że są zdecydowanie tańsze, a przy tym coraz lepiej zabezpieczone przed szkodliwym wpływem wilgoci.

WAŻNE DETALE. Rosnąca popularność atrakcyjnych wzorniczo szafek, nierzadko z wyższego segmentu cenowego, to efekt wyborów dokonywanych przez coraz chętniej zatrudnianych do projektowania wnętrz łazienkowych architektów. Co się z tym wiąże coraz częściej producenci oferują możliwość wykonania mebli łazienkowych na indywidualne zamówienie. Warto też zaznaczyć, że wiele salonów wyposażenia łazienek wykonuje szafki indywidualnie do wybranej przez klienta umywalki, często we współpracy, na przykład, z zakładami stolarskimi. Gwarantuje to zarówno oryginalność wzoru, jak i dobór mebla ściśle w zgodzie z preferencjami właściciela łazienki.
Niezależnie od tego, czy dana szafka pochodzi od producenta czy została wykonana na indywidualne zamówienie, oczywistym jest, co potwierdzają sprzedawcy, że dobiera się ją na etapie późniejszym, do konkretnej, zamówionej wcześniej umywalki. Mimo to wygląd, kolorystyka, a także detale wykończenia mebli łazienkowych stają się dla klienta nie mniej ważne, niż wybór odpowiedniej ceramiki.
Zauważyć można, co pokazuje również przeprowadzony ranking, rosnącą popularność mebli na nogach w miejsce szafek „cokołowych” (potwierdzają to też obie zwycięskie serie, „Lato” i „Aplauz”). Modnym elementem wykończenia szafek pozostaje nadal chrom i aluminium. Szafki z elementami aluminiowymi (na przykład aluminiowe profile połączone z frontami czy wypełnieniami ze szkła) są najchętniej wybierane przez ludzi młodych, ceniących minimalizm i nowoczesne niestandardowe formy. Choć, co pokazuje ranking, modele te pod względem ilości sprzedaży nie mają na razie szans w starciu z meblami reprezentującymi trend w kierunku natury i rustykalnych nierzadko fascynacji. Niezależnie od preferowanego wzornictwa coraz większa oferta różnych stylistycznie mebli pozwala wnioskować, że w tym segmencie zastoju nie będzie.
JUSTYNA ŁOTOWSKA

RANKING
 1 miejsce ex aequo/23 głosy
\"Aplauz\" Sanitec Koło

producent:
Sanitec Koło (Koło)
wymiary (mm): szer. 720 i 930, wys. 780, głęb. 350
szafki dostępne w serii: stojąca umywalkowa „Aplauz 80”, stojąca umywalkowa „Aplauz 100”
proponowane umywalki: meblowa „Aplauz 80” cm, meblowa „Aplauz 100” cm
dostępne kolory: nogi – wenge, wiśnia japońska, jasny klon, drzwi – biały połysk, biały półmat
gwarancje, atesty: 2 lata, atesty PZH
katalogowa cena netto: 1016 zł, 1352 zł

 

1 miejsce ex aequo/23 głosy
\"Lato\" Plusa

producent:
Plusa (Ginetówka)
materiał: drewno bukowe, drzwiczki i boczne wypełnienie – matowe szkło lub płyta fornirowana naturalnym drewnem, nóżki i uchwyty chromowane
wymiary (mm): w zależności od typu umywalki szer. 550 – 1300, wys. 650 – 820,
głęb. 310 – 510
szafki dostępne w serii: stojące dopasowane wielkością do proponowanej umywalki
proponowane umywalki: „Caprice”, „Nowa Top”, „Ceratop”, „Ceratop Compact”, „Nova”, „Aplauz” (Sanitec Koło), „Espacio”, „Clio” (Roca), „Shirley” (Hatria)
dostępne kolory: trzy wybarwienia drewna bukowego – naturalne, czereśnia, ciemny orzech, drzwiczki i boczne wypełnienie – matowe szkło lub fornir w kolorze dostępnych wybarwień
katalogowa cena netto: 696 – 1131 zł
(w zależności od wymiarów i typu szafki)

2 miejsce/11 głosów
\"Majus Bahama\" Elita
producent:
Elita (Sztumskie Pole)
materiał: fronty wykonane z płyty mdf
wymiary (mm): szer. 520-1023, wys. 790 lub 810, głęb. 302 lub 332 (w zależności od rozmiaru i typu umywalki)
szafki dostępne w serii: stojąca z jedną lub dwoma szufladami i/lub koszem, dostępne też wersje szafek na nóżkach
proponowane umywalki: meblowa „Bahama” w rozmiarach 55-105
dostępne kolory: biały
gwarancje, atesty: 12 miesięcy
katalogowa cena netto: w zależności od wymiarów i typu szafki od 179 do 504 zł


OPINIE
Michał Roszkowski, senior product manager ds. mebli w Sanitec Koło
Meble „Aplauz” zostały wprowadzone do sprzedaży w 2001 roku i niemal od samego początku są jedną z lepiej sprzedających się serii meblowych. Pierwsze miejsce, jakie zajęły te szafki w rankingu „Dobry Produkt”, cieszy tym bardziej, że zostało przyznane głosami rynku.
U źródeł sukcesu stoją dwie rzeczy – unikalne wzornictwo i najwyższa jakość produktu. Dzięki odważnemu projektowi Adama Pulwickiego, meble te, już w momencie wprowadzenia na rynek, stały się swego rodzaju wyznacznikiem stylistycznym w swoim segmencie cenowym. Wiele obecnych w sprzedaży mebli innych producentów inspirowanych jest linią „Aplauz”, a niektóre z nich są nawet ich słabymi kopiami. To także świadczy o klasie wzornictwa. Natomiast wysoka jakość dotyczy zarówno użytych materiałów, wykonania jak i rozwiązań konstrukcyjnych. Wilgocioodporne materiały oraz naturalne okleiny stawiają bardzo wysokie wymagania produkcyjne.

Zdzisław Zyśk, przedstawiciel handlowy firmy Plusa
Serię „Lato” zaprezentowaliśmy w 2002 roku na targach w Poznaniu. Od początku cieszyła się dużą popularnością. We współczesnych łazienkach jest coraz więcej drewna i seria ta wychodzi naprzeciw temu trendowi. Seria jest bardzo rozbudowana. Każdy znajdzie w niej szafkę do swojej umywalki i wiele innych szafek uzupełniających: słupków, luster, szafek wiszących. Ponadto wykonujemy również szafki niestandardowe. Wszystko to sprawia, że klienci chętnie ją kupują.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA