Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ostry akcent w łazience dzięki czerni i bieli

REKLAMA

Czerń i biel - dwie kontrastowe barwy. Częściej osobno niż razem, szczególnie w łazience. W ostatnim sezonie połączyły jednak swoją siłę, by nadać współczesnym wnętrzom kąpielowym trochę bardziej wyrafinowanego, ostrego charakteru.

KREATORZY mody co jakiś czas sięgają po niestarzejące się połączenie czerni i bieli, by uczynić z niego \"ostatni krzyk mody\". Tak stało się i tym razem - rynek odzieżowy na powrót opanowały biało-czarne paski, groszki i hit sezonu: małe czaszki. Trudno się zatem dziwić, że po ten duet ostatecznie sięgnęli także designerzy na co dzień kojarzeni z łazienką.
Powrót  biało-czarnej stylistyki świetnie wpisał się w trend poszukiwania alternatywy dla minimalizmu, neutralności łazienkowych wnętrz, czy nieśmiertelnych odwołań do natury. To dlatego od 2-3 lat na rynku wyposażenia łazienek pojawia się coraz więcej mocnego koloru czy wyraźnych wzorów. Nie da się ukryć, że to właśnie wokół poszukiwań stylistycznej opozycji dla minimalizmu, dzieje się obecnie w łazience najwięcej i najciekawiej. Tylko czy któryś z tych trendów zostanie w łazienkowej modzie na dłużej?
Biel i czerń to nie tylko wizualny kontrast dwóch barw. To także ogromny kontrast niesionych przez nie treści. Połączenie neutralnej bieli, która w łazience kojarzona jest przede wszystkim z czystością i  zmysłowej, wyrazistej czerni (we wnętrzach zwykle przygnębiającej) musi zachować odpowiednie proporcje, aby ostateczny przekaz nie był dla użytkowników wizualnie czy psychicznie obciążający. A to nie lada wyzwanie. Jakie są zatem czarno-białe łazienkowe wnętrza i sprzęty? Z pewnością nie nudne.
Z pewnością sporo w nich wytworności. Choć wydaje się, że wprowadzenie czerni do łazienki nierzadko jest swego rodzaju grą z obecną tam od zawsze bielą, a elegancja takich sprzętów to jedynie efekt uboczny tej \"zabawy\". Bo jak inaczej określić pojawienie się baterii \"Ondus\" Grohe w dwóch wykończeniach: białym i czarnym? Podobnie wygląda sytuacja w przypadku serii \"Outline Bijoux\" Althea Ceramica, w której wszystkie elementy serii występują w bieli i czerni, a różni je jedynie kolor kwiatowych dekorów - odpowiednio srebrny i złoty. Ciekawy \"przypadek\" to także czarna deska sedesowa firmy Pressalit wykonana ze szkła, czy czarny brodzik \"Filo\" firmy Scarabeo. Widać, że czerń pojawia się często tam, gdzie potencjalnie można mieć już dość wszechobecnej bieli.
Pojawienie się czarno-białych łazienkowych sprzętów może mieć jednak i swoje głębsze uzasadnienie, w którym główną rolę odgrywa estetyczna wartość współistnienia tych dwóch barw. Precyzyjne połączenie czerni i bieli to podstawa kolekcji płytek \"Entretela\" Vives, czy \"Bubble White\" Bisazza. Wanna \"Inside\" Treesse bez czarnego zagłówka okalającego rant wanny prawdopodobnie wydawałaby się zbyt masywna i mniej kształtna.
Czarno-biała łazienka to z pewnością estetyczne wyzwanie, tak dla projektantów, jak i użytkowników. Posiada jednak jeden niepodważalny walor - trudno będzie się jej zdeaktualizować. Połączenie czerni i bieli jest zawsze tak samo na czasie jak czarno-biała fotografia.
MARTA MATRACKA
ZDJĘCIA: ARCHIWUM FIRM (na zdjęciu u góry wanna \"Inside\" marki Treesse, projekt: Fabrizio Batoni)


Model \"Rain\" z kolekcji grzejników \"Metacrilato\" włoskiej firmy Caleido. Biel i czerń to tylko jedna z dostępnych opcji połączenia stalowej bazy grzejnika i dekoracyjnej nakładki z metakrylu. Projekt: James di Marco


Dokładnie wyważone proporcje między czernią a bielą i delikatny deseń - płytki \"Entretela\" Vives.


Czarne, ceramiczne brodziki \"Filo\" włoskiej marki Scarabeo. Świetna alternatywa dla zazwyczaj białej podstawy kabiny prysznicowej.


Fronty kolekcji mebli \"Es Living\" Bertocci wykonane są ze szkła, stąd wielość kolorystycznych możliwości wykończenia. Czarne wyglądają elegancko i dostojnie. Projekt: Luca Bojola

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA