Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Dziewiąta edycja konkursu \"Łazienka Koło\" to zarazem druga, w której uczestnicy zmagać musieli się z koncepcyjnym projektem toalety publicznej zlokalizowanej w konkretnym miejscu. Tym razem miała ona zostać wpisana w malowniczy krajobraz Kazimierza Dolnego.

POMYSŁ Sanitec Koło na orientowanie konkursowej tematyki wokół toalet, na które istnieje rzeczywiste zapotrzebowanie wydaje się zarówno pożyteczny, jak i interesujący. I to nie tylko z perspektywy młodych projektantów, dla których możliwość realizacji ich wizji może być nie lada zachętą do udziału w konkursie. Na uznanie zasługuje tu głównie inicjatywa samej firmy Sanitec Koło, która dzięki swojej pozycji chce budować pozytywny wizerunek tak ważnych dla Polaków miejsc jak Kazimierz Dolny, czy Hel (projekt toalety w zeszłorocznej edycji \"Łazienka Koło\"). W sytuacji, w której status toalet publicznych, czy dokładniej szaletów miejskich w Polsce pozostawia wciąż sporo do życzenia, pomysł Koła budzi zdecydowaną aprobatę.
W tym roku na konkurs nadesłano 110 prac. To i tak duża liczba, jeżeli wziąć pod uwagę utrudnienia wynikające z konieczności projektowania obiektu w konkretnym miejscu. Ponadto uczestnicy musieli stworzyć projekt koncepcyjny toalety wolno stojącej, architektonicznie dopasowany do historycznej zabudowy miasta oraz zgodny z wytycznymi Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.  Jak powiedział jeden z przedstawicieli jury, uwagę oceniających przykuwały przede wszystkim projekty łączące w sobie minimalizm  z historycznymi nawiązaniami do charakterystycznego, kazimierskiego stylu. Wśród wyróżnionych prac znalazły się zatem toalety kryte gontem, wykorzystujące drewno, szkło, kamień, a nawet jedna pokryta w całości stalową blachą.  
Grand Prix \"Łazienka Koło 2007\" przyznano pracy zatytułowanej \"Toaleta płotem\" autorstwa Piotra Musiałowskiego i Łukasza Przybyłowicza. Jury doceniło trafną interpretację problemu wyznaczonej lokalizacji oraz prostotę i elegancję bryły podkreślające walory architektury i przyrody Kazimierza. I rzeczywiście - nie sposób temu projektowi odmówić oryginalności jeżeli chodzi o formę, wykorzystanie materiałów, a także przejrzysty podział funkcjonalny. Gdyby taka toaleta stanęła nad brzegiem Wisły z pewnością stałaby się przede wszystkim obiektem zwracającym uwagę przechodniów (nie wspominając o jej zasadniczej funkcji). Pewien \"zgrzyt\" w tym miejscu tworzy jednak fakt sporego podobieństwa nagrodzonej toalety do projektu wyróżnionego Grand Prix w zeszłym roku (szczególnie bryły budynku jak i wykorzystania pomysłu luźno ułożonych obok siebie desek). Zbieg okoliczności?
Niestety, do dziś nie powstała toaleta w Helu. Pozostaje mieć nadzieję, że współpraca Sanitec Koło i władz samorządowych Kazimierza Dolnego zaowocuje jednak powstaniem tak niezbędnego w tym miejscu \"przybytku\" - przecież zamieszkiwany przez ok. 2,5 tys. mieszkańców Kazimierz odwiedza rocznie aż 1,5 mln gości.
MARTA MATRACKA
RYSUNEK: SANITEC KOŁO, Grand Prix \"Łazienka Koło 2007\"
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA