Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Prowadzona od ponad trzech lat batalia o zachowanie \"starych\" stawek podatku VAT dobiega końca. Od pierwszego stycznia 2008 roku ma obowiązywać 7% stawka VAT na materiały budowlane objęte definicją budownictwa społecznego. Sejm zatwierdził już wszelkie poprawki w tej sprawie. W chwili kiedy oddajemy numer do druku dokument czeka tylko na najważniejszy podpis w kancelarii Prezydenta.
Zgodnie z nową ustawą, preferencyjną stawką podatku VAT objęte będą nowe mieszkania o powierzchni do 150 m2 oraz nowe domy jednorodzinne do 300 m2 kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych. Ustawa bezterminowo przedłuża również możliwość odzyskania części VAT-u za materiały budowlane przez osoby dokonujące remontów tzw. systemem gospodarczym.
Jakie bezpośrednie korzyści z przywrócenia 7% stawki VAT płyną dla naszej branży? Otóż przede wszystkim zmiany przyczynią się do dodatkowego wyhamowania galopujących cen na rynku materiałów budowlanych. Wprowadzenie tej ustawy pomoże w utrzymaniu pozytywnego trendu wzrostowego w branży budowlanej i dalszego jej rozwoju. Dla wielu osób możliwość zwrotu części wydatków na mieszkanie i jego wyposażenie może być znaczącym argumentem przemawiającym za zakupem mieszkania czy budową domu. Na ustawie tej skorzystają więc wszyscy. O jej znaczeniu dla rynku mówi na naszych łamach m.in. Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa, który aktywnie prowadził debaty z rządem na temat przywrócenia 7% stawki VAT. Zapraszamy do lektury.
MARIUSZ NIEŚCIOR
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA